Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cancer de piele - help!


8 raspunsuri la acest subiect

#1
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 26 august 2003 - 02:01

Dragele mele, am aflat ca cineva drag mie are cancer de piele, cancer care a recidivat a 3-a oara... L-au extirpat si de fiecare data- la diferente mari de ani pana acum (peste 5 ani) a reaparut. Eu, ignoranta de mine, am intrat pur si simplu in panica. Si nu stiu chiar nimic de cancerul de piele, daca nu se poate intinde in organism, cum de reapare, ce inseamna asta si daca s-ar putea trata si altfel- de exemplu homeopatic. Va rog foarte mult, spuneti-mi si mie cate ceva, ca sunt speriata [q] . Poate experiente similare proprii, sau auzite, etc. Orice informatii sunt binevenite. Sanatate tuturor.

#2
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 26 august 2003 - 09:40

Eu stiu ca acest tip de cancer este vindecabil in proportie de 80% daca este tinut in frau. Trebuie sa se trateze de la primele semne pentru ca se poate extinde si "fuge" in primul rand spre cei mai apropiati ganglioni ceea ce este destul de grav. Daniela, mamica de Ana-Maria

#3
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:14

Multumesc, Daniela! [flo] Chiar nu mai stie nimeni nimic despre cancerul de piele? Mi-ar fi de maaare ajutor orice informatie...

#4
Ioanaa

Ioanaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:47

Nu stiu cat de mult te va ajuta dar am gasit articolul asta: Cancerul de piele – tratament si profilaxie Corpurile noastre sint echipate cu un sistem natural puternic de aparare împotriva cancerului. Elementele-cheie pentru tratamentul cancerului de piele si preventia acestuia sint activarea si accelerarea sistemului natural de aparare. Carcinoamele celulare sint cele mai comune tipuri de cancer de piele, tratate de obicei prin chirurgie simpla. Remediul cel mai adecvat este însa descoperirea cauzelor generatoare. Chirurgia poate de asemenea lasa cicatrice destul de deranjante. Preventia-standard împotiva cancerului de piele este evitarea expunerii la raze UV solare în exces. Aceasta însa nu rezolva decit o treime din cazuri. Preventia cancerului de piele se poate efctua destul de simplu prin schimbarea stilului de viata referitor la: dieta, cosmetice si suplimeti nutritionali. Mecanismul natural de aparare împotriva cancerului Iata citeva sfaturi de bun-simt referitoare la acesata boala cunoscuta ca avind un factor de risc foarte ridicat. În general sint necesari trei factori pentru ca aceasta boala sa se instaleze. Cel mai obisnuit factor este leziunea celulara, obtinuta de cele mai multe ori prin expunere excesiva la soare. Ceilalti doi factori identificati sint: prezenta hormonilor feminini si un minus de enzime pancreatice. În ciuda leziunilor celulare însa, cancerul de piele nu trebuie sa fie considerat inevitabil sau imposibil de stopat. Desi majoritatea oamenilor stiu despre sistemul natural de aparare al organismului în ceea ce priveste infectiile virale sau bacteriale, putini stiu despre sistemul de lupta natural împotriva cancerului. Enzima pancreatica, produsa de catre pancreas si ulterior activata, este sistemul analog cu cel al celulelor albe si anticorpilor din singe. În mod normal, corpul poate învinge singur cancerul, cu ajutorul acestei enzime. Aceasta enzima are doua functii în organism: digestie si eradicarea cancerului. Aceste doua functii nu sint activate în acelasi timp, iar digestia are prioritate. Functia de lupta împotriva cancerului poate fi serios diminuata prin consumul de alimente bogate în proteine, la ore nepotrivite si în cantitati exagerate. Acum, multi consuma alimente bogate în proteine, în parte pentru ca este considerat ca grasimile si carbohidratii nu sint sanatoase. De-a lungul mai multor ani, aceasta dieta duce organismul în imposibilitatea de a lupta împotriva cancerului. Organismul are nevoie de un timp aproximativ de 12 ore sau mai mult în care sa nu fie consumate proteine pentru ca mecanismul de aparare contra cancerului sa functioneze optim. Consumul de alcool înainte de culcare este de asemenea un mod foarte rapid si sigur de distrugere a sistemului natural de aparare al organismului. Utilizarea de cosmetice continind alcool sau acizi, în special înainte de culcare, poate distruge local enzima pancreatica. Unele dintre aceste produse cosmetice sint foarte populare. Pentru tratarea formelor de cancer de piele este recomandata reducerea proteinelor în dieta si utilizarea unui supliment oral de enzima pancreatica. Urmînd o asemenea dieta cancerul de piele poate fi vindecat în citeva saptamini.

#5
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:24

Multumesc, Ioana, articolul este foarte iteresant. Multa sanatate!

#6
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:31

Lorelei19, intrebarea mea este ce fel de cancer de piele este, pentru ca si astea sint de citeva soiuri (carcinom bazocelular, melanom malign si si carcinom spinocelular, parca). Si de asta depinde evolutia si prognosticul. Sanatate! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#7
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 27 august 2003 - 00:34

Draga Gabitza, nu stiu exact ce fel de natura e, dar e o adancitura violacee in piele, de cca 5mm adancime si 7-8 mm diametru, aflata la cca 5-6cm sub ceafa, de-a lungul coloanei vertebrale. Are o forma neregulata. Aflu ca barbatul a mai avut de 2 ori asemenea probleme si ca au fost rezolvate pe cale chirurgicala. Sistemul imunitar al persoanei respective este foarte slabit. Mai multe nu stiu sa-ti spun. [bang] Mi-ar fi insa de mare ajutor orice informatie. Multa sanatate si toate cele bune!

#8
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 27 august 2003 - 01:26

Depinde in primul rand de forma histologica, apoi de varsta (cu cat mai tanar cu atat evolutia este mai rapida). 1. Bazocelular, prognosticul este bun, recidive locale si metastaze reduse. 2. Spinocelular, necesita excizii mai largi, evidari ganglionare si tratament asociat, radio- sau/si chimioterapic, dar rezultetelesunt bune in cazul tratamentului precoce. 3. Melanoame, nu cred ca este cazul, evolutia este foarte rapida si agresiva, nu cred ca este cazul tau (peste 5 ani evolutie). foarte important pentru o parere pertinenta este forma histologica dan

#9
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 27 august 2003 - 01:43

Depinde in primul rand de forma histologica, apoi de varsta (cu cat mai tanar cu atat evolutia este mai rapida). 1. Bazocelular, prognosticul este bun, recidive locale si metastaze reduse. 2. Spinocelular, necesita excizii mai largi, evidari ganglionare si tratament asociat, radio- sau/si chimioterapic, dar rezultetelesunt bune in cazul tratamentului precoce. 3. Melanoame, nu cred ca este cazul, evolutia este foarte rapida si agresiva, nu cred ca este cazul tau (peste 5 ani evolutie). foarte important pentru o parere pertinenta este forma histologica dan


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -