Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botezul la romani - obiceiuri, traditii...


10 raspunsuri la acest subiect

#1
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 06:22

peste trei saptamani il botez pe bb. numai ca nasa e la fel de "informata" ca si noi privind obiceiurile. in afara de lumanare si imbracat copilul, ce alte lucruri sunt necesare la un botez ortodox? stiu de "panza de mir", dar atat. asteptam ajutor. cristina si [bibe] andrei

#2
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 10:01

Se ia de catre nasa o cruciulita sau lantic cu o cruciulita la copil care se va-a pune in apa sfintita .....mama trebuie sa mearga la popa sa ii citeasca ....nu stiu cum ii spune ca sa poti si tu sa participi la botez....si se i-au de catre parinti cadou nasiilor ....eu le-am luat un set de asternut de pat cu plapuma cu tot si un set de pahare de cristal ....asa sa nu uit....aici preotul me-a spus noi am platit taxa la biserica 250$ iar nasii au platit popa si cantorii 200$,cam atat.....sa nu uiti certificatul de nastere la bb cand mergeti sa-l botezati ca sa-l poata preotul trece in registrul lui acolo.....cam atat....si sa nu uiti sa invitati pe cineva in afara nasilor la biserica ....[:D][:D][:D] neamtu

#3
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 11:03

Acum 3 saptamani, cand am botezat-o pe Andrada, eram "in ceata" si noi, si nasii, asa ca am intrebat alte cupluri cu vechime si pe popa. Pana la urma, am procedat asa: -nasii au luat lumanarea de botez si hainutele copilului (toate noi, de la body la papucei). In plus, nasa i-a luat cercei fetei (daca era baiat, trebuia sa-i ia lantisor).Tot nasii au platit si popa si slujba, dar nu stiu cat, ca nu ne-au spus. -aici,in Banat, e obiceiul sa aiba copilul si o moasa (din rudele apropiate; eu am ales-o pe matusa-mea), care ii ia copilului alt rand de haine noi si un prosop alb. Moasa duce copilul in brate la biserica, imbracat in hainele primite de la ea. Dupa ce il boteaza, imbraca copilul in hainele de la nasa si il preia nasa, care-l tine toata ziua (hehe!!mamicile scapa de o grija, teoretic...) -nu uita sa iei Pampers si servetele umede, ca bebeii gasesc o satisfactie teribila in a face de toate pe masa de botez...La noi au mai fost necesare si suzeta, si biberobul cu ceai, ca botezul se suprapunea cu ora de masa si Andrada vroia san in mijlocul slujbei... Daca nu ti-ai facut inca molifta de 40 de zile dupa nastere, vorbesti cu popa sa ti-o faca inainte de slujba botezului.La fel, pe noi inainte ne-a cununat popa (nu eram casatoriti decat la Starea civila) si abia apoi a botezat fata.In plus, daca unul din soti a mai fost casatorit inainte in biserica, trebuie sa i se faca si o slujba de 'dezlegare" (sotul meu a facut-o tot inainte de botez).Ca acte, ai nevoie de certificatul de nastere al copilului, de buletinele parintilor, si de certificatul de casatorie, daca trebuie sa va si cunune.Andradei nu i-a pus nimic de aur in caldarea de botez, noi stiam ca asta se face la prima baita a copilului acasa, cand i-am pus si o floare, si apa sfintita, si verighetele noastre, de toate...nu mai avea loc bietul copil in cadita de farafastacuri... A, si o chestie pe care am auzit-o in biserica de la alte nase cu vechime: cica nu trebuie sa schimbi copilul de haine pana a doua zi si nu ai voie sa-l pupi tot pana a doua zi. Noi nu am respectat asta, fiindca Andrada udase toate hainele (i-am uitat Pampersul acasa, bineinteles...), iar de pupat...sa fim seriosi, eu nu rezist sa n-o pup macar o data pe ora... Cadouri la nasi nu le-am dat, fiindca nasii nostri sunt tineri, de-o varsta cu noi, si asa am convenit de cand ne-am casatorit.In general insa, se dau cadouri "de casa" si tort la purtator...Nasa mea, in plina cura de slabire, a zis ca-mi da cu tortul in cap daca indraznesc s-o tentez...[bang]

#4
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 12:54

Eu mi-am facut molifta la 8 zile dupa ce am nascut. Apoi la 40 de zile fix alta molifta si mie si copilului (eu ca sa pot participa in biserica la botez, iar BB sa aiba rabdare pana la botez cand avea 2 luni jumatate) Nasa trebuie sa aiba: lumanare, panza de botez (sa aveti si betisoare de urechi pt. atunci cand il scoate din apa de botez), un prosop, un sapun si bani pt. preot, untdelemn, cruciulite (si ace de gamalie pt. prins) cu fundita speciale pt. botez (acestea se pun la toti aceia (sunt considerati martori) care participa la oficierea ceremoniei si sunt conditerate marturii. Tot nasa trebuie sa ia hainute pe care i le pune lui BB dupa ce a fost botezat, sa nu uite de o fasa, preotul o va folosi. Sa aveti la voi si o foarfeca plus o cutiuta unde sa puneti parul pe care parintele il va taia la botez. Eu (mamica) am luat si niste bombonele colorat glazurate pe care le-am pus intr-un voal alb argintiu (l-am luat de la PICASSO) legat cu o fundita sclipitoate albastra, de care era prins un cartonas dragut colorat pe care era inscris numele BB-ului (asta in semn de multumire pentru cei care au participat la botez). Tot nasa cand il aduce pe BB acasa, la pragul casei il va da mamicutei dupa ce intinte bratele cu BB de trei ori peste parg si zice tot de trei ori "ti-am luat un pagan, ti-am adus un crestin" La baita de a doua zi nasa trebuie sa aduca un scutec pentru atunci cand il va unge pe BB dupa baie, cu untdelemnul sfintit de la botez. La baita nasa trebuie sa puna in cadita de baie a lui BB urmatoarele: petale de flori, busuioc, bani, aur, argint, parfum, sare, piper, miere, zahar, (acestea toate nu trebuie sa le aduca nasa, se gasesc in casa) si atunci cand ii face baita sa-i ureze toate cele bune. Dupa ce se termina baita opriti cate ceva din cadita (petale de flori, banuti pe care ii pastrati intr-o cutiuta alaturi de firicelele de par de la botez si buricutul lui BB de la nastere) Foarte important: apa cu tot ce este in ea flori, busuioc o duceti undeva afara si o puneti la radacina unui singur pom sau a unei singure plante, sa fie un loc cat de cat curat si cat mai retras. Tot foarte important: nu pupati (sau sarutati pe BB) dupa botez si nici dupa baita de a doua zi. Tot binele din lume va dorim. . Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.sh...e21b32aaebf6598

#5
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 12:59

Am uitat : certificatul de nastere al lui BB, este primul lucru pe care ti-l cere preotul. Nu uita pampers, servetele umede, si suzeta sau biberon. Este indicat ca BB sa doarma inainte botez. Aparat foto. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.sh...e21b32aaebf6598

#6
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 13:13

Eu zic sa-i sugerezi nasei ca, pe langa prosopul pentru preot, sa aiba si un prosop penbtru bebe, din acela mare, cu loc pentru capsor. De obicei, panza de mir nu este suficienta si bb sta ud dupa botez. Mai ales acum, cand vine frigul, e mai bine sa nu... desi se zice ca bebeii nu racesc de la botez! Ai grija sa controlezi temperatura apei inainte sa bage copilul. La noi a fost oparita, a avut Miruna pielea rosie 2 zile dupa aia. Bafta si sanatate! Boga

#7
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 06 octombrie 2003 - 03:48

Subiect initial "Botez- in cautare de locatie" postat de dani_da, 25/07/2003, 18:55:39 Pe langa locatie, pe mine ma intereseaza si care sunt obiceiurile la botez... Mama chiar trebuie sa stea acasa?? Nu am habar si nici nu are cine sa imi spuna in familie (au uitat) care ar trebui sa fie desfasurarea evenimentului...Chiar daca obiceiurile difera, as vrea sa nu imi scape ceva, sa regretam mai tarziu... Multumesc da raspuns postat de adita, 25/07/2003, 23:09:14 Mama nu are voie sa intre in biserica decat daca nu au trecut 40 de zile de la nastere si nu are citita rugaciunea de 40 de zile. In rest, nu-i nici o problema daca mergi. Si chiar daca n-au trecut cele 40 de zile poti sa stai la usa sa tragi cu ochiul. Cum sa nu vezi cand iti boteaza bebele? Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

#8
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 06 octombrie 2003 - 17:22

Subiect initial: "Botez" postat de d, 03/09/2003, 11:57:46 Fetita noastra va fi botezata in curind si nu stim care sint traditile. Cine cumpara ce, cine face invitatile, cine plateste ce, rochitele, baia de a 2a zi, etc. raspuns postat de natydea, 03/09/2003, 14:24:06 Buna, eu sunt cea care a postat subiectul "nasi botez". Noi avem botezul pe 7 sept si pot sa-ti spun ce am aflat si ce am facut pana acum: - la biserica bebicu vine imbracat in hainute de la parintii lui; - la biserica nasii trebuie sa aduca tot trusoul cu care va fi imbracat bebica: pampers, hainute, caciulita, botosei plus un prosop, sapun si o sticluta cu ulei pentru preot (asa cere) si taxa platita la biserica. Ori inainte ori in ziua botezului. Pe noi taxa ne-a costat 500.000 lei plus ce ii mai dai preotului atunci. - de la Cernica am luat marturii (cruciulite mici de agatat in piept), fundite de legat (snurulet) de la orice mercerie (circa 10 cm la fiecare cruciulita), fasa (de la orice mercerie) si panza circa 1m. In astea va fi primit copilul la botez de nasi. - de lumanare se ocupa tot nasii; - seara sau a doua zi are loc baia care va fi facuta de nasi in prezenta parintilor si a altor invitati daca e cazul. Tot ce tine de baita: sapun, ulei, si apoi hainute si pampers trebuie cumparate de nasi. In apa se pun petale de flori si diferite bijuterii (pentru fetite) si fiecare ii ureaza cate ceva. Asemanator ursitoarelor. Apa se arunca la radacina unui pom. - daca e fetita nasii ii cumpara cercei; - tot nasii ii cumpara copilului paturica, pernuta; -petrecerea noi o facem la o terasa si cheltuiala o suporta parintii. Cam astea ar fi. Cred ca nu am uitat nimic. Daca ai intrebari trimite-mi un e-mail. Dea

#9
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 07 octombrie 2003 - 01:56

Subiect initial: "nasi botez" postat de natydea, 05/08/2003, 12:12:16 Pe 5 septembrie suntem nasii unei fetite superbe care o sa-mi poarte si numele. Deoarece e prima data cand mi se intampla o asemenea experienta fantastica as dori sa stiu ce trebuie sa iau pentru copil, ce trebuie sa fac la biserica, tot ce tine de indatoririle nasilor. Va rog din suflet ajutati-ma! Va multumesc frumos, Dea raspuns postat de Cary, 05/08/2003, 14:03:04 Cel mai bine e sa intrebi pe preot la biserica,deoarece nu ai scris din ce oras esti,iar eu nu am intrat pe pagina ta personala ca sa vad si de regula fiecare regiune este cu obiceiurile ei. Aici in Bucuresti,la biserica unde botez eu copii parintele mi-a dat o lista trasa la xerox cu tot ceea ce trebuie: -copie dupa certificatul de nastere al copilului, -lumanare, -un prosop si un sapun (astea raman pt.biserica) -ulei(intr-o sticla mica) si vin, -o fasa (panglica roz/bleu) de aproximativ 1m lungime, -o panza alba,de regula finet, de 1m patrat, -nasii trebuie sa stie Crezul,dar de regula se repeda dupa preot Pentru finuta:trebuie sa ii iei un prosop cu care o stergi, hainute in care o imbraci si de regula o pereche de cercei. Nasa trebuie sa cumpere de la biserica cruciulite si sa le lege cu fundite,apoi sa le prinda in piept tuturor invitatiilor. Taxa de botez la biserica este de 1.000.000 lei Petrecere frumoasa! raspuns postat de lili25705/08/2003, 14:50:59 ma intereseaza si pe mine acest subiect deoarece sambata aceasta botezam o fetita ...asa pe nepregatite ... Asa ca orice sfat care vine repede este bine venitb si foarte util... astept vesti... va multumesc lili raspuns postat de GabiG, 05/08/2003, 14:57:32 Fetelor, s-au mai intrebat multe si multe s-au mai raspuns pe aceasta tema. Da-ti cautare dupa cuvintele cheie si calea va va fi luminata... Felicitari nasilor si nu uitati s ava luati in serios indatorirea, atit acum cit si mai incolo! GabiG raspuns postat de natydea, 05/08/2003, 15:17:14 Multumesc mult de tot Cary pentru raspuns. Eu sunt din Bucuresti si botezul o sa-l facem la o biserica din zona Dristor. In plus fata de ce mi-ai scris tu stiam ca se mai iau 2 trusouri pentru bebe: unul la biserica si unul pentru baita de a II-a zi, cand se scoate din mir. Mii de multumiri si pupicei, Dea raspuns postat de Cary, 05/08/2003, 15:50:23 Trusourile nu sunt obligatorii.poti sa cumperi costumase sau rochite de vara cu palariute. Finuta sa aiba parte de o petrecere frumoasa si tu sa fii nasica buna. raspuns postat de Miguelle, 06/08/2003, 14:17:25 Eu stiu ca nasa trebuie sa participe la prima baie a copilului dupa botez (a doua zi) si eventual sa-i faca cadou un banut de aur care se pune in apa din baie. Iar apa din baie nu se arunca apoi oriunde, ci la radacina unei plante sau copac ( e ciudat sau nu, dar noi am facut asa). La o saptamana dupa botez, copilul este impartasit de nasi. Pentru botez ii cumperi hainute, paturica si cele necesare in biserica,le-au insirat fetele mai sus. Si ce-i mai important acum incepe, pentru ca esti responsabil in fata lui Dumnezeu de dezvoltarea spirituala a copilului. Pentru inceput ai grija sa fie impartasit din timp in timp (mie preotul mi-a zis cam la o luna in primul an). Succes si sa va traiasca finuta si sa fiti mandri de ea!

#10
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 07 octombrie 2003 - 03:40

multumim tuturor pt raspunsuri! speram sa ne descurcam sambata . cristina si [bibe] andrei


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -