Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Herpes genital


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Talida

Talida
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 01:27

Ma ajuta si pe mine cineva? [q] Am cautat pe forum subiecte despre herpesul genital dar totusi nu am gasit raspunsul la ce ma roade pe mine: se trateaza sau nu definitiv? Si ce poate sa i se intample copilului la nastere daca herpesul recidiveaza? Am vazut ca a mai intrebat cineva asta dar imi pare rau nu am gasit raspunsul. Eu am facut tratament si cu Zovirax unguent, si cu Aciclovir pastile si unguent.Dar dupa cateva luni a aparut iar.Vrem sa avem un copil si imi este teama. Imi cer scuze nu am o pregatire in domeniou ca sa inteleg toti termenii medicali [:(]si sper sa nu deranjez pe nimeni. Si mai este o problema, am unele mici rani cateodata pe labii, din care curge putin sange. Si uneori la contactul sexual, am mici usturimi. Ce este mai grav, nu ma pot duce acum la medic. De abia peste 2 luni voi putea avea o asigurare care sa-mi permita sa ma duc la medic.Va rog sa ma credeti, este o situatie mai delicata [:(] nu o pot explica. Exista ceva, un tratament, care as putea sa-l aplic acasa care sa nu-mi faca rau? Adica un medicament ceva (sau ce sa contina medicamentul) care sa se foloseasca in cazul mai multor boli. Ma spal cu ceai de musetel si nu am contact sexual cateva ziel pana imi trece dar uneori iar am dureri. Nu mai stiu ce sa mai cred. Uneori am , uneori nu.Dar de vreo 2 luni am. Aici nu stiu oricum ce sa cer la farmacie. Daca este posibil vreun raspuns il apreciez foarte mult. Multumesc

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 02:01

Candva am dat un raspuns destul de larg la acest subiect. Din pacate raspunsul la tratarea definitiva a herpesului genital raspunsul este negativ. In prezent din cate stiu eu cel putin aceasta boala este incurabila. Tot din ceea ce am citit pot sa iti spun ca foarte multe persoane pe mapamond au aceasta afectiune. Singurul tratament cunoscut ca fiind eficace in atenuarea efectelor acestei boli este dat de acyclovir sau zovirax este acelasi lucru. Tot din pacate trebuie sa iti mai spun ca sarcina unei mame afectate de aceasta boala este o sarcina cu risc. Riscul cel mai mare este daca la momentul nasterii (normale deci vaginale)are un astfel de puseu cum se numeste a herpesului. In general in aceste cazuri duce la afectarea severa a nou nascutului cu o probabilitate marita a decesului sau la afectiuni ireversibile ale acestuia. Din acest motiv in aceste cazuri nasterea se face prin cezariana. Din ceea ce am citit de asemenea se recomanda mamei amanarea unei sarcini o perioada de 3-4 ani de la momentul imbolnavirii pt ca s-a constatat ca in timp mama capata o rezistenta treptata fata de virusul herpetic si implicit manifestarile eruptive devin din ce in ce mai rare si in forme mai usoare. Alte observatii se pare importante au fost cele legate de perioadele de eruptie care sunt mult mai marite in perioada primaverii sau iernii tarzii, sau in momente legate de stres sau oboseala fizica sau psihica a mamei si de aici concluzia sau recomandarea proiectarii unei sarcini de asa maniera incat sa fie finalizata in perioada verii, viitoarea mama sa aiba o viata ordonata, alimentatie bogata in vitamine si in mod special vitamina C, s.a.m.d. De aemenenea o alta informatie importanta pe care am retinut-o este ca statistic discutand la 100 de mame avand aceasta boala un procent de 98 din ele au avut atat o sarcina normala cat si un copil perfect sanatos deci fara nici un fel de probleme singura precautie declarata si aplicata fiind cea legata de nasterea prin cezariana. In cazul tau mai pot sa spun ca daca nu esti insarcinata un tratament anterior sarcinii cu pastile de acyclovir pt o perioada pe care daca as fi medic as fi mai in masura sa o precizez ar reduce mult se pare problemele ce ar putea sa apara. Imi pare rau ca nu mai am materiale legate de acest subiect, candva ma ocupasem destul de mult de BTS si am avut chiar un site orientat pe aceste probleme deoarece am sesizat ca un procent extrem de mare de oameni nu au nici cea mai vaga idee asupra riscurilor si bolilor cu transmitere sexuala. Marius (www.desprecopii.com)

#3
Talida

Talida
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 septembrie 2003 - 19:40

Iti multumesc din suflet Marius pentru raspunsul despre herpes. M-ai luminat destul de mult. Problema este ca am citit atatea articole medicale despre acest subiect (fapt pentru care am ametit printre termenii de anatomie) incat am ramas bulversata de concluzia mea: peste tot scria ca exista un risc, chiar si riscul final, dar nu am inteles ce si cum. As fi dorit un mic raspuns si pentru partea a doua a problemei mele. Stiu ca sunt un pic obraznicuta, dar poate domnii doctori ar dori sa se uite putin si peste "confuza" mea problema. Sau ar trebui sa scriu la o alta sectiune? Scuzati deranjul [bang]

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2003 - 23:22

Sectiunea e buna insa lipseste intrebarea. Marius (www.desprecopii.com)

#5
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 16:19

As avea si eu o intrebare legata tot de hepes, insa cel de tip I, adica HDS-1. El a fost depistat de putin timp la mama mea si a aparut la OCHI. Am vazut ca dl Marius pomenea de tratamentul cu Zovirax. Din pacate nu toate persoanele tolereaza acest unguent, cum este si cazul mamei mele. Dupa administrarea lui, ochii s-au inrosit mai tare, are dureri si senzatii puternice de mancarime. As vrea sa stiu daca exista o alta solutie care macar sa minimizeze efectele acestui herpes. Multumesc Liviana

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2003 - 21:18

Ti-am trimis un raspuns PM in acest sens, ceea ce nu inseamna ca nu se pot pune alte raspunsuri. Marius (www.desprecopii.com)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -