Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetele din franta.... botez acolo?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 27 august 2003 - 18:00

ajutati un biet amic de al meu cu un sfat: se duce pe 30 la un botez in Franta la niste prieteni romani stabiliti acolo si nu stie cu ce sa se prezinte ca sa nu se faca de ras: bani sau cadou. si daca raspunsul e bani, in ce cantitate? multumim sara daniela si mami www.sara.haihui.ro

#2
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 august 2003 - 19:03

Pe aici e moda cu cadoul ales de pe o lista pe care o are mama deschisa la un magazin cu articole de bebelasi. Daca are prieteni comuni cu familia care tine botezul ii poate intreba daca exista o astfel de lista si sa se semneze si el pe lista aia si eventual prietenii comuni sa-i cumpere si lui articolul respectiv, dupa care el le va da banii. Daca nu are prieteni care sa il ajute la faz aasta, atunci eu zic sa se prezinte cu un cadou frumos, ceva pentru bebe. Poate chiar ceva pentru mai tirziu, nu neaparat pentru virsta asta. Ceva care sa-i ramina bebelasului si mai incolo. Eu asa as proceda. GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#3
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 27 august 2003 - 19:26

As vrea sa te pot ajuta,dar eu cind am botezat-o pe Anna nu am facut decit o masa in familie,si singurul cadou pe care l-a primit a fost de la nasi.Daca mai ai putina rabdare o sa o intreb pe soacra-mea si o sa iti spun.Cred ca depinde si cit de mare e cheful,daca copilul e botezat la ortodocsi sau nu,ma gindesc ca daca parintii sint romani si boteaza la ortodocsi atunci vor accepta si una si alta( bani sau cadou).Cel mai bine ar fi sa îi intrebe chiar pe ei. Pupici ,Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#4
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 august 2003 - 12:15

Si aici, tot cu cadouri de pe lista deschisa la un magazin bun, se "prezinta" cei invitati.Daca nu este cazul, un alt cadou pentru bebe, nu neaparat f costisitor dar ales cu grija.Un obiect ptr camera lui, un doudou frumos; oricum ceva de calitate si se vor evita obiectele de imbracaminte ptr a nu intra in conflict cu gusturile mamei.Si se vor evita banii!Nu se face, mai ales daca parintii sint francezi! Distractie placuta si sa va traiasca micutul.

#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 august 2003 - 23:17

Noi l-am botezat pe Alex acum 2 saptamini. N-am facut mare tambalau, doar rude si prieteni buni, 17 persoane. Invitatii ne-au intrebat ce vrem pt copil si le-am raspuns: ce vreti voi. Sotul meu a deschis un cont la nasterea copilului si cei care au vrut ne-au facut cecuri pe care le-am depus acolo. In rest a primit hainute, jucarii si un lantic cu medalion. Nu sintem adeptii listelor de botez (sau de nunta) pt ca in general se depun la magazine mai mult sau mai putin sofisticate si nu voiam sa obligam in vreun fel pe cineva. Inca ceva, nasa a cumparat din RomAnia niste hainute albe, brodate, toata lumea le-a admirat.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -