Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare


Fara raspunsuri la acest subiect

#1
pantera

pantera
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 septembrie 2003 - 09:48

Domnule dr.Leonte, multumesc pt.raspuns,si sper din toata inima sa ai rabdare sa-mi citesti intreaga istorie.In anul '94 am ramas prima oara insarcinata(cu sotul meu) si am facut avort la cerere.Eu am Rh negativ iar sotul Rh pozitiv si stiu ca in cazul incompatibilitatii Rh trebuie facut un vaccin, pe care mie nu mi l-au facut(de fapt la acea data nici nu stiam ce Rh am) si vreau sa te intreb cand ar trebui facut un astfel de vaccin inainte de a ramane insarcinata sau chiar in timpul sarcinii?La 3 ani dupa avort m-am dus la medicul ginecolog pt ca nu ramaneam insarcinata si mi-a gasit metroanexita cronica stg reactivata,pe care am tratat-o in spital cu antibiotice si antiinflamatorii.La ecografie a iesit:"corp uterin in AVF 53/40mm,structura neomogena,congestiv....(aici este un mic cuvant pe care nu-l inteleg) uterin stg-o imagine ovulara 42/39mm cu continut lichidian,peretii grosi(hidrosalpinx?).Trompa dreapta cu peretii grosi.Ovar drept 16mm chistic.Ovar stg 14mm,ptozat,neomogen" Iar la HSG a iesit"cavitate uterina de forma,marime,situatie normala.Trompa stg lunga,cudata mult terminal si ingrosata.Cornul uterin drept rotunjit.Proba Cotte-intens pozitiva".Dupa o mica pauza m-am reinternat pt instilatii utero-tubare si la HSG a iesit”cavitate uterina de forma,marime si situatie normala.Trompe permeabile bilateral,subtiri in prima portiune si ingrosate si cudate mult terminal.Proba Cotte pozitiva”.La externare medicul mi-a prescris Clostibelgyt (desi nu verificase daca exista sau nu ovulatie!) si binenteles ca sarcina nu a aparut.In 1998 sotul meu a facut spermograma si a iesit OK(motilitate 85%).In acelasi an m-am dus la un medic in Bucuresti si la primul consult mi-a gasit o anexita bilaterala si mi-a dat Polidin, Amoxicilina, Paduden si Diclofenac iar la urmatorul consult mi-a dat Clostilbegyt. Acelasi medic mi-a recomandat sa-mi iau temperatura in fiecare dimineata si sa fac Diagrama termica(in cazul meu a fost destul de greu pt ca lucrez in ture) oricum temperatura nu crestea(nici in timpul Clostilbegyt-ului) si nici macar nu exista doua Platouri de temperatura.Tot atunci am facut si un examen al secretiei vaginale cu rezultatul”epitelii izolate si grupate,rare leucocite,flora poliflora grIV(predomina flora Cocica in diplo gram pozitiva”pe care l-am primit prin posta(eu fiind din provincie) si nu mi l-a explicat nimeni pana acum.Care este parerea ta?Si pt ca rezultatele nu apareau m-am dus la un endocrinolog in Bucuresti.Din proba de sange recoltata in ziua a 6-a ciclului a iesit”T3-EIAgen=1,08ng/ml si Prolactina-UBI=28,47ng/ml „ iar in ziua a 23-a a ciclului a iesit „Progesteronul>40ng/ml iar Estradionul =198ng/ml” si mi-a spus ca Prolactina este mare si din aceasta cauza exista infertilitatea.Dupa 50 de zile de tratament cu Bromcriptina Prolactina a iesit 1ng/ml.Desi rezolvasem problema hormonala sarcina tot nu aparea. Acum ma intorc putin in timp si iti spun ca la varsta de 21 de ani (in 1987) am fost operata de fibroadenom la sanul stg iar in 1993 deja imi aparuse alti noduli la ambii sani.In 1995 am facut prima mamografie dar rezultatul imi este imposibil de descifrat.In anul 1996 am facut alta mamografie cu rezultatul”Sani cu structura glandulara ,cu rare opacitati nodulare displazice,cu diamatrul pana la 1,5 cm dispuse indeosebi parareolar extern stg.Nimic oncologic”Binenteles ca chirurgul mi-a recomandat operatia dar eu am optat pt tratament-cu Mastodynon picaturi si Progestogen crema-timp de 8 luni.La sfarsitul tratamentului nodulii nu disparusera si un medic mi-a spus ca o sarcina mi-ar putea rezolva problema nodulilor si de atunci a inceput calvarul meu!!!In 1999 am inceput un tratament homeopat pt sani cam 3 ani dar fara sa apara rezultate remarcabile.In luna august 2002,in a-2-a zi a ciclului am avut niste cheaguri f.f.f. mari(era pt prima oara si pt ca era noapte nu m-am dus atunci la medic iar pana dimineata disparusera).La medic am ajuns dupa 10 zile si nu mi-a dat nici o explicatie iar in momentul acela ma prezentam bine.Anul asta mi-am zis sa mai fac o ultima incercare de a ramane insarcinata si m-am dus la alt medic ginecolog(in martie 2003 am facut in test empiric de ovulatie-testul ferigii si in ziua a-11-a a iesit pozitiva iar in ziua urmatoare a iesit slab pozitiva) care mi-a facut o ecografie transvaginala cu rezultatul”uter in anteversie cu endometrul trilaminat;la nivelul cavitatii la limita……(urmeaza doua cuvinte pe care nu le inteleg) ecouri hiperecogene-posibile sinechii uterine.Ovarul stg diametrul 3,7 cm aderent la cornul uterin prezinta un mic chist anecogen diametrul 1,81cm cu ecouri hiperecogene.Trompa stg se vizualizeaza in totalitate,cudata,coafeaza ovarul.Flux circulator f.intens la nivelul tubar stg.Ovarul drept diametrul 3,46cm prezinta doua zone anecogene diametrul 1,11cm.La ambele ovare curba cu flux crescut.Trompa dreapta vizibila in totalitate ,ingrosata 1cm” si mi-a recomandat sa fac un HSG.In 2003 am facut-o cu urmatorul rezultat”uter deviat lateral stg.Ambele trompe permeabile,de partea stg sinuoasa ,cudata.Substanta de contrast prezenta in cavitatea peritoneala bilateral”(tot atunci am facut si o mamografie cu rezultatul”structura glandulara prezenta.Relativ numeroase opacitati nodulare displazice,pe aria de proiectie a sanului stg.Evolutie comparativ cu cea anterioara” si mi s-a recomandat sa ma duc la un endocrinolog/ginecolog pt un tratament.In aceasta privinta ce ma sfatuiesti sa fac?)Dupa rezultatul HSG-ului medicul mi-a facut o histeroscopie-„sinechii istmo-cervicale care se sectioneaza cu varful histeroscopului.Multipli polipi endometriali 0,5-1,5 cm care obtureaza ambele orificii tubare.Se extirpa polipii eliberand cavitatea si obstructiile(?) tubare.se monteaza DIU”Rezultatul de la polipi deja il cunosti –a fost prima mea intrebare pe forum.Dupa o luna mi-a extras steriletul si mi-a zis sa ma apuc de treaba.La urmatorul ciclu m-am hotarat sa-mi cumpar un test de ovulatie si la momentul oportun sa actionam.Sper ca am fost suficient de coerenta si spune-mi ce mai este de facut ca nu mai stiu ce sa fac.Multumesc din suflet pt ajutor!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -