Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 10 voturi

Retete rapide


193 raspunsuri la acest subiect

#11
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 16:44

legume cu cascaval 250g ciuperci din conserva o ceapa mare sau 2 mai mici 250g rosii mici 4 oua 4linguri smantana 200g cascaval sare,piper,vegeta o lingura de unt 1 ardei taiat cuburi fine(daca vreti) ceapa si ciupercile se taie marunt si se pun la calit.rosiile se taie in 2 sau in 4 si se adauga si ele.ouale se amesteca cu smantana ,condimente.se toarna peste legume si se lasa vreo 10min la foc foarte mic acoperite cu un capac. dupa vreo 5 min se pune si cascavalul taiat felii subtiri si se lasa sa se topesca.

#12
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 18:21

ochiuri la cuptor 200g sunca fiarta se taie felii subtiri.se pune putin ulei intr-o tigaie si se prajesc in el bucatele de sunca si o ceapa mare tocata sau o legatura ceapa verde la foc potrivit amestecind mereu.se pun intr-o forma.desupra se sparg 6 oua incet.se condimenteaza cu sare si piper.deasupra se farimiteaza putina brinza si se pune la cuptor pina se incheaga ouale

#13
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 19 septembrie 2003 - 13:22

initial postat de gabrielaG papara 250g franzela, 300ml lapte, 100g unt, 250ml smantana, 200g branza telemea sau de burduf, 3-4 oua. Franzela se taie felii de 1cm grosime. Laptele se bate bine cu ouale intregi si se toarna peste feliile de franzela; acestea se tin in lapte pana il absorb bine. Intr-un vas termorezistent se asaza alternativ feliile de franzela cu branza rasa, bucatele de unt si smantana, terminand cu branza, unt si smantana. Vasul se introduce in cuptor, unde se lasa 20 minute, pana se rumeneste preparatul. Se serveste fierbinte

#14
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 19 septembrie 2003 - 13:54

monique Mamaliga "Taci si ....inghite"! Ingrediente: faina malai : ~ 300g ( daca masurati cu o canita gradata [din vesela celui mic !]: ~ 250ml ) lapte : 1l sare bacon carnati afumati cas ( cascaval, branza Mozarella, branza burduf, telemea ) smantana 5-6 oua Mamaliga : Se fierbe laptele cu putina sare. Cand da in clocot, se adauga "in ploaie" faina de malai amestecand continuu pana ce mamaliga incepe sa se "umfle", apoi se ia de pe foc, cu o lingura cu apa se umezeste suprafata mamaligii , se rastoarna cu o miscare brusca pe un fund de lemn. Cand s-a racorit putin ( atat cat sa poti pune mana! ) se imparte mamaliga ( in sectiune transversala ) in 2 blaturi cu ajutorul unui fir de ata. Se ia un blat si se aseaza intr-o cratita pt.copt. Se aseaza umplutura: carnatii afumati taiati rondele, baconul taiat cubulete, casul taiat in cubulete, apoi smantana... Se aseaza deasupra umpluturii blatul superior pe care se preseaza cu ajutorul unei linguri 5 - 6 cuiburi pt. oua. Apoi se adauga ouale asezandu-se frumos in cuiburile create. Mai adaugi niste branza ( cascaval ) rasa peste oua. Se coace la cuptor la foc moderat pana cand se coc ouale ( se coaguleaza bine-bine albusurile ! ). Se serveste calda. Muraturile nu trebuie sa lipseasca la aceasta masa

#15
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 20 septembrie 2003 - 13:15

ela: Tortelini - o punga tortelini cu carne (am incercat vreo 3 feluri pana am gasit unii sa-mi placa) - se fierb conf. instructiunilor - ca altfel se sfarama, se scurg - sosul - cascaval ras si smantana mai slaba - ochiometric si dupa gust si in f-ctie si de cat sos vreti sa va iasa, dupa ce s-a topit cascavalul puneti sunca presata taiata cubulete, busuioc la greu, potriviti de sare si facultativ, un catel de usturoi pisat. Cine mai vrea, poate sa puna si ciuperci taiate marunt - dar se face mai mult sos atunci. Turnati sosul peste tortelini si asta a fost - mie imi ia cam 20 de min. de cand am intrat in bucatarie pana ii pun in farfurie Piure cu ciuperci- nu doar ca e f. gustoasa si rapida, dar e si de post! Deci piure stie toata lumea cum se face, iar ciupercile taiate se pun intr-o tigaie mai adinca, cu putin ulei, apa, delikat, cimbru, piper. Se lasa sa se patrunda (dar sa nu se fiarba!!) si cand sunt numa´buna (?!?) se pun cativa catei de usturoi pisati, se amesteca bine si asta a fost. Se serveste, bineinteles, cu piure! Acum, mie imi place f. mult usturoiul, dar cine nu-l suporta, sa nu se apuce sa faca mancarica asta, ca fara usturoi - degeaba...

#16
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 20 septembrie 2003 - 13:16

adelap Eu cand nu am chef sau timp sa stau mult in bucatarie, iau carne de orice fel pentru roast (vita, porc, miel), sau puiul intreg, o dau cu un amestec de unt topit+usturoi maruntit+sare+piper. O dau la cuptor, mai pun si niste cartofi de jur imprejur si herbs peste roast daca ai chef si....voila. Cred in total imi ia vreo 15 minute prepararea

#17
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2003 - 13:49

bautura de vara 500g piersici 2 pahare sampanie 4 linguri lichior(de portocale) piersicile se curata de pielite si se trec prin storcator.se adauga la suc lichiorul si se bate bine cu mixerul sa se omogenizeze.se puen sapmania rece si se serveste in cupe inalte.este foarte parfumata . se pot adauga si prune si caise.

#18
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2003 - 13:50

initial postat de palmyrah2000 reteta de gogosi bestiale 200 g iaurt fix 1 ou 150 g faina 1 linguritza praf copt Iaurtul se amesteca cu oul +un praf de sare+coaja de lamiie si se adauga faina amestecata cu praful de copt.Iese un aluat moale. Uleiul trebuie sa fie incins in momentul in care aluatul este gata. Se ia cu linguritza din compozitie si se pun gogoselele in tigaie. Se scot pe hirtie si se pudreaza cu zahar pudra vanilat

#19
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 12 octombrie 2003 - 17:01

[pofta] Super fetele, o sa mi le notez pe toate. pupici Crinuta

#20
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 12 octombrie 2003 - 18:25

Omleta cu cartofi si branza se ia un cartof mai mare..se da pe razatoarea mica..se stoarce bine de amidon si se condimenteaza..se bat 3 oua care se condimenteaza si ele si se amesteca cu cartoful ras si branza rasa se pun in tigaie si se uniformizeaza..cand e gata pe partea de jos se intoarce cu o spatula si se face si pe partea cealalta..si gata..[papica][pofta] MirelaV


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -