Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent - amenintare cu nastere prematura


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Larular

Larular
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 11:23

Domnule doctor Eu am 30 de saptamani , DPN 5-6 decembrie insa domnisoara mea din burtica se cam grabeste sa iasa. Pe fondul unei agitatii intense de saptamana trecuta (fratele meu se insoara saptamana asta si am tinut neaparat sa il ajut)am ajuns sambata in spital pentru ca am gasit o singura pata de singe(rosu ) pe chilot dar fara nici un fel de alte simptome , contractii sau alte dureri. La spital la urgente mi s-a spus ca am colul deschis si am primit o tona de medicamente (ulterior confirmate si de doctorita mea ). Mi s-a dat Duphaston , celestone pentru preintampinarea prematuritaii si scobutil si papaverina preventiv pentru contractii si beneinteles repaos total la pat . Am intrat intr=o depresie totala si abia acum incep sa imi pun o tona de intrebari . Va rog sa imi spuneti daca cu acest tratament o sa mi se mai inchida colul vreodata . Se poate naste copilul la vasta asta ? Daca pata nu era datorata deschiderii colului se schimba datele problemei ?( mi-am dat seama ulterior ca aveam un fir de par infectat care a supurat si care prin spargere ar fi putu provoca o astfel de pata). Ajutati-ma va rog dati-mi un sfat va rog , sambata e nunta frateliui meu si sper din toata inima sa pot lua parte fara sa ii stric evenimentul .

#2
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 12:41

Eu am avut sangerari din luna a 2-a de sarcina si am luat medicamente zilnic pana in luna a 8-a si am mers si la serviciu pana sa nasc in luna a 9-a. Stai linistita ai luat ce trebuie, o sa fie bine. NU te mai gandi la nastere prematura. Canalizezate pe altceva . O sa fie bine. ai sa vezi. Pupici ! pupici ! si petrecere frumoasa. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.sh...e21b32aaebf6598

#3
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 13:38

Nu sint medic dar judecind logic, daca ai colul deschis e mai bine sa stai cumintica si sa-l lasi pe fratele tau sa se insoare si singurel. Adica repaus la pat cit poti si fara eforturi prin casa. Iar pe afara sau la petreceri ... nici vorba. In orice caz nu am inteles daca medicul ce iti urmareste nasterea a confirmat ca ai colul deschis. Trebuie sa duci sarcina pina in sapt 35- 36 ca sa nu fie nici un pericol pentru copil. Mie asa mi-a zis dr. cind i-am spus ca am senzatia ca bebe se grabeste. In final s-a grabit cu o saptamina . Ai grija de tine si de bebe ca e mai important deci orice nunta... Te saruta in cor Romana si [copil] Cristian

#4
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 00:48

Dragã Larular, 1. Celestone este indicat pentru accelerarea maturitãþii pulmonare a fãtului în situaþiile de ameninþare de naºtere prematurã urmate de naºtere în urmãtoarele 7zile ,dupã aceea efectul fiind controversat. 2. Colul nu se poate închide cu medicamente ,iar evitarea eforturilor fizice ºi repaosul la pat reprezintã o soluþie terapeuticã. 3. Se poate naºte,dar ar fi bine sã mai duci sarcina mãcar 4-5 sãptãmâni. Mult succes! Dr. Romeo Stãnescu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -