Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intrebare


4 raspunsuri la acest subiect

#1
geta_sava

geta_sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 septembrie 2003 - 13:05

Am o intrebare pentru dl. Doctor. SUnt insarcinata in luna a-2-a si de vre-o saptamana am niste scurgeri vaginale de culoare maronie.Am fost la medic dar nu m-a putut consulte. Daca se poate sa imi raspunda cineva daca e ceva grav. Ar trebui sa nu mai fac efort deloc si sa nu intretin relatii sexuale?Aceste scurgeri pot duce la pierderea sarcinii? Astept un raspuns si va multumesc ca existati...

#2
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 septembrie 2003 - 13:22

Draga Geta, Se spune ca jumatate din sarcinile care ajung la termen sangereaza candva pe parcursul lor. Este necesara o evaluare ecografica preferabil cu sonda vaginala pentru a depista o eventuala hemoragie subcorionica.Tratamentul de baza este repaosul la pat,progestative (Utrogestan),antispastice (papaverina),evitarea contactelor sexuale. Mult succes! Dr. Romeo Stanescu

#3
geta_sava

geta_sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 14:36

Va multumesc mult pentru raspuns.Sper sa nu trebuiasca repaos total la pat....probabil mai multe voi afla de la medic...

#4
Cassy_dream

Cassy_dream
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 15:35

Buna! Ma numesc Casiana, am 23 ani si mi-a fost depistat un al doilea chist ovarian (dupa ce primul mi-a fost extirpat acum 2 ani) , cu formatiuni organice , embrionare. Vreau sa aflu care sunt cauzele care au dus la aparitia chisturilor, din ce motiv recidiveaza, care sunt sansele de tratare altele decat operatia si cu amabilitatea dumneavoastra as dori, daca exista orice sfat cu privire la un tratament naturist (medicamentos) care sa dea rezultat. Cu multumiri, Casiana

#5
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 17:15

Draga Casiana, Chistul organic -fiind diferit de cel functional- trebuie investigat atent si monitorizat un timp. Ecografia vaginala precizeaza marimea lui ,prezenta de vegetatii intrachistice,septuri etc. Deasemenea in contextul simptomatologiei clinice (dureri,tulb. menstruale ),a investigatiilor hormonale (ex.CA 125 )se ia o decizie terapeutica (ex. interv. chirurgicala laparoscopica). Oricum esti foarte tanara pentru o a doua interventie chirurgicala,care ar reduce sansele de a mai ramane insarcinata. Mult succes! Dr. Romeo Stanescu


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -