Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Catelusu


6 raspunsuri la acest subiect

#1
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 august 2003 - 23:05

Ma tot bate un gand sa-mi iau un catel, un ciobanesc mioritic desi deocamdata nu stau la casa stau la bloc,da ma plictisesc de mor si ma gandeam ca, compania lui imi va prinde bine,da ma gandesc dupa ce voi naste(adica peste 4luni)oare catelusu nu o sa fie gelos ca nu o sai mai acord aceeasi atentie?Nu stiu ce sa fac sa-l iau sau nu? anita

#2
karol

karol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 august 2003 - 02:06

In primul rand,Bine ai venit prinrte noi, Ce sa-ti zic,uite eu stau la curte si am un ciobanesc german care ma recunoaste ca stapan.Pana ca eu sa nasc nu plecam de acasa fara el si nici el nu pleca cu alcineva din casa.Dupa ce am nascut efectiv am uitat de acest caine si pot sa-ti spun ca sufera ingrozitor de mult.Sta la usa mea si cerseste dupa o mangaiere dar acum prioritatile s-au schimbat.Sfatul meu este sa nu-ti iei caine acum mai ales ca stai la bloc.Copilul tau are nevoie de un mediu curat iar cu un caine intr-un apartament n-ai cum sa-i oferi asta. Nastere usoara si un bb frumos si sanatos.[pup][pup][pup][pup]

#3
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 28 august 2003 - 11:15

Pana la urma decizia iti apartine dar sfatul meu, ca si cunoscatore a rasei, am avut vreo 5 caini, si mioritici si carpatini plus un boxer si acum am numai un carpatin si un caine mai ciudatel adus din Bulgaria, tot un fel de ciobanesc...nu merita sa tii un caine la bloc, in primul rand, mai ales un caine de talie mare cum este mioriticul..plus de asta mioriticul este o rasa care cere destula ingrijire, trebuie periat zilnic, spalat, curatat in urechi, etc...cand o sa nasti o sa fie groaznic ptr. el, nu o sa mai poti face nimic din ceea ce faceai anterior, de catel nici pomeneala..parerea mea este sa mai amani putin momentul si daca o sa continui sa locuiesti la bloc si totusi vrei un catel, cumpara un catel de talie mica care sa nu sufere din lipsa de spatiu, apropo, ciobanescul mioritic trebuie pus la treaba, la alergat zilnic kilometrii intregi, altfel se vor umple de boli ale articulatiilor soldului..deci concluzia trage-o singura...cand v//*a creste copilul, dupa 2,6, ani o sa-ti poti lua un catel de preferat de talie mica, repet si o rasa care sa-ti permita o ingrijire usoara si la obiect..cateii de companie trebuie alesi foarte bine dupa caracteristicile fiecaruia si trebuies intotdeauna vazute si minusurile sau eventualele probleme care pot aparea, nu merita luat la intamplare..fiecarui tip de om i se p[otriveste alt tip de caine..nu trtebuie doar sa-i placa si atat...succes si sarcina usoara Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva

#4
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 28 august 2003 - 12:01

Roxana are dreptate, un caine de talie foarte mare este exclus sa fie tinut la bloc, se chinuie si el, si tu... Ia-ti ceva de talie mica, va fi si un bun partener de joaca pt. bebe cand se va mai mari putin... Si eu imi doresc dog german, dar pana nu ma mut la casa (care cine stie cand va fi)nici nu ma gandesc sa-l iau, sa-l chinui. Am doar un motan, si ala e disperat numai in 3 camere.... V. veni, vidi, Victorie!

#5
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 28 august 2003 - 12:51

Cand o sa vina bb o sa vezi ca numai ai timp de catel...eu am luat un catel pt curte:brac german...are 2 luni aproape.Simona are un an si 10 luni si tot nu prea am timp de el.Maxim 2 ore pe zi pot sta cu catelul si fetita in curte.seara preferam sa iesim in parc cu copiii. In apartament este si mai rau.La noi nu a intrat in casa.face caca,p[ipi pe covoare...microbi.Dupa ce am nascut eram asa de exagerata cu curatenia ...si acum pot spune ca sunt la fel. Sa te gandesti bine... Te pup, Gabi.

#6
mariailin

mariailin
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 august 2003 - 14:14

Au dreptate fetele. Daca vrei neaparat catel ia-ti unul mic la bloc. Si noi avem un brac german de 3 ani pe care a trebuit sa-l ducem la mama la curte cand Vlad a inceput sa mearga de-a busilea. Pe langa faptul ca ne e tare dor de el (nu ne putem duce da-l vedem prea des) ne simtim si tare vinovati ca l-am indepartat. Asa ca faci un bine si cainelui si tie neluand un caine precum mioriticul. Crede-ma. Maria&Vlad

#7
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 30 august 2003 - 23:54

Imi place rasa asta la nebunie dar cred ca aveti dreptate nu voi avea timp de el,oricum la anu in iulie o sa am casa terminata poate atunci imi voi lua.
quote:
Originally posted by Victoria
Roxana are dreptate, un caine de talie foarte mare este exclus sa fie tinut la bloc, se chinuie si el, si tu... Ia-ti ceva de talie mica, va fi si un bun partener de joaca pt. bebe cand se va mai mari putin... Si eu imi doresc dog german, dar pana nu ma mut la casa (care cine stie cand va fi)nici nu ma gandesc sa-l iau, sa-l chinui. Am doar un motan, si ala e disperat numai in 3 camere.... V. veni, vidi, Victorie!
anita


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -