Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa fac sa o tin pe mama aici??


13 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:40

dragii mei..stie cineva ce se poate face aici in Germania ca sa pot sa o tin pe mama ,legal,mai mult decat cele 3 luni din viza turistica??? va rog daca stiti ceva sa ma informati si pe mine,imi doresc enorm sa o pastrez cu mine. am auzit despre ceva..cum ca as putea sa.i prelungesc viza turistica,...intre 6 luni-un an ,in sensul ca e mama mea si a venit sa ma ajute cu copilul. stiti ceva despre asta? si inca o intrebare importanta...cum as putea sa.i obtin mamei drept de munca in Germania,ar face saraca orice dar nici la cules cartofi nu o primeste nimeni fara patalama. poate la Bucuresti la ambasada,poate aici la Bonn...va rog spuneti-mi tot ce stiti[flo][flo][flo]

#2
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:14

Mamicuta Ancuta, Nu de prea multa vreme,Saso pusese aceeasi intrebare"Mama ca baby-sitter?".Intre timp a fost sters subiectul asta. Ceea ce pot sa-ti repet,pe scurt,e ca prelungirea vizei se face ffff greu.Eu am reusit sa-i prelungesc mamei mele in 2002 doar o luna si asta cu insistente mari,cu adeverinta de la medic ca sunt gravida in ultima luna,sarcina cu risc,trebuie sa stau numai in pat si am nevoie de ajutor,etc. Poti sa-i faci Familienpflege Visum dar pt asta trebuie sa se intoarca in tara,sa depuna actele la Ambasada Bucuresti,actele ii sunt trimise aici unde se aproba sau nu,dureaza cam 6 saptamini.Viza asta e de un an si pt contractul respectiv trebuie sa-i faci mamei tale asigurare medicala aici pe un an care costa muulllttt.Nu se accepta asigurare facuta in Ro din motivele bine cunoscute. Noi toate astea le-am aflat dupa ce a sunat sotul meu la Ambasada Germaniei din Bucuresti. Drept de munca?Nici poveste. Stiu ca in Ro au fost tot felul de oferte pt contracte in De ca ospatar,asistenta medicala,etc dar se cautau oameni pina in 35 ani,cu calificarea respectiva. Cred ca e greu sau imposibil sa-i gasesti ceva legal de munca. Eu nu sunt optimista,stiu cit ne-am agitat noi sa gasim o solutie ca mama sa mai poata ramine,dupa ce nasc,macar 2-3 luni. Am fost si la un avocat specializat in drepturile strainilor aici si nu ne-a dat nici o solutie. Nu stiu prin alte state di UE cum este,poate ca e mai usor cu prelungirea vizei sau drept de munca. Alina

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:24

Ancuta, e greu.Si eu stiu ca si Alina. Cu dreptul de munca in Germania e nasol de tot. Mai bine faceti 3 luni aici-3 luni in Ro -3 luni aici...- etc. Cam asa procedeaza lumea... Laura

#4
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:48

sunt dezolante raspunsurile voastre fetele....sincer speram intr.o solutie minune[bang][bang]..sunt asa de trista si dezamagita...asa de bine e cu mama aici..nici nu stiu cum o sa ma descurc de acum inainte si ce o sa ma fac fara ea toata ziua..si Marc o sa.i duca dorul...este bunicuta ideala..[:(][:(][q][q][q][V] Alina dar cat de muuuuult costa asigurarea aia?? ca as putea munci eu(abia astept)si ii dau eu bani ei sa trimita acasa ,as face si scoala...altfel nu ar fi nimic posibil pt ca omu' meu nu concepe sa plateasca bona cateva ore pe zi si nici la cresa am inteles ca nu il primeste...si habar n-am cum ar fi ingrijiti copiii si parca totusi solutia asta nu ma incanta deloc. ofofofoffff...chiar nimic nu se poate face????[V]

#5
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 26 august 2003 - 02:13

Ancuta, Nu sunt prea multe firme care fac asigurari medicale pe perioade scurte pt straini,noi am gasit la Vereinte Versiherung(cred ca apartin de Allianz). La vremea respectiva socotisem ca pt un an,trebuie sa platesti(nu acceptau in rate) intre 1500-2000euro. Daca nu primeste viza,si esti inca in termenul stabilit de ei,primesti o mare parte din bani inapoi. La noi nu se punea decit problema ca dura prea mult pina ne-ar fi acceptat/sau nu contractul asta(intoarcerea in Ro,drumurile la Ambasada,apoi cele 6 saptamini de asteptare).Oricum,nu e 100% ca primesti Familienpflege Visum,au si ei criteriile lor,naiba le stie. Vorba Laurei:3 luni aici,3 luni in Ro.E mai simplu si mai sigur.Stiu si eu multi care fac asa. Alina

#6
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 26 august 2003 - 03:00

Ancuta scuza-ma ca intru si eu ca musca-n lapte dar de ce nu poti sa-l dai pe Marc la cresa?!eu ma chinui cu al meu pt ca eu am avut servici asa pe bucatele si nu de durata ,nu avem cresa in orasel si pt ca o bona libera cind am eu nevoie nu gasesc niciodata ,cind le intreb sint complete pina in 2005!si de ce nu vrea sotul tau sa-l dati la bona daca este pt o cauza nobila ? si nu pt totdeauna(a se citi 2-3 ani)? Acum sa-ti spun ce se mai practica ca sa poti avea pe mama ta mai mult linga tine ,trimite-o acasa cu vreo 10 zile inainte de expirarea celor trei luni si apoi ea sa vina inapoi cam la trei saptamini,este un tertip pe care-l folosesc unii(chiar o mamica de aici de pe forum povestea ca a tinut-o pe mama ei asa la ea pina s-a facut copilul mare!!)asta este posibil intrucit legea are o lacuna ,si oamenii o speculeaza cum pot ,adica ai dreptul la 90 de zile pe semestru sa stai afara deci daca ea utilizeaza doar 80,are dreptul nu sa revina din nou in decursul aceluiasi semestru sa beneficieze de cele inca 10 zile ce-i mai ramin ,ei bine poate sa ramina inca 3 luni caci nimeni nu sta la granita sa-i calculeze ei cit a stat si cit nu trebuia sa stea ,pina acum figura asta a mers la toata lumea care a aplicat-o ,mai mult Elena "emoison" a fost sfatuita chiar de la prefectura din Chartre sa procedeze astfel ,doar ca persoana n-a vrut sa-si spuna numele ,deci cam asa se procedeaza astazi ,daca nu altfel cu viza de un an e complicat rau ,se da numai daca persoana (mama ta) are nevoie de ingrijire deci trebuie sa prezinte niste dovezi pt asta in dosarul pe care-l depune acolo in tara ,iar tu deoparte trebuie sa faci dovada unui venit stabil pe minim o perioada de un an ,adica sa ai un contract de munca pe durata nedeterminata,si deasemenea mama ta trebuie sa aiba o virsta inaintata astfel incit sa nu fie posibil ca mai tirziu ea sa ceara dreptul de munca,cam asa este legea la noi si nu cred ca difera prea mult de cea de la voi ,aceste lucruri le stiu pt ca am cautat si eu pe net sa vad care sint conditiile sa vina un parinte la mine pe o perioada mai lunga ,si actele necesare ,Otilia are lista completa caci ea vrea sa aduca la ea pe ambi sai parintii,Va pupic dulce[flo][flo] Aura&Luca,18 luni

#7
Brotacel

Brotacel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 03:04

Draga Ancuta, Stiu ce bine este cînd mama este lînga tine. Legal nu se aproba decît o viza de trei luni de sedere în germani, fara drept de a profesa ceva. Mama mea pleaca în Romania, sta o saptamôna doua si vine din nou la noi Chestia asta tine numai la circulatia cu autocarul . Mult succes, Brotacel

#8
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 26 august 2003 - 03:13

quote:
Originally posted by Brotacel
Draga Ancuta, Stiu ce bine este cînd mama este lînga tine. Legal nu se aproba decît o viza de trei luni de sedere în germani, fara drept de a profesa ceva. Mama mea pleaca în Romania, sta o saptamôna doua si vine din nou la noi Chestia asta tine numai la circulatia cu autocarul . Mult succes, Brotacel
Brotacel, Stiu despre ce spui,s-a mai discutat de asta,tot pe Forum. Chestia asta e ilegala si chiar curind am citit in www.revistapresei.ro ca s-au intensificat controalele si daca ai "norocul"sa te prinda,ti se suspenda dreptul de a mai merge in UE pt 5 ani. Alina

#9
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:18

deci cel mai sfant e sa vina 3 luni aici,apoi 3 luni acasa...ideea in sine e buna dar practica ...nu prea este,intrucat mama este profesoara si trebuie sa se intoarca la scoala. Ea ar fi ramas bucuroasa aici daca isi gasea ceva de lucru,chiar si menajera,banii ar fi incomparabil mai multi si ar fi si langa mine. in concluzie daca pleaca acum nu ne mai vedem mult si bine. sotul meu se gandea sa.i faca o invitatie prin firma,cum ca ar veni la specializare un an de zile,trimisa din Ro de catre firma fiica,a carei director este tocmai proaspatul nas al lui Marc[;)] asa credeti ca merge?

#10
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:35

Eu stiu ca aici la München, in cazuri exceptionale, KVR (Ausländerbehörde) poate prenlungi sederea unui strain cu maxim 3 luni.Eu zic sa incerci la voi la Ausländerbehörde sa vezi ce-ti spun.Iar pentru sederi mai lungi (un an, cum vrei tu) este absolut necesar sa intre in D cu un anume tip de viza acordata de consulatele sau ambasada Germaniei in Ro. Cred ca tot la Ausländerbehörde vei obtine informatiile necesare. Bafta! Si sa ne spui si noua cum ai rezolvat. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -