Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 10 voturi

Retete rapide


193 raspunsuri la acest subiect

#51
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 11:34

quote:
Originally posted by ioanaradu
HELP!! va rog ... da-ti-mi si mie o reteta SIGURA pentru galuste!!!
cauta aici: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=14197 Mariana & Vladutz

#52
ioanaradu

ioanaradu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 11:42

multumesc mult mariana, o sa incerc data viitoare cu micile secrete pe care le-am gasit acolo! ca de facut am facut si saptamana trecuta ... dar de patru ori am stricat eu compozitia si a cincea ... mi-a reparat-o gazda!:) ioana

#53
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 februarie 2004 - 16:41

BULZ DE MAMALIGA initial postat de: Mazarica Eu il fac asa: Fac o mamaliga ceva mai moale. Intr-o tava unsa cu unt pun un strat de mamaliga, unul de branza in coaja de brad sau de burduf, alt strat de mamaliga, iar deasupra oua batute. Se serveste cu smantana. Tava se da la cuptor 15-20min, pana se rumeneste. Pofta buna! Mazarica Camelia Mamaliga pt. bulz poate fi facuta in zer. loremari2000 Iata cum stiu eu ca se face bultzul si cum am si mancat. Se face o mamaliga tare, se modeleaza in mana o minge mai mare, in interior punandu-se branza de burduf.Se pune se se coaca un pic pe plita, sau daca nu in cupor pana se rumeneste un pic.Se mananca numai calda, si optional se poate pune si smantana deasupra.Asta am mancat eu in zona Branului. mariana gutescu

#54
Julia_TM

Julia_TM
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 februarie 2004 - 02:28

Buna tuturor, Iata o reteta pe care ar trebui sa o poata prepara fiecare: Se ia o farama de inima, mica Doar atat cat poate duce-n spinare-o furnica, De sub pleoape se iau priviri drãgãstoase Cernute prin genele lungi, mãtãsoase, Se-adauga cald, un sambur de zambet Stropit din belsug cu esenta de suflet Pulsul, masurat in scobitura gatului Se picura-ncet, la mijlocul trupului, Pasiune se toarna incet, cu-o pipeta Iar la urma se pune tandretea, discreta. Se-amesteca bine, Cu degete fine Cu un strop de dor Si cu un fior Cu ploaie la geam, Nebunie-un gram, O perna brodata, Perdeaua lãsata, Si-apoi dupã gust Al soaptelor must, Un bob de miere, Si-un pic de durere. Se-amestecã toate In pantec de noapte La foc mic de stele Ca-n jocul de iele, Dragostea sa fie Vis si feerie. Pofta buna!

#55
alehiam

alehiam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 18 februarie 2004 - 14:43

Salata cu macrou afumat 2 macrouri afumate, 2 cepe, 2 mere, maioneza se curata de piele si de oase macroul, se marunteste. se curata de coaja merele si se dau apoi prin razatoarea mare. ceapa se taie marunt. se amesteca toate bine, apoi se adauga maioneza si se da la rece. este foarte gustoasa si de fiecare data cand am facut-o a avut succes Salata cu paste spirale 1 punga de paste, 1 cutie de porumb fiert, 2-3 castraveti in otet, 1 ardei, maioneza se fierb pastele si apoi se amesteca cu porumbul scurs, castraveti taiati marunt, maioneza, ardeiul. cine vrea poate sa mai adauge si ton maruntit din ulei. Salata cu ridiche neagra 2-3 ridichi negre rase mare, 1 ceapa taiata marunt, 1 mar curatat de coaja si ras, 2-3 bucati macrou marinat, maioneza. se amesteca bine toate ingredientele si se mananca cu multa placere

#56
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 03:07

Tagliattele cu brocoli(2 persoane): O capatana de brocoli Tagliattele Maioneza(de preferat olivemayonaise light) Ciuperci(de la cutie) 2 bucati mari de piept de pui Se taie pieptul de pui, bucatele mai mici, se prajeste in putin ulei... Se pun pastele la fiert 13-15 minute su sare si o lingurita ulei de masline Se fierbe si brocoli in apa cu sare Se amesteca la sfarsit maioneza cu ciuperci brocoli si se toarna peste paste, se aranjeaza si puiul alaturi...se presara ptuin patrunjel verde peste paste(doar daca va place!) Pofta buna!

#57
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 02:02

Lena draga imi spui si mie ce sunt tagliattelele,ceva paste fainoase? Multumesc anticipat si scuze! alina

#58
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 09:01

Tagliattele sunt paste, asa este. Le gasesti la supermarket, scrie pe ambalaj "Tagliattele". Daca nu, cred ca poti folosi si alte tipuri de paste, de care ai in casa.

#59
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 27 februarie 2004 - 00:34

Multumesc Milia pentru explicatii. alina

#60
smmiha

smmiha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 16:14

Nu sunt o experta in bucatarie, dar sotului meu ii place mult urmatoarea reteta cu cartofi si piept de pui. Ai nevoie de 4-5 cartofi marisori pe care-i cureti si-i tai rondele. Tapetezi cu unt sau margarina un vas de iena si pui cartofii, peste care torni apa, aproape sa-i acoperi si adaugi condimente (eu folosesc secretul gustului). Ii dai la cuptor pana incep sa fiarba cu vasul acoperit, apoi adaugi pieptul de pui dezosat deasupra cartofilor, condimentezi si dai iarasi la cuptor fara a mai acoperi vasul.Cand sunt aproape gata presari deasupra cascaval dat pe razatoare si-l dai la cuptor cat sa se topeasca cascavalul. Sper sa va placa. Mihaela


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -