Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ptr ginecologi Inseminare artificiala?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 13:25

Draga Gabi, Multumesc pt raspuns. Eu fac in Franta inseminarea deoarece noi ( ca si cuplu) stateam pana acum, 6 luni in Lyon si 6 in Romania. Anul acesta se termina totul si in principiu vom sta cate o luna, 2 in Lyon, pe an. Toate analizele mi le-am facut aici la o Clinica Specializata din Lyon si recunosuta ca una din cele mai bune din FR deoarece eram aici. In Romania, in orasul meu (din vestul Romaniei) pe unde am fost am ramas fara raspunsuri si cu niste impresii foarte proastre despre ginecologii din orasul meu, asa ca acum nici nu stiu la care sa ma mai duc. Deci pentru mine sa fac insemniare in tara, ar fi mult mai dificil deoarece in orasul nostru nu se face, si stii bine cum trebuie sa fii urmarita, ceea ce nu-i usor. In Lyon mi-e mult mai usor, in plus medicii si echipa intreaga (ca aici vorbesti si cu biologul care te lamureste daca ai ceva de intrebat), sunt toti extrem de competenti, amabili si draguti. Si in plus pentru mine totul este gratuit, inseminarea si medicamentatia, in afara de o analiza sau doua care nu sunt suportate de Securitatea Sociala si de niste vitamine, care de asemenea nu sunt suportate de SS. Doctorita mea din Lyon m-a asigurat ca orice ginecolog din tara poate sa imi urmareasca sarcina fara probleme.Eu sper sa fie cazul, ca nu am la dispozitie decat aceasta luna in Lyon cu inseminarea. Apoi daca nu reuseste ne vom hotara cand si unde vom continua. Marcela.

#12
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 14:54

Doctori f.buni care se ocupa si de FIv si de inseminare sunt in Timisoara.Este primul oras din Romania unde s-a conceput un copil FIV.Pe dr il cheama Munteanu...are si o clinica particulara din cate am inteles.Si in orasul meu...din Estul Romaniei sunt dr s;labuti.Sarcina mea a fost urmarita pana la 6 lu ni de dr cu care am facut FIV. Marina care a facut inseminare a facut tratament pana la 4 luni.Probabil ca si tu vei avea tratament de acest fel.Sa de Dumnezeu sa nu ai nevoie si de cerclaj. [pup] Gabi si Simonica.

#13
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 16:05

eu am facut tratament pana la 4 luni cu utrogestan e drept . Nu implica un control foarte mare al dr. Problema e ca sarcina mea nu a fost tocmai usoara dar problemele NU S-AU DATORAT INSEMINARII. Datorita colului scurtat si deschis , plus contractii am facut si tratament de sustinere a sarcinii. Adica in afara de cerclaj am luat zilnic no spa si duvadilan pana in ultima zi de sarcina. Insa repet nu cred ca se datoreaza aceste probleme inseminarii si poti avea fara indoiala o sarcina linistita . In plus tratamentul initial cred ca iti va fi recomandat de dr care iti va face inseminarea si pana la urma poti consulta vorba lui gabi un medic din buc sau timisoara in mod periodic. marina PS: apropo dupa ce am ramas insarcinata dr meu mi-a interizis calatoria cu avionul pana in sapt 12. Mi-a spus ca desi nu exista o legatura stiintific determinata intre altitudine inalta si sarcina ea a avut ceva cazuri cu avorturi dupa un zbor cu avionul in primele saptamani.

#14
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 17:11

Multumesc fetelor pt raspunsuri, Si eu am auzit despre clinica dr-ului Munteanu. Sper sa raman [gravi] in primul rand si dupa aceea o sa ma decid la cine merg mai departe. Problema care mi-o spui Marina cu avionul......ma cam doare, sper sa nu fie cum spui tu, deoarece eu am de circulat cu avionul destul in urmatoarea perioada. Sper sa nu fie nici o problema, dar nu as vrea sa imi asum nici un RISc! dar decat de calatorit cu autocarul in conditii mult defavorabile, poate e mai bine cu avionul. Ma ingrijoreaza stirea asta! Doctorita de la Lyon mi-a spus ca pot circula fara nici o problema cu avionul, in plus mie imi place la nebunie sa circul cu avionul, sper ca si bebelusului. Utogestanul mie mi l-a prescris deja pentru 2 luni in cazul in care raman insarcinata. Azi imi face a 4-a injectie cu Puregon iar miercuri merg la eco. O sa va tin la curent! Ce noroc am cu voi fetelor, sunt fericita ca v-am gasit! Sotul meu e tare ocupat aici, si era pacat sa il stresez cu problemele acestea acum! Bineinteles ca e alaturi de mine, dar cu voi care ati trecut prin asa ceva, e mai usor, puteti chiar sa ma ajutati, si ma ajutati in fiecare zi! Va multumesc![flo] Marina, tu cu ce medicamente ai facut stimularea? Nu stii cat costa Puregon-ul acasa? Va pup fetelor, Marcela

#15
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 17:23

Buna Dr Teo, Va multumesc pt raspunsul care mi l-ati dat la celalalt cabinet virtual. Dupa cum vi-am spus urmeaza sa fac inseminarea in luna aceasta. Daca raman insarcinata am voie sa circul cu avionul din prima clipa si pana cand? Doctorita mea de la Lyon a spus ca pot circula fara nici o problema! Dar am auzit de la Marina, ca ei i-a spus o doctorita ca pana in saptamana 12 nu ar fi indicat sa circuli cu avionul, deoarece ea a avut ceva cazuri de avorturi dupa o calatorie cu avionul. Dumneavoastra ce stiti despre acest subiect? Eu dupa inseminare imediat, dupa cateva zile voi veni in Romania cu avionul, iar pana la 12 saptamani voi mai avea de facut 4 curse cu avionul . CE riscuri implica ? Daca nu am pus intrebarea in locul potrivit, imi cer scuze! Multumesc, Marcela.

#16
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 17:28

Fetelor, am postat gresit meajul anterior,va rog sa ma scuzati, am vrut sa il pun la cabinetul dr-ului Teo! Marcela.

#17
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 17:41

Marcelle, nu stiu alti dr dar mie dr mea cu care am facut inseminarea mi-a interzis sa ma sui in avion. Eu o intrebasem daca am voie pentru ca trebuia sa plec urgent. Despre stimulare eu am luat ovamit si oestrogel si in ziua inseminarii mi s-a facut pregnyl. Imi pare rau dar nu stiu pretul la Puregon. marina

#18
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 18:34

Merci Marina, Ma ingrijoreaza chestia cu avionul. L-am intrebat si pe TEo si pe Romeo Stanescu, sa vad ei ce stiu despre asta. Eu in primul rand trebuie sa plec de aici din Franta, sa vin acasa, dupa care tre sa ma reintorc deoarece avem un eveniment important in viata sotului, cand vreau sa ii fiu aproape!Dar fara RISCURI! Multumesc inca o data! Marcela


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -