Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru fetele care au vizitat Romania 2003!?


77 raspunsuri la acest subiect

#31
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 27 august 2003 - 13:37

Fiecare dintre cele care au raspuns la acest topic a facut constient sau mai putin constient comparatie cu tara in care traiesc acum si e normal sa vedem lucrurile mai putin roz pentru ca eu cred ca nu putem face comparatie intre Romania si Germania, USA, Anglia,etc. Ganditi-va cum au evoluat aceste tari in ultimii 100 ani, n-avem cum sa fim la nivelul lor. Nu putem sterge cu buretele anii de comunism care zic eu ca au fost cei mai "daunatori" ani din istoria poporului roman. Si in toate tarile ex-comuniste se mai simte mai mult sau mai putin amprenta comunismului. In primul an cand ne-am mutat in Germania am locuit in fosta Republica democrata iar de aproape 2 ani locuim in fosta Germanie federala. Nici nu stiti ce diferenta mare este intre ele, eu am fost surprinsa. Si sunt 13 ani de cand a cazut zidul Berlinului iar estul e "departe" mult de vest. Am fost si eu luna trecuta in tara, schimbari in bine am observat dar destul de putine fata de pretentiile pe care le am acum. E totusi un pas inainte.Si sper sa fie si mai multi pasi inainte cand se vor intoarce cei plecati temporar la munca in strainatate, cred ca vor vrea si ei sa schimbe ceva. Eu ma numar printre cei care se vor intoarce acasa pentru ca punand in balanta avantajele si dezavantajele Germaniei, am ajuns la concluzia ca mie personal mi-e mai "bine" in Romania.

#32
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 27 august 2003 - 16:33

quote:
Originally posted by ruxij Pentru fetele care "se iau" de US pentru ca nu le-a placut raspunsul lui Maudi, eu zic ca e total aberant sa facem comparatzii intre Romania si US. Daca vretzi, se poate deschide un subiect separat "de injurat americanii", ar avea mare succes zic io. Numai bine! ruxij
Draga Ruxij, mä simt bägatä in seamä si totodatä obligatä sä-ti räspund!! In primul rind, vreau sä stii, cä de felul meu sint o fire realistä si cu picioarele pe pämint...dupä care, tin sä-ti aduc la cunostintä substratul mesajului meu, cä se pare cä nu ai inteles la ce mä refer!! Mi-am mai citi incä o datä mesajul, ca sä exclud o neintelegere, trägind concluzia, cä dacä il citesti atent, intelegi ceea ce vreau, in fond, sä spun!![;)] Oricum, iti multumesc pentru putina atentie pe care mi-ai acordat-o!!! Ca sä fiu mai explicitä, nu am tinut niciodatä sä fac comparatii intre America & alte täri dezvoltate, cu Romania!!!...pentru cä nu este posibil!!! De America nu "m-am luat", asa cum ai avut tu sentimentul..trebuie sä fiu nebunä, sä am ceva impotriva Americii, sau altei täri dezvoltate!!!...ar fi contra principiilor mele!! Din experienta mea si din relatäri credibile, am tras concluzia generalä, cä in nici o tarä, indiferent cit de dezvoltatä ar fi, sau nu, nu este usor sä träiesti...ca sä obtii ceea ce vrei, trebuie sä lupti si sä te afirmi! Adevärul este, cä asa se stia, cä in America curge "lapte si miere", dar eu sint convinsä cä realitatea nu este chiar asa, si asta o poti confirma chiar tu!! La fel este si in Germania, si in Franta si peste tot! Cit despre maudi, pe care nu stiu de ce o aperi ( cred cä se poate apära si singurä!!), am spus cä nu m-am supärat pe ea, cä are dreptul la propria pärere si cu asta basta. Dacä face parte din grupul celor care s-au realizat, mä bucur din suflet atit pt. ea, cit si pentru tine!!! Si eu m-am realizat in Germania, desi nu stiam o boabä, cind am venit aici....dupä ce eram deja realizatä in Romania!!! Dar viata iti oferä citeodatä si momente, sau perioade nepläcute, prin care, vrind-nevrind, trebuie sä treci...important este sä rämii la convingerea ta si sä cauti adeväratul motiv care a determinat aceastä stare. Dacä tii neapärat sä deschizi si subiectul cu injuratul americanilor, poti s-o faci, dar te asigur de acum, cä eu nu voi participa!! In final, iti doresc sä ai o viatä asa cum ti-o doresti![bis] Cami. P.S. Scuze Marina, cä m-am abätut de la subiect, dar am fost constrinsä de situatie...oricum, eu mi-am spus pärerea, tin mai departe cu dintii de ea si nu o sä mai apar pe aici!!!....dau intiietate celorlalte fete, care incä nu si-au spus pärerea, la intrebarea ta! [bis]

#33
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 27 august 2003 - 16:46

Pentru fetele care "se iau" de US pentru ca nu le-a placut raspunsul lui Maudi, eu zic ca e total aberant sa facem comparatzii intre Romania si US. Daca vretzi, se poate deschide un subiect separat "de injurat americanii", ar avea mare succes zic io. Numai bine! ruxij [/quote] Daca cititi mai bine "parerea" lui Maudi, nu cred ca veti descoperi decat aroganta, lipsa de respect si dispret la adresa "romanului de rand" din Romania, cum spune dumneaei, noi, astia care "populam" Romania. Aici nu e vorba de US. Parerea mea personala.

#34
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:01

Eu ma intorc intotdeauna cu drag acasa, in Romania. Incerc sa ignor cele rele si sa apreciez lucrurile bune. Sotul meu este mai refractar cind e vorba sa mergem in Ro. dar cu mine nu are nici o sansa. Pentru ca si pentru mine (asa cum au spus multe fete) Romania este mai mult decit o groapa sau 100 gropi in asfalt. Poate ca si oamenii sint asa cum sint. Si ce? aici nu sint? Din casa in care locuim doar sotul meu si vecinul de jos au job. Eu sint studenta, cei de vis-a vis is mai mult pe acasa prin concedii de boala, nevasta celui care lucreaza este casnica. Fiecare incearca sa-si faca viata mai usoara, asa cum crede el de cuviinta. Si mie mi-e ciuda pe cei care nu vor sa munceasca si sa realizeze ceva cu viata lor (ex. varu-meu care cica e taximetrist-nu trage tzepe- dar nici nu il vezi la munca). Dar ii aplaud pe cei care se zbat sa isi faca una-alta. Nu stiu ce sa zic sa fiu cit mai coerenta. Eu sper ca se va ridica si Romania, eu nu as fi plecat daca sotul meu nu insista atit. Pentru ca ceea ce ai (ai avut) acolo, aici nu vei avea niciodata! Ok, material poate e mai bine, dar cu sufletul ce facem? GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#35
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 27 august 2003 - 20:45

quote:
Originally posted by camelia-daniela
[quote]Originally posted by ruxij De America nu "m-am luat", asa cum ai avut tu sentimentul..trebuie sä fiu nebunä, sä am ceva impotriva Americii, sau altei täri dezvoltate!!!...ar fi contra principiilor mele!!Din experienta mea si din relatäri credibile, am tras concluzia generalä, cä in nici o tarä, indiferent cit de dezvoltatä ar fi, sau nu, nu este usor sä träiesti...ca sä obtii ceea ce vrei, trebuie sä lupti si sä te afirmi!Adevärul este, cä asa se stia, cä in America curge "lapte si miere", dar eu sint convinsä cä realitatea nu este chiar asa, si asta o poti confirma chiar tu!! La fel este si in Germania, si in Franta si peste tot!Cit despre maudi, pe care nu stiu de ce o aperi ( cred cä se poate apära si singurä!!), am spus cä nu m-am supärat pe ea, cä are dreptul la propria pärere si cu asta basta. Dacä face parte din grupul celor care s-au realizat, mä bucur din suflet atit pt. ea, cit si pentru tine!!!
Mai, dar tu chiar te-ai suparat! A fost doar un fel de gluma, poate ca a fost proasta, nu a fost doar pentru tine si cu dedicatzie. Mi s-a parut mie ca v-atzi enervat din cauza lui Maudi, cu consecintze asupra simpatiei pt. America :-) Si se stie ca America nu e prea simpatizata, asa ca am simtzit nevoia sa fac o gluma (proasta poate). Desigur ca fiecare ramane la parerea lui. In ceea ce o priveste pe Maudi, eu nu o apar deloc, nu am aceeasi parere cu ea, dar nici nu o condamn, fiecare cu parerea lui si dealtfel eu mai stiu pe multzi altzii care gandesc ca ea, chiar printre cei apropiatzi mie, deci ea nu e nici o ciudatzenie. Imi pare rau ca gandesc asa.Deci, Camelia, scuze publice, n-am vrut sa te superi. Despre America nu comentez aici, poate la subiectul cu pricina :-)ruxij

#36
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 august 2003 - 20:57

Hai Ruxi, ca poate ai vazut cateva mesaje mai inapoi ca eu am priceput ca e gluma[:D]. Sa va zic o faza simpatica (daca se poate numi asa) de aseara, cand sota-miu in pauza de 30 de minute s-a dus la Farmer Jack sa-si ia de mancare si s-a enervat ca era coada la casa sa plateasca din cauza ca erau trei casiere, una cica muncea si alelalte doua o tineau de vorba si se misca coada greu si sota-miu s-a enervat ca putea sa intarzie la munca. M-a umflat rasul ca tocmai aveam forumul deschis la subiectul asta, deci raiul pe pamant nu e nicaieri, numai noi ca n-am avut de nici unele ne-am obisnuit sa credem ca ar fi. Oana_B

#37
cristina73

cristina73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 27 august 2003 - 22:19

Am fost in Romania asta iarna, am stat in Tg.Mures , Brasov si am fost si putin prin Moldova la socri. Nu am sa enumar lucrurile bune si rele pe care le-am intilnit, dar fiindca e un site pentru parinti si copii vreau sa ma leg de aspectul asta si sa spun ca facilitatile pentru copii sunt inexistente in Romania, din pacate. Ma refer la conditii de transport, facilitati de schimbare, alaptare etc. in magazine, inexistenta rampelor pentru carucioare, restaurantele, cafenelele,localurile in general nu sunt "child-friendly".Tin minte ca am fost intr-un supermarket in Mures si chiar mi s-a impus sa scot copilul din carucior.Fetita tocmai adormise asa incit am preferat sa amin vizita la magazin. Fetele care traiesc in occident cred ca inteleg mai bine ce vreau sa zic, si banuiesc ca au intimpinat aceleasi probleme cind si-au dus puiutii in Romania. numai bine cristina73

#38
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 27 august 2003 - 23:11

Da, asa e, mai sunt MULTE de facut in Romania, care e casa noastra , a tuturor. Cel mai usor este sa critici, sa disperi, sa intri in depresie. Si chiar cel mai usor este sa te apuci sa dispretuiesti si sa te consideri TU mai presus de ceilalti. Dar pana la urma perseverenta, speranta in mai bine si dorinta de a respecta pe cei care i-ai lasat in urma sunt mai bune, nu credeti? Si eu am fost AFARA. Si ce daca, nu m-am considerat de sange albastru pentru asta. Sunt acasa si e cel mai important ca sunt alaturi de mama mea care a ajuns la 45 de kg cat timp copiii ei au lipsit de langa ea. Si ma uit in ochii ei si ai tuturor si vad bucurie. Si nu m-am sacrificat deloc , aflandu-ma in Romania, pentru ca sunt ACASA. Asa ca , hai sa nu punem mesaje dezgustatoare ca ale lui Maudi, ci critici constructive, ca daca se va intampla ceva de bine in Romania, la un moment dat, se va intampla pentru toti romanii, de aici si de pretutindeni. Sa auzim de bine!

#39
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 august 2003 - 01:29

quote:
Originally posted by camelia-daniela
[i][green]Dragä Maudi,

am citit mesajul täu si mi-a rämas un gust amar in suflet!![:(]



draga Camelia-Daniela si Draga Dyana, permiteti-mi sa cred ca nu ati citit mesajul meu si deci nu mie imi raspundeti. nu am zis nimic de romanii care mi-au facut mie nush ce, pentru ca nu mi-a facut nimeni nimic, recititi si aflati ca am dus-o okay financiar acolo si nici din alte puncte de vedere nu m-am plans. am spus ca pentru mine a fost perfect, dar dupa experienta americana, pur si simplu nu m-as intoarce definitiv acolo. Marianaa ne-a cerut parerea, celor din afara, referitor la sansele Ro de emancipare. s-au spus majoritar impresii negative, de ce tocmai indiferenta mea ti-a lasat un gust amar? ca am spus ca e treaba celor care eu ramas sa propaseasca patria? e asa grav? doar n-o fi treaba mea, eu platesc taxe la americani. mi-am facut datoria cu varf si indesat, iar parerea mea, care nu conteaza oricum, este ca omul de rand are puterea sa schimbe lucrurile acasa, nu neaparat guvernantii. e usor sa dai vina pe altul mereu pentru ce nu merge bine in propria ograda, nu-i asa? Camelia, tu pari o femeie foarte puternica, rasbatareata, care stie ce-i greul, optimista si cu incredere in fortele proprii...nu pot sa pricep de ce nu accepti ideea ca romanii au datoria sa renasca prin propriile forte? pe tine te hraneste cineva cu lingurita? nu cred. atunci?
Si, da, pentru mine in USA curge si lapte, si miere: libertate, respect si sanse egale, fara coruptie si favoritism. altceva nici nu imi doresc.

Dyana, nu am inteles de nici o culoare ce imi reprosezi? de investit in Ro n-o sa investesc, daca asta era problema. si, da sunt romanca, nici mai breaza nici mai prejos decat altii. pur si simplu nu imi place mineritul si nu intelg sa subscriu la optiunile politice majoritare de acasa. dreptul meu [flo]

#40
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 august 2003 - 01:39

quote:
Originally posted by dyana Asa ca , hai sa nu punem mesaje dezgustatoare ca ale lui Maudi, ci critici constructive, ca daca se va intampla ceva de bine in Romania, la un moment dat, se va intampla pentru toti romanii, de aici si de pretutindeni. Sa auzim de bine!
cred ca ai mers prea departe, iar asta dovedeste ca am dreptate sa nu doresc nici macar o vizita in Ro in urmatorul cincinal. multumesc de conversatie si scuze ca am luat in serios rugamintea Marianei de a ne spune parerea sincera. se pare ca diaspora e buna de apelat cand e cazul de ajutor, romanii de acasa sunt suficient de destepti sa nu asculte de sfaturi, se descurca si singuri. din punctul meu de vedere, e perfect. nu ma mai intereseaza oricum, fiecare cum isi asterne asa doarme.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -