Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi pentru o mama trista


12 raspunsuri la acest subiect

#1
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:49

Nu am stiut ce titlu sa dau subiectului meu. Este vorba despre o prietena mai in virsta a mamei mele. Are in jur de 70 ani, azi a fost ziua ei. Este si ea mama. Fata ei este satbilita in Canada de foarte multi ani, are doi copii la rindul ei. Durerea acestei femei vine din faptul ca fata ei abia ii mai scrie cite un rind (desi batrina s-a strofocat de si-a facut un cont de e-mail si acum merge zilnic la net cafe doar-doar i-a scris fiica ei un rind). De sunat o face si mai rar, de trimis cite un pachet, sa nu mai vorbim. Nu vine nici acasa, invocind lipsa banilor. Mie si mamei mele ne este foarte mila de ea (mai ales ca eu cu mama avem o relatie extraordinara). Eu tot incerc (prin e-mail) sa o fac sa aibe speranta, adevarul e ca nici nu mai stiu ce sa-i spun. IMi pare rau de ea, foarte rau. Sa ajungi la virsta asta, singur, e cumplit. Si durerea cea mai mare e ca "distanta sufleteasca e mult mai mare ca cea fizica" (aici am citat-o pe batrina). Este o tipa educata si fina, un suflet de poet, care si-a crescut singura fata, dupa ce sotul a parasit-o cind cea mica avea 6 luni. Nu stiu cum o pot ajuta. Ce as mai putea sa-i spun sa-i dau un pic de speranta ca poate, macar o data inainte de a inchide ochii, isi va mai vedea fata? GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:56

Poi nu poti sa-i scrii fiicei ceva de suflet? Presupun ca mama nu e genul care ar vrea sa se vada pe la Surprize-Surprize. "Cine are parinti pe pamint, nu in gând"...pacat ca uneori nu stim sa-i iubim:-((((( "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#3
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:03

Draga Papadie, mama mea ii tot scria acestei femei din Canada, care nu merita asa o mama (ma gindesc ca acelasi tratament va avea si ea de la copii ei, probabil), dar a renuntat. Te rog sa ma crezi ca mama mea a incercat si la "Surprize" si scrisoare si e-mail, fara nici un raspuns. S-a gindit sa-i implineasca aceasta dorinta , sa-si mai vada fiica o data. Numai cei ce sintem parinti ne putem inchipui durerea din sufletul acestei femei. Ea nu vrea sa spuna tot ce are pe suflet, mai imi scrie din cind in cind ca a primit un rind de la Diana (nume fictiv-fata ei), mai rece ca un sloi de gheata... Poate ca ii voi scrie ceva de genul scris de tine..."Cine are parinti pe pamint, nu in gând"...pacat ca uneori nu stim sa-i iubim:-(((((" Dar dragoste cu forta nu se poate, nu-i asa... GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#4
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:59

imi pare atat de rau de batrana aceasta...poate ca o sa va sune stereotip dar eu si pe strada in ro cand vedeam batrani amarati sau intalneam(ca am vazut si eu astfel de cazuri..si cu copii in apropiere!!!)imi vine sa plang...ma gandesc doar la cata viata au trait,cat au muncit..si acum de cand sunt mama inteleg cate griji,sperante si iubire au investit ..pentru ce? in aceste momente cred ca se simte cel mai acut sentimentul ..neimplinirii in viata,cand propriul copil ti.a intors spatele sau te trateaza ca pe un nimic,un incurca lume ,chinuit acasa,trimis la un azil sau ignorat complet. este inacceptabil,este trist,este mult mai mult decat atat... eu am fost crescuta de bunica mea,pe care o ador si sufar enorm ca nu o pot vedea,ma gandesc ca inca mai trudeste in ditamai gospodaria,chinuita de un fiu aproximativ ratat si refuza cu incapatanare sa,.si paraseasca vatra pentru un trai confortabil la parintii mei acasa(fiica ei).Si vara cand o trimite mama fortat la bai abia asteapta sa se intoarca acasa,ma doare sufletul cand ma gandesc ca e batrana si nu sunt langa ea...cred ca datorita ei port in suflet aceasta bunatate,mila si suferinta pentru niste batrani care nu au decat vina ca....au imbatranit. sa dea Domnul sa le dea la toti macar mintea cea de pe urma si sa.si aminteasca de vorba din popor...cine n.are batrani sa.si cumpere!

#5
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:43

Sint si mai revoltata, veti vedea de ce. Va postez un pasaj din mailul trimis de batrina mamei mele: "Eu am venit, in zori, la net, dar aveam doar o felicitare (muzicala, cred), fara nici un cuvant. Nu inteleg, cum se poate sa "n-ai timp" de ziua mamei tale?...Sau cum e sa n-ai ce-i scrie?...tocmai de ziua ei...Vezi de ce nu-mi plac aniversarile? Imi aduc numai dezamagire si durere din partea celei mai iubite fiinte din lume. Poate asa vei intelege cat m-au emotionat vizita ta si a Francescai si superbul buchet pe care mi l-ati adus, prin comparatie cu ingratitudinea fiicei mele atat de dragi. Doamne, nu ma lasa sa -mi otravesc inima cu resentimente!" Ai dreptate mamica dulce, singura vina ce o au este ca au imbatrinit. Nu mai conteaza cit s-au chinuit in acele vremuri grele sa o tina la facultate (la medicina), sa tina loc si de mama si de tata in timp ce-si ingrijea si mama paralizata in pat . E normal sa se intrebe unde a gresit... GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#6
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:53

Cui mai foloseste o mämä batrânä care e si departe? Un galos uitat in fundul unei curti parasite :((( Uite o poezie . Poate o trimiti acelei "fiice". "HAINE VECHI Rämân prin casä niste haine vechi, Un fel de mostenire pärinteasca Si umbre ale tragicei perechi, Cä posesorii nu mai vor sä creascä. Pärintii-ajung din ce în ce mai mici, Îi päräseste calcaru-n derivä Si, dintr-odatä nu mai sunt aici Si hotärârea e definitivä. Paltonul mamei nu mai are rost, Încap în el aproape douä mame, Si-acel voal ce potrivit a fost, Începe, därâmat sä se destrame. Cât despre tata, ce sä vä mai spun, Costumele, absenta i-o îmbracä, Parc-a suflat un croitor nebun, În toatä garderoba lui säracä. Imaginea pantofilor bätrâni E un maidan, vociferând prin casä, Si parca-i poartä-n boturi niste câini, Ce-i duc din loc în loc si-apoi îi lasä. Cravatele se despletesc fuior Si o deshidratare le sträbate, Un streang secret conspira-n firul lor Si bat ca niste steaguri demodate. Parinti batrâni, de nu cumva si morti! Si, brusc, achizitoriul marii taine, Oprit în fata fiecarei porti, Vrea haine vechi si vrea pärinti în haine." (Adrian PÄUNESCU) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#7
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:54

[q][q][q][q][q][q]sincer m-a intristat.Nu-mi pot imagina ce suflet are femeia aceasta 'Diana'.Oare ea a uitat cum a fost tinuta si iubita 9 luni in burtica, cum mama i-a vegheat primul somn, cum i-a dat prima data sa manace, a stat si a invatat-o primii pasi, a fost alaturi de ea de la prima lectie si pana la urma( au fost ceva ani, inclusiv Facultatea de Medicina), probabil a ajutat-o indiferent ce a fost, daca a suparat-o sau i-a facut o bucurie.Dar tind sa cred ca de bucurii nu s-a ingrijit mai deloc.Cum sa nu iti suni mama, sa nu te intereseze, nici macar de ziua ei????????e strigator la cer.gabi, te rog sa-i transmiti acestei doamne, ca de ziua dansei o pupam si o iubim noi, ii dam toate florile din lume, si daca poate, macar sa ne considere putin fiicele dansei.Poate o va linisti putin, cine stie? sanatate si putere ii doresc..[bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis]...pana la 70 de ani.(dar cred ca nu sunt suficient[q][q][q] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)

#8
janib

janib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 26 august 2003 - 15:06

Lacrimi de durere imi curg pe obraz si oricat as incerca nu pot pricepe cum o fata si-a uitat MAMA tocmai pe acea fiinta din lumea asta de care nimic si nimeni nicioadata nu te poate desparti. E dureros ce i se intampla batranei doamne si poate ar trebui sa ii trimitem toate un singur rand sau poate doar poezia lui Adrian Paunescu si poate , poate vom atinge sufletul fetei. Nu o condamn nici pe fata dar ca sa nu ai sa ii spui de ziua ei MAMEI nici un cuvant atunci este de condemnat. Ziua Mamei pentru mine ar trebui sa fie ca ziua ta de nastere pentru ca fara ea tu nu ai exista. Nu stiu ce as mai putea spunde doar ca imi pare nespus de rau [q] jb

#9
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 26 august 2003 - 16:09

Nu-mi vine sa cred cat de lipsita de suflet poate fi acea "Diana" ! Este cel mai dureros lucru care i se poate intampla unui parinte. Copilul tau sa nu-ti mai vorbeasca decat prin cateva randuri reci. Iar la aniversare...nici o urare sau o vorba buna. [q] Nu se gandeste ca la fel ar putea pati, si ea ? Ca, ce dai, aia primesti ! Doamne, cata nerusinare ! La multi ani, draga doamna ! [flo][flo][flo][flo][flo] Multa sanatate si numai bucurii ! Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)

#10
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 26 august 2003 - 16:51

Gabi, ce ar fi daca i-ai trimite pe e-mail doamnei doctor mesajele acestea si acelea de la subiectul cu mama (macar link-urile) Cristina&Sanziana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -