Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasfat sau varsta dificila?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2003 - 15:37

Dragos are un an si 8 luni. Ei bine, pana acum a stat cu mine, dar de 2 luni de cand am inceput serviciul a stat cu bunica o luna si cu tati al lui de atunci. Pana acum cateva saptamani era ascultator, ii spuneam ferm ca ceva nu are voie si rareori nu imi reusea. Acum, daca vrea ceva am pus-o, plange si se tranteste (de ex. vrea ursuletul de plus cu care doarme, si prin curte, la nisip) Ce sa fac? Daca ar fi dupa mine l-as lasa sa planga pana se plictiseste. Insa din cate am vazut, daca nu-i fac pe plac, chiar daca depasim momentul, toata ziua nu ma inteleg cu el. Mama zice sa nu fiu chiar asa dura, sa fiu mai maleabila, ca are personalitatea in formare si daca este si el o fire ambitioasa se poate isca un razboi pe viata intre noi. (Ceva de genul asta am si citit undeva) Vreau un sfat sa stiu daca este doar o perioada mai dificila ce va trece de la sine daca nu-mi pun mintea cu el, sau sa iau masuri mai drastice. [help] Sobo si BB Dragos

#2
janib

janib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 25 august 2003 - 15:56

Da intr-adevar este perioada cand se formeaza personalitatea dar dupa parerea mea nu il poti lasa nici asa. Trebuie sa gasesti o modalitatea de al face sa inteleaga ca nu se poate obtine chiar orice. Oricum succes si sa auzim de bine.... jb

#3
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:29

Sunt doua aspecte aici: - bunicii rasfata copiii si de aceea de acum incolo copilul nu va mai fi acelasi cu cel pe care l-ai avut decat atunci cand vei mai ramane timp indelungat numai tu cu el. Bunicii sunt mai toleranti, copilul invata ca are voie sa faca o gramada de lucruri cu care tu nu esti de acord. Cand tu ii interzici ceea ce bunicul i-a dat voie sa faca el are sentimentul ca este nedreptatit si de aici apar scanteile. - se apropie varsta de 2 ani perioada care se numeste "mica adolescenta". Este perioana lui NU. Incearca sa isi impuna personalitatea si sa domine pe toata lumea. Nu trebuie lasat de capul lui dar nici sa-ti iesi din minti cu gandul ca te infrunta si face intentionat totul pentru a te scoate din sarite. Trebuie sa fii diplomata ca sa-l faci sa procedeze cum dorest tu fara a i se parea lui ca-i impui acest lucru. Rabdare! O sa ai mare nevoie. Ingrijirea copilului de catre bunici are foarte multe parti bune dar si ceva dezavantaje. De exemplu bunica te ajuta sa nu o iei razna din cauza rasfatului copilului care de fapt nu ar fi fost atat de rasfatat daca nu exista bunica. Singura consolare este ca trece si aceasta perioada (si urmeaza alta)![mariaj]

#4
Gabriella

Gabriella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:46

Buna! Si fetita mea (2 ani)orice ii spun sa faca zice NU,cateodata plange,se tavaleste pe jos insa rar ii cedez,mai bine incerc sa ii atrag atentia catre altceva ca sa uite si o iau cu vorba buna,si deocamdata merge...altfel daca o las sa planga,ma enerveaza la culme sa o aud tipand,incepe sa tuseasca din adins si vomita...ufffff sunt atat de speculanti ca nici nu stii cateodata cum sa mai faci fatza situatiei.Multi pupici de la bebe Jill si mami!!

#5
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:53

Si noi sintem in plina perioada de trecere de la faza de ingeras dulce intr-o mica fiinta nervoasa, isterica si cu toane de neinteles.(2ani+1luna).Si ce te faci cind grozavele lui suparari sint determinate nu de refuzul cuiva de a-i da ceva sau a-l duce undeva, ci de esecuri personale de genul: ceva mare nu vrea sa intre intr-o gaura mica, un obiect cu doua puncte de sprijin nu vrea sa stea in picioare etc. Iar in fata legilor fizicii nici mama n-are cum trisa...Suparare maxima, draci, urlete...Ce-i de facut? In alta ordine de idei, cum sa-l faci sa te asculte cit de cit, in conditiile in care nu stie de vre-un Bau Bau sau de palmuta?

#6
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:20

quote:
Originally posted by iileana
In alta ordine de idei, cum sa-l faci sa te asculte cit de cit, in conditiile in care nu stie de vre-un Bau Bau sau de palmuta?
Prin distragerea atentiei. Il iei din fata obiectului disputat, il scoti din context, ii oferi o alternativa atragatoare. Cu drag, Vilma, Anca si fratiorul

#7
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:27

Aceleasi probleme am si eu dar al meu are un an si o luna ! Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#8
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 27 august 2003 - 00:59

Credeam ca sunt singura... Are un an si 4 luni si se enerveaza cumplit daca nu reuseste sa bage un cub printr-un cerc mai mic... Si a inceput sa-si arunce jucariile cand se enerveaza, sa ne bata chiar daca nu-i convine ceva... Deja ma sperie sincer anii ce vor urma. Pentru ca desi am forta fizica sa il spal, hranesc, plimb etc, nu stiu insa cata putere psihica voi avea sa-l cresc asa cum trebuie, fara sa innebunesc... Multa rabdare tuturor, si nu uitati ca pana la 3 ani nici ca poti sa-i dai vreo palmuta. Dumnezeu sa ma tina dupa... Florina
quote:
Originally posted by petruta
Aceleasi probleme am si eu dar al meu are un an si o luna ! Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil


#9
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 27 august 2003 - 01:09

Tot ce a-ti povestit mi se pare foarte familiar pt. ca am patit si eu dar am o problema "mersul la bunici". Cand suntem acasa totul e bine si am trecut chear si de faza cu trantitul "cronic" pe jos insa de cum ajungem la bunici parca e un alt copil,nu mai asculta ,sta doar pe masa in picioare si daca-l iei jos striga si musca de lasa vanatai ! Am avut o perioada de 2 saptamani cat am stat la parinti si a fost tare rasfatat de toata lumea ,acum suntem din nou acasa si se pare ca si-a revenit.[bis] Sa aveti copii cat mai cuminti! Ione`

#10
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 27 august 2003 - 01:32

Cred ca sunt valabile ambele banuieli ale tale: bunica si varsta copilului, care e un prag de care ne-am lovit si noi (varsta adica). Pe la un an jumate, Oana incepuse sa ceara desene animate la culcare. I-am facut placerea asta de cateva ori, dupa care a inceput cosmarul. Plangea si pana la 1 noaptea daca ii refuzam televizorul. Se tavalea pe jos, ce mai, parca erau scenele din "Exorcistul". Ca sa calmam copilul si de jena fata de vecinii de bloc, am gasit de cuviinta ca doi tolomaci ce-am fost sa scoatem copilul afara cu caruciorul sa se calmeze. Surpriza: nu se calma. Continuam circul si ne suim in masina. Da-i plimbari in miez de noapte prin Bucuresti. Daca opream motorul, plangea iar. Eram disperati si ne puneam serios problema daca nu e ceva in neregula cu ea. He, he, pai nu cu ea era ceva in neregula, cu noi era. Am hotarat ca data viitoare cand va mai face la fel s-o lasam sa planga pana nu mai poate. A plans o ora incheiata. A doua zi la fel. De a treia zi nu a mai facut circ cand i-am refuzat televizorul. The end (lumea plange in sala) Varste "critice" tot vor fi, dar cred ca noi trebuie sa discernem cand trebuie cedat si cand nu. As mai scrie ca toate astea cu o conditie: ca cel mic sa inteleaga de ce i se interzice ceva, ma rog, pe masura priceperii lui si a ta. E greu acum ca el sa inteleaga de ce nu are voie cu ursuletul afara. Microbii, praful etc nu-i ofera o explicatie pe care sa o poata accepta, dar ii poti oferi altceva in schimb, alta jucarie sau pur si simplu ii distragi atentia. Nu trebuie sa iasa scandal si nici nu ii poti cere sa faca un lucru doar pentru ca asa spui tu. M-am luat cu vorba cam mult. Succes si rabdare! Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -