Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MURATURI-castraveti, conopida, gogonele, gogosari


20 raspunsuri la acest subiect

#11
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 20 septembrie 2003 - 13:37

lulu77 GOGOSARI CU MUSTAR 3 kg gogosari o cana zahar o cana cu otet o cana cu ulei 400 gr mustar foi de dafin boabe de piper un pliculet conservant gogosarii se taie in felii, pe lungime,felii groase cam de 4 cm. din mustar,ulei,otet si zahar se face o compozitie care se pune la fiert in care se mai pune si sare ,piper boabe si foi de dafin dupa gust. dupa ce aceasta zeama a fiert se oparesc in ea gogosarii,iar la sfarsit se pune un pliculet de conservant. se pun in borcane cat sunt calzi.

#12
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2003 - 13:29

initial postata de marianar dovlecei in suc de rosii Alegeti dovlecei mici (in floare), spalati-i, taiati-le coditele si puneti-i pt. 2-3 minute intr-un vas cu apa care clocoteste. Scoateti-i cu o spumiera si asezati-i in borcane. Turnati deasupra suc de rosii, inchideti borcanele cu capace sau legati cu celofan si fierbeti-le in 2 zile consecutiv cate 10-15 min.

#13
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 septembrie 2003 - 21:10

PEPENI MURATI Se aleg pepeni mici fara pete si neloviti. Taiati felii mari de telina, ardei kapia, morcovi, frunze de visin. Pepenii se asaza in borcane alternand ingredientele respective. Se adauga felii de hrean si foi de dafin. Peste se toarna saramura(1 lingura de sare la 1l de apa)fierbinte, se preseaza cu 2 scandurele. Se leaga cu celofan. Cand muraturile incep sa fermenteze, vanturati-le sufland puternic printr-un furtun. Operatia se repeta la 4-5 zile timp de 5 saptamani. Mariana & Vladutz

#14
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 11 octombrie 2003 - 14:46

Salata de gogosari 2.5 kg gogosari, 250 gr otet, 250gr ulei, 250 gr zahar, sare dupa gust, 500 gr suc de rosii. Se fierb uleiul cu otetul,cu zaharul, sarea si sucul de rosii.Dupa ce au dat in clocot se pun gogosarii taiati feliute si se mai fierb 15 minute. Se pun in borcane si se mai fierb in cratita cu apa cam jumatate de ora Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.web...er/adrianacalin

#15
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 octombrie 2003 - 14:08

initial postat de otau GOGOSARI IN OTET Am o reteta de gogosari super buna! Am facut ravagii cu ea la serviciu. 10 kg gogosari 1 Kg zahar 1 litru otet de 9 grade 0,400 gr sare grunjoasa (atentie sa nu fie cumva iodata ca se inmoaie gogosarii) Se spala gogosarii, se curata, se taie in felii, mai groase sau mai subtiri, dupa preferinta. Se pun intr-un vas mai mare si se adauga otetul, zaharul si sarea. Se acopera cu un prosop si se lasa la macerat 48 de ore. Eu ii las pe balcon pentru ca e mai racoare. Dupa cele 48 de ore se pregatsc borcanele( de preferinta de 400g sau 800g) astfel: se spala, se stereg si se pune in fiecare borcan: cateva boabe de piper, cateva boabe de mustar,o frunza de telina, o foaie mai mica de dafin si o rondea de hrean. Se pun gogosarii, se toarna zeama (veti vedea ca lasa multa zeama)si deasupra se mai pune o rondea de hream. Se leaga cu celofan sau se pune capac si se pun in camara. Sunt supeeeeer! Incercati si nu veti regreta!

#16
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 octombrie 2003 - 14:14

initial postat de otau MURATURI PENTRU IARNA Sa-ti spun eu cum pun muraturile de iarna. Iau un butoi mare de 60 litri. In el pun 3 sau 4 pepeni (mai potriviti ca marime), gogonele, castraveti, ardei capia morcov, telina, conopida (rupta in buchetele potrivite ca marime), sfecla rosie (2 bucati curatate de coaja si taiate in sferturi), cativa ardei iuti, usturoi, marar uscat, boabe de piper. Se umple cu apa rece si se adauga sare grunjoasa 1 lingura la litru de apa. Se sufla cu un furtun din cand in cand. Ies splendide. ATENTIE! Nu se pune deloc varza, ca se strica gustul muraturilor. Daca te intereseaza si alte retete spune-mi ca stiu o gramada !!! [pup] Aurora

#17
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 19 octombrie 2003 - 17:09

Vinete murate in ulei(reteta libaneza) -vinete albe f. mici(cam cat un dovlecel)-nu stiu daca gasiti si in Romania -nuci -ardei iute rosu -usturoi -sare -ulei Vinetele se spala,se curata de codite,se cresteaza longitudinal si se freaca bine cu sare.Se lasa sa se scurga pana a doua zi intr-o sita de plastic. Se oparesc in apa fiarta,se scurg si se racesc. Se umplu cu cate o lingurita din urmatoarea compozitie:nuci ,ardei iute,usturoi(+sare)-toate tocate f. marunt cu cutitul.Se aseaza in borcane si se preseaza usor cu mana.Se acopera cu ulei de floarea soarelui. In 3- 4 zile sunt bune de consumat.Delicioase si picante. Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#18
madelaine

madelaine
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 octombrie 2003 - 22:35

Sint superbe ! [cool]Anul asta am primit cadou un borcan de Makdous.Mor dupa ele. Bine ca ai postat reteta, merita incercata. [pofta] Madelaine si cei trei muschetari

#19
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 noiembrie 2003 - 16:15

initial postat de . Gogonele ca la mama acasa Am venit de curind din Ro si mi-am cumparat gogonele la incredibilul pret de 5000 lei kg. Iata, pentru amatori, cum se pun la murat (dupa reteta mamei): Se iau gogonelele, se spala bine. Pe urma se pregateste borcanul, in prealabil spalat si uscat: se pun pe fundul borcanului crengute de cimbru, marar, hrean taiat fisii mai groase si citeva boabe de piper. Pe urma, se incepe cladirea gogonelelor in borcan. Intre timp, se pune apa la fiert, cu sare; la un borcan de cinci litri, se pune cite o ingura de sare la litrul de apa. Deasupra gogonelelor din borcan se pun din nou crengute de cimbru, marar, hrean si boabe de piper. Se lasa apa fiarta la racit, iar dupa ce s-a racit bine se toarne peste gogonele. se leaga borcanul si se lasa la murat. Pofta buna![flo]

#20
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 23 noiembrie 2003 - 16:30

Fetelor, daca nu mananc cat de curand castraveti murati ca acasa nu stiu ce mi se intampla. De doua luni ma gandesc la UN CASTRAVETE MACAR dar acru nu dulce ca in comert aici. Acru asa ca acasa. Va rog indrumati-ma ca mor. Care dintre retetele de aici as putea sa o fac si sa iasa cat mai repede ca nu stiu cat mai rezist? Zice-ti-mi doar numele celei care a postat-o si o fac. Un borcan, un castravete,nu mai mult, ca nu mai pot pur si simplu. Mi-am cumparat de la turci dar nu seamana deloc cu ce am mancat acasa. Am cumparat si varza murata doar-doar se aseamana si imi ia pofta de castraveti dar nu si nu! Help!!!

Laura Imagine postata (16 saptamani)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -