Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita mea merge pe varfuri.


6 raspunsuri la acest subiect

#1
MOOGLI

MOOGLI
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 13:54

Fetita mea are 2 ani si 9 luni si continua sa mearga pe varfuri. In iarna am fost la mai multi medici si singura concluzie a fost ca in timp isi va schimba mersul. Timpul trece si nu am vazut nici o schimbare, s-a mai intilnit cineva cu aceasta problema ? Cum ati procedat.

#2
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 14:19

Moogli, salut si bine ai venit la [dc]. Intrebarea ta ar avea mai mult succes in cadrul forumului "Parintii intreaba, parintii raspund" la http://www.desprecop....asp?FORUM_ID=2 DeDe Mammma

#3
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 16 septembrie 2003 - 00:34

Incearca sa o duci la un ortoped bun. Crinuta

#4
evadindeva

evadindeva
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2003 - 11:08

Da, fetita mea merge asa de cand a invatat sa mearga si acum are opt ani!!!!!!!! N-am putut-o dezvata, am dus-o la o gramada de medici, toti au spus ca n-are nimic, e sanatoasa si ca n-au ce sa-i faca. In ultima vreme s-a mai dezvatat dar stam mereu cu gura pe ea, pare sa fie singura solutie. Culmea e ca merge asa si in ghete, deci nimic n-a ajutat. Nu stiu de ce e asa, noi ne-am obisnuit, copilul se dezvolta normal, alearga, joaca fotbal, nu pare sa fie afectata in nici un fel. Du copilasul la doctor sa-i faca radiografii, sa vada daca nu e ceva in neregula cu piciorusul ei si daca nu las-o in pace, cu rabdare va merge normal. Succes!!!!! Ca sa poti fi invata ca esti si pentru ca esti invata sa fii!

#5
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 16 septembrie 2003 - 12:49

Din cite stiu eu,nu ai ce sa-i faci.Poate doar cind mai creste si intelege sa se corecteze singura. Pediatra noastra spune ca mersul pe virfuri este una din consecintele premergatorului si cam jumatate din copiii care-l folosesc,se procopsesc cu mersul asta. In alta ordine de idei,am si eu doua nepotele de 3 si 4 ani care merg pe virfuri...si mai in gluma,mai in serios,ele zic ca vor sa se faca balerine[:D]. Alina

#6
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 16 septembrie 2003 - 13:57

quote:
Originally posted by Alina
Pediatra noastra spune ca mersul pe virfuri este una din consecintele premergatorului si cam jumatate din copiii care-l folosesc,se procopsesc cu mersul asta.
Draga Alina, Si eu mergeam pe virfuri cind eram mica, fara sa fi folosit vreodata vreun premergator... Asa ca nu cred ca e o consecinta a premergatorului, mai degraba cred ca e o consecinta a mersului fara ghetute. Si ai mei ma admirau spunindu-mi ca merg "pe poante", ca o balerina :))) Otilia&LaAdelita

#7
oz

oz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 13 noiembrie 2003 - 03:35

din cate stiu eu copiii care merg pe varfuri au platfus, nu are nici o legatura cu premergatorul. Incearca niste pantofi speciali cu forma anatomica, din aia care au ridicatura inauntru.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -