Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ptr ginecologi Inseminare artificiala?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 20:19

Buna, Suntem un cuplu care de cativa ani incercam sa avem copii. Ni s-a recomandat o inseminare artificiala. Acum suntem pe cale sa o facem in strainatate la o clinica specializata in aceasta problema. (deoarece suntem de cateva luni in strainatate) Ce riscuri cunoasteti dumneavoastra ca are o inseminare artificiala, pt mama sau fat? Sarcina ce urmeaza in urma unei inseminari poate fi urmarita fara nici o problema de orice ginecolog din tara, chiar daca in orasul nostru nu exista o clinica care se ocupa de inseminari artificiale? Va multumesc, Marcela.

#2
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 21:32

Este vorba de inseminare sau fertlizare in vitro?Eu am o fetita FIV si e perfecta. Unde faci inseminarea? [pup] Gabi si Simonica.

#3
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 01:13

Sa iti traiasca fetita! Ma bucur pentru voi ca ati reusit. Inseminarea o facem la Lyon.Este vorba de inseminare artificiala, care e mai usoara decat FIV, si bineinteles cu un procent de reusita mult mai mic, 20%. Dar tu unde ai facut FIV? Ai facut direct FIV sau mai intai ai incercat si inseminare artificiala? Tu nu ai avut nici un efect secundar? Ai ramas insarcinata de la prima incercare? Merci pt raspunsuri.

#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 01:16

eu am o fetita in urma unei inseminari artificiale. E perfect normala, sanatoasa si o poti vedea la vedeta saptamanii pe prima pagina. Nu vad de ce ar fi efecte secundare. Bafta multa marina

#5
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 15:45

Multumesc pt raspuns. Multa sanatate tie si fetitei.

#6
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 16:10

Tocmai am vizionat o emisiune la Tv...si fiindca pentru mine erau o noutate vestile, in ceea ce priveste faptul ca copii (fetele) concepute prin Fiv nu vor concepe natural, am urmarit si cu mai mult interes.Se vorbea de un caz..singurulcaz, de o femeie, care a fost conceputa prin FIV si care mai avea o sora la fel conceputa.Ea a reusit sa ramana insarcinata natural , ceea ce a dat sperante la multe femei in aceasi situatie, iar cealalta nu. Mi s-a parut extraordinara partea cu speranta...ca femeiele concepute asfel au si sansa de a concepe natural si nu mai sunt condamnate. Acum cineva care stie mai bine despre asta.....poate ma ajuta sa ma documentez mai bine. [pup] AniS

#7
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 16:19

Draga Marina, As avea cateva intrebari sa iti pun si m-as bucura tare mult daca mi-ai putea raspunde. 1. Inseminarea ai facut-o in Romania si unde? La ce medic? 2. Cat te-a costat totul? Deoarece eu am auzit niste preturi uimitoare. 3. Ai reusit de la prima inseminare? 4. Ai avut o sarcina perfect normala, obisnuita? Ai fost urmarita de centrul (medicul)la care ai facut inseminarea, sau un alt ginecolog? Daca nu poti sa raspunzi la toate intrebarile aici poti sa imi raspunzi pe adresa marcelach2003@yahoo.fr Iti multumesc. Marcela

#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 18:03

Marcelle raspund aici ca nu e nici un secret. am mai spus asta de cateva ori si daca dai o cautare dupa inseminare artificiala o sa gasesti multe informatii. Deasemenea poti intra si pe Forumul cu asteptand un copil ...toate fetele de acolo sunt super dragute si o sa afli multe lucruri utile. Deci:
quote:
Originally posted by Marcelle
Draga Marina, As avea cateva intrebari sa iti pun si m-as bucura tare mult daca mi-ai putea raspunde. 1. Inseminarea ai facut-o in Romania si unde? La ce medic? in Romania, la Giulesti, la Sectia de Reproducere Umana Asistata, Dr. Anca Vasilescu Moisa caruia eu una o sa-i fiu vesnic recunoscatoare 2. Cat te-a costat totul? Deoarece eu am auzit niste preturi uimitoare. inseminarea te duce cam la 100 usd sa zic. Plus tratamentul care difera in functie de diagnostic si care sa zic ca era vre-un milion lei 3. Ai reusit de la prima inseminare? a treia 4. Ai avut o sarcina perfect normala, obisnuita? am avut ceva probleme datorate colului scurt...iminenta de avort etc dar asta nu avea absolut nici o legatura cu inseminarea Ai fost urmarita de centrul (medicul)la care ai facut inseminarea, sau un alt ginecolog? Acelasi medic. S-a purtat super si in timpul sarcinii, o avut mare grija si de nascut am nascut tot cu ea fara nici cea mai mica problema. Daca nu poti sa raspunzi la toate intrebarile aici poti sa imi raspunzi pe adresa marcelach2003@yahoo.fr Iti multumesc. Marcela
Bafta multa, Marina

#9
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 18:40

Buna Marina, Ti-am pus atatea intrebari deoarece eu inseminarea o voi face la Lyon si apoi voi fi urmarita de un ginecolog oarecare, intr-un oras din Romania unde nu avem un centru de Reproducere Asistata. Pretul este rezonabil si real. Eu auzisem de la cineva de preturi exagerat de mari, nici intr-un caz nu semana cu pretul pe care l-ai scris tu. Iti multumesc pt raspunsuri. Marcela.

#10
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 13 septembrie 2003 - 15:05

Marcela,sarcina mea a fost urmarita pana la 6 luni de dr cu care am facut FIv si apoi am mers la un dr din Bacau care a urmarit sarcina.Sarcina obtinuta prin inseminare este oarecum apropiata in sensul ca oricum iti va da medicamentatie pt sustinerea sarcinii.Trebuie sa faci analize permanent...deci nu cred ca trebuie sa opresti legatura cu dr tau din Franta. De ce nu faci inseminare in Romania? [pup] Gabi si Simonica.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -