Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghicitul in carti


19 raspunsuri la acest subiect

#1
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 18:20

Ati apelat la asa ceva?Nu ma refer la mersul prin tiganci,cum se spune,ci a apela la un astrolog,care citeste in carti.Daca da,s-au adeverit prezicerile? dori

#2
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 19:06

porcarii, eu nu cred in ele.. pura parere personala. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)

#3
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 20:25

Citisem candva o carte scrisa de un inspector de politie care s-a ocupat in majoritatea cazurilor lui de escrocheriile facute de asa zisii cititori in stele, carti, bobi,cafea, prezicatori si ...tot tacamul. Prezenta pe larg aceste cazuri, cum asa zisii prezicatori(sau cititori) incercau sa afle cat mai multe detalii prin vecini sau cunoscuti despre "clienti" si apoi le "serveau" natafletului cu nonsalantza[xx(]. Iar blegul/a dadea banii cerutzi( care nu erau niciodata putini la numar) si pleca fericit acasa.[alcool] Concluzia: nu voi crede niciodata in asa ceva si chiar daca mi-ar propune cineva sa merg la o sedintza de genul asta as crede ca isi bate joc de mine. E un mod foarte concret de a-ti insulta inteligentza.[mariaj] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 23 septembrie 2003 - 20:37

Pai eu stiam ca astrologul e ala cu planetele si ailalta e chiromantie. Eu nu am apelat la astea la modul serios si numa' de fun asa cum face toata lumea, dar aveam o prietena care si-a intocmit o harta astrologica, avea un teanc de foi cu explicatii amanuntite, nu-mi amintesc prea bine ca sunt mai mult de 10 ani de atunci, dar ii prezicea si cate ceva din viitor si mai pe langa asta mi-a povestit si de o prietena a maica-sii care prezicea dupa scrisul de mana si zicea ea ca i s-a adeverit. Nu prea cred in astea doua dar cred in spiritism ca mi s-a adeverit, dar pot sa zic ca nici una din toate nu este buna, parca nu ma inghesui sa stiu dinainte ce mi se poate intampla. Oana_B

#5
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 00:14

Hop si eu din intamplare am cunoscut anu trcut un astrolog din america eu nu prea cred in datu in carti si ghicitu in palme dar omu asta pur si simplu ma socat.Dupa ce lam convins ca nu cred in asa ceva mi-a spus sai arat mana stanga si mi-a zis: ai avut un accident de masina la care ai fost la un pas de moarte(adevarat),in fine mia spus mai multe dupa care mi-a spus :in 2003 te vei casatori si vei avea un copil,doar unu singur ptr ca stii foarte bine ca ai probleme si copilul asta va fi un miracol ptr tine astea au fost cuvintele lui.Mentionez ca nu ne cunosteam si ca nu e de origine romana, cuvintele lui mau lasat fara replica ptr ca in 10 min stia aproape totu despre mine.Si asa a fost, exact cum a spus el. anita

#6
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 11:51

OK,o sa va spun ce am patzit eu, chiar daca datzi cu roshii, poate ca a fost numai o coincidentza. Cu 2 ani inainte de a ma marita am fost pt. o vara la Paris, eram deja prietena cu viitorul (actualmente fostul) meu sotz. Stateam in Paris la o tipa care se pricepea cu cartzi de tarot, dar nu am apelat la ea, pt. ca nu credeam, sau ma rog, nu eram curioasa. Ea nu ma cunoshtea f. bine, era ceva cunoshtiintza a parintzilor mei, nici pe ei nu-i mai vazuse de ani de zile, deci nu putea shtii anumite lucruri despre noi. Intr-o seara a venit la ea in vizita o doamna mai in varsta, shi gazda mea ma intreaba daca nu vreau sa imi citeasca cartzile, nu cartzi de tarot, ci cartzi de joc normale. Pot sa va zic, ca mi-a zis doamna nichte lucruri despre mine, despre ai mei, pe care nu avea de unde sa le shtie, shi mi-a mai zis, ca o sa ma casatoresc cu "X", dar ..., fara copii, care o sa fie cu "Y". M-am distrat eu in sinea mea, shi "dar"-ul s-a produs dupa 7 ani de casnicie, fara copii, shi Andreas s-a nascut fix la un an dupa aceea. Poate fi o simpla coincidentza! P.S. Saptamana viitoate mergem la Paris pt. 3 zile .... Corinna

#7
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 18:16

Interesant?![:D] "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra

#8
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 18:58

Din intamplare am cunoscut o donsoara (pe atunci, acum 13 ani) pe nume Corina. Dupa ce am baut o cafea (eram in vizita la o cunostinta comuna) mi-a spus sa intorc ceasca. Am ras. Am zis "hai, ca e joaca, ne mai distram". Vorbele Corinei mi le-am adus aminte in timp, cand se mai intampla cate ceva si ii dadeam dreptate (in gand). Oare chiar toate erau coincidenta? Tin sa va spun ca tot ce mi-a spus atunci s-a adeverit.

#9
Gaby

Gaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 22:39

Chiromantia nu are nimic de a face cu astrologia.... mai ales ca ultima este o stiinta exacta...Daca vrei sa ne distram ...ok , pot sa-ti dau in carti ...de distractie... Gaby

#10
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 25 septembrie 2003 - 00:00

Eu nu cred in ghicit, in palma, in cafea in bobi sau in bila de cristal. Sint multe profetii si preziceri pe care le auzim pina la o anumita virsta. Tindem insa sa le tinem minte pe cele care se adeveresc. Un alt aspect este modul in care decurge o sedintza de ghicit. De obicei ghicitorul, ne sta in fatza, apuca sa stie ceva lucruri despre noi si incepe sa-i curga vorbele. In timpul asta noi reactionam. Daca cel din fatza noastra e un bun meserias (psiholog, nu ghicitor), va stii sa descifreze reactiile noastre, lasam coltul in gurii jos cind pumeneste de blonzi, ne "casatoreste" cu un brunet, vorbeste de bani si ne lasam pe spate, nu ne intereseaza, trece mai departe, vorbeste de calatorii ne apropiem de masa, cu asta aratam deja interes samd. De ex si eu pina la virsta de 30 de ani mi s-a ghicit sa zic de 15 ori. Una dintre ele mi-a ghicit litera cu care incepe numele viitorului sotz exact. dar care era? tot aia care mi-a ghicit ca o sa am doi copii? Si apoi litera e M, daca era X si ma casatoream cu Xenopol, aia era clar prezicere! Si apoi ca-mi ghiceste ca o sa am 2 copii. Citeva dintre ele o sa zica unul, si mai putine o sa zica 3 , marea majoritatea o sa zica insa 2. Nimeni n-a prezis 9-11 sau cind o sa fie urmatorul cutremur Concluzia e ca nu cred in ghicit de nici, de orice fel ar fi el, in ceasca, in bobi sau in oase!! Dar cred in stele (numa stelele ar putea, ele insele...). Deci cred in zodii. Dar nu in horoscop in sensul ca voi primi bani, voi intilni oameni, sau plec la drum lung de seara. Ci in sensul influentelor. De genul natura sagetatorilor e superficiala (e numai o influenta numai, de ex Mark Twain s-a tinut de treaba), pestii sint sensibili, capricornii sint dedicati si varsatorii singuratici. Numai influentele ni le pot spune stelele, nu si cum vom evolua. Chiar aseara vorbeam cineva imi spunea ca e ditamai martele pe cer si datamai razboiul in lume. Or fi legate? Cam asa cred eu, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -