Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pedeapsa cuvenita ? Voi ce ziceti ?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 23 august 2003 - 03:20

Sunt un om extrem de sensibil la suferintzele copiilor,a sufletzelelor celor mai nevinovate si neajutorate,care nu-si merita soarta ! Mai ales de cind sunt mama... Urmaresc la televizor, foarte multe reportaje reale despre viatza de mizerie in care trebuie sa traiasca milioane de copilasi,care sunt nedoritzi si neiubiti,abandonati si alungati de proprii lor parinti,care cersesc,nu au ce minca si sufera enorm, dar nimeni nu-i vede si nu-i ajuta sau nu pot sa-i ajute! Dar si de copii care sunt violati sau chiar omoriti cu singe rece(cine sta in Germania stie ce se intimpla in aceasta tara ) ! Este groaznic! Ei bine, eu joc saptamina de saptamina la loto de ani de zile,cu un scop... Indiferent de cistig, mi-am jurat ca o jumatate sa o donez la diferite orfelinate/camine si organizatii caritative din Romania pentru binele micutzilor ... Doresc din tot sufletul sa vina ziua cea mare si sa am posibilitatile financiare in a le alina un pic durerea! Stiu ca minuni nu se intimpla, dar totusi sper si sper si ma rog la bunul Dumnezeu,care stie ce simt in adincul sufletului meu si cit imi doresc sa pot sa-i ajut! Ei bine, acum citva timp am cunoscut un domn de vreo 50 de ani, de profesie terapeut naturist, care este si maestru de reiki! Este un tip extrem de credincios,cica ! Am discutat cu dinsul cite-n luna si-n stele abordind si acest subiect,despre soarta copiiilor ! La care el s-a cam schimbat la fata si mi-a spus ca aceste suflete isi merita SOARTA si isi primesc doar PEDEAPSA cuvenita si nu merita nici cel mai mic ajutor... Nu am inteles la ce se refera si am ramas cu gura cascata, iar el a fost cit se poate de explicit! Acesti copii,au fost intr-o alta viatza,acei care au chinuit,batut,violat si omorit pe alte suflete de copii,iar acuma s-a intors roata si ei sunt la rindul lor victime .... Mie mi-au dat doar lacrimile si nu am mai putut decit sa spun ceva de genul:"Nu se poate,de ce Doamne,de ce ?" Si cum Dumnezeu nu mi-a raspuns inca,astept parerile voastre ? Sunt in continuare sub stare de soc si nu pot sa-mi revin... ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#2
bebi

bebi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 23 august 2003 - 15:03

Cred ca nu exista nici un fel de justificare pentru soarta copiilor parasiti, abandonati... copii care nu au nici o vina ca o mama le-a dat viata si i-a aruncat... foamea, mizeria, frigul, sentimentul de instrainare si deriva....grija ca n-ai un loc unde sa te intorci, n-ai cui spune ce te doare sau o mama care sa te ocroteasca, sa-ti poarte de grija, sa te ajute cand ti-e greu.... Nu stiu, dar eu nu pot sa cred asta... Purificarea sufletului in alta viata printr-o existenta mutilata. Inseamna ca in viata viitoare vor fi fericiti???!!! Asta inseamna ca eu am fost asupritoare de copii???!!! Nu cred.... Love is all around

#3
anne-marry

anne-marry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 23 august 2003 - 20:00

nici eu nu cred ca poate fi adevarat. este mult prea macabru ca sa fie adevarat. cu atat mai mult cu cat, daca ar fi fost adevarat si ei s-ar fi reincarnat, nu stiu despre ce este vorba, iar suferintaq lor este reala. ei nu inteleg DE CE!? si tot atunci ar insemna ca cei care ii "pedepsesc" sunt "calaii" lor. nu sunt decat niste as numite persoane liposite de suflet si de orice urma de consideratie, in primul rand fata de ei insisi. am avut norocul si binecuvantarea din partea lui dumnezeu sa ma nasc intr-o familie extraordinara. am doi parinti ca doua raze de soare. in toate viata mea (am 23 de ani) am luat doar 3 palme. DOAR PALME. BINEMERITATE DEALTFEL. insa si atunci parintii mei s-au simtit vinovati si chiar daca durerea nu a fost fizic mare, pt ca erau doar PALME au facut tot posibilu sa se revanseze. pot spune ca au fost si sunt cei mai buni prieteni ai mei si desi stiu ca oricine spune PARINTI MEI SUNT CEI MAI BUNI, ai mei chiar sunt. nici nu vreau sa imi imaginez ce inseamna sa fii batut cu bestialitate, sa simti ca esti neajutorat, ca nu te poti misca si nu poti face nimic. probabil ca este GROAZNIC, INFIORATOR, iar cei care comit astfel de fapte, ar trebuie ei pedpsiti! dar haideti ca nu va mai plicitsesc cu discursul meu interminabil, ca sunt in stare a cpon tinui pe aceasta tema, si sa imi sustin parerea pana la adanci batranete, caci NU AM FOST NU SUNT SI NICIODATA NU VOI FI DE ACORD CU BESTIALITATEA ACEASTA, caci as numesc eu acest comportament fata de copii/oameni...in general. DACA CINEVA A GRESIT DUMNEZERU SA IL IERTE. pupici dulci[biz][biz][biz] anne-marry NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

#4
Adriana Radu

Adriana Radu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 august 2003 - 22:33

Chiar daca ar fi asa cum spune acest reiki ,alba, parerea mea este ca ei merita un ajutor, altfel cum sa se indrepte daca in jurul lor nu e decat rautate si mizerie? Daca au venit pe pamant sa-si salveze sufletul noi cei de langa ei ar trebui sa-i ajutam.Cum?Macar aratandu-le simpatie si nu intorcandu-le spatele cum sugereaza acest domn terapeut sau ce o fi. Ar fi interesant de stiut intr-adevar viata acestui reiki al tau, pentru ca afirmatia asta pur si simplu mie imi da de gandit. Tie nu? Adriana

#5
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 02:46

Alba, reikistul ala al tau bate campii. adevaratul credincios nu spune baliverne despre vieti trecute si viitoare, despre pedepse pe pamant sau alte prapastii, caci o viata avem si pedeapsa sau rasplata ne-o vom lua-o o data, in alta parte, nu aici pe pamant. aici patimim toti oricum. adevaratul credincios primeste in inima sa pe toata lumea necajita si mai ales pe copii. reikistul cu pricina este un impostor si ar fi spre binele tau daca ai inceta sa te mai lasi "consiliata" de el ca o sa iti faca mintea vraise cu aiurelile lui. astia cu reiki lucreaza cu energie, daca el este un om rau, cine stie ce naiba poate sa iti faca!! nu imi vine sa cred ca a putut spune asa ceva despre copii, ca merita sa fie abuzati!! daca as fi in locul tau i-as intoarce spatele fara sa-i mai vorbesc vreodata. o propozitie d'asta aparent inofensiva spune enorm despre sufletul si caracterul sau. nu iti otravi tu inima cu ce-i poate lui mintea. pastreaza-ti mila caci este justificata, nimeni nu merita sa fie abuzat, cu atat mai putin un copil nevinovat. scuza-ma de ardoare, dar mi-a stat mintea in loc, e prima oara cand aud asemenea cruzime...si de la cine? de la un reikist? pai reikisti se presupune ca au un surplus de dragoste si de energie benefica pe care, voluntar, le pun in slujba bolnavilor si a celor cu probleme! asta despre care vorbim ce face? ajuta batranii (care poate au o viata plina de pacate si abuzuri) si nu ajuta copiii, caci sunt criminali intorsi pe pamant sa isi ia pedeapsa? uluitor!

#6
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 24 august 2003 - 04:29

Mi se pare cea mai mare prostie sa-ti raspunda asa ceva. Cred ca nenea ala nu e deloc credincios si nici nu are copii si nici nu i-ar merita . Na, ca si io am fost rea. bebe

#7
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 24 august 2003 - 05:01

quote:
Originally posted by Adriana Radu
Chiar daca ar fi asa cum spune acest reiki ,alba, parerea mea este ca ei merita un ajutor, altfel cum sa se indrepte daca in jurul lor nu e decat rautate si mizerie? Daca au venit pe pamant sa-si salveze sufletul noi cei de langa ei ar trebui sa-i ajutam.Cum?Macar aratandu-le simpatie si nu intorcandu-le spatele cum sugereaza acest domn terapeut sau ce o fi. Ar fi interesant de stiut intr-adevar viata acestui reiki al tau, pentru ca afirmatia asta pur si simplu mie imi da de gandit. Tie nu? Adriana
Adriana,ai perfecta dreptate,doar nu mi-am pierdut mintile ! Acesti copii,merita pe deplin tot ajutorul nostru al tuturor,oricit de mic ar fi el ! Chiar daca nu putem sa le daruim lucruri mari si un zimbet mic, conteaza pentru ei foarte mult !Iar un zimbet nu costa pe nimeni nimic. Atunci cind un copil vine spre noi sa cerseasca,daca avem ceva la noi sa-i dam, iar de nu, s-ai spunem macar ceva de genul:"Imi pare rau, acum nu pot, sa-ti dau nimic, dar promit ca data viitoare,nu te voi uita ! O vorba buna conteaza asa de mult ! Cei mai multi pasanti, ii iau peste picior,ca deh e mai usor si se dau si ei putin mari in public,...schmecheri ce mai ! Foarte putini oameni incearca sa se puna in pielea lor,iar in Romania ar fi destui oameni cu bani,care daca ar vrea cu adevarat, ar putea sa ajute mai mult! Dar vilele cu piscina,mertzanul,costumul Armani si parfumul Chanel No 5 sunt mai importante si deh dau mai bine la lume ! Si aduna invidioshii de genu :"Vazui mä,ce mertzan mishto, si-a luat Cutarescu"! Dar cine sa-l invidieze pe acest Cutarescu,daca ar face o donatzie cit de mica acolo,la copii ? Nu ar stirni asa o vilva mare... Nu,nu lumea este mult prea egoista ! Iar cei cu suflet mare, au punga mica ... ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#8
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 24 august 2003 - 05:12

quote:
Originally posted by sofiabebe
Mi se pare cea mai mare prostie sa-ti raspunda asa ceva. Cred ca nenea ala nu e deloc credincios si nici nu are copii si nici nu i-ar merita . Na, ca si io am fost rea. bebe
Are o fata de 26 de ani si de o luna este si bunic! Are o nepotzica, si-i mindru foc ! In afara de aceasta afirmatie,este un om foarte realist,nu bate cimpii (e capricorn) si cu picioarele pe pamint! Am cunoscut eu si de aia,dar el nu face parte din aceasta categorie,de asta nu stiu ce sa mai cred,e un om care nu face multe cuvinte,dar si cind le face... Mi-a spus ca stie ca acest adevar doare si ca multi oameni nu vor sa-l accepte! Dar el mi l-a spus,doar ca s-a vad lucrurile din alta perspectiva si sa nu ma mai consum atita... ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#9
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 07:35

quote:
Originally posted by alba Mi-a spus ca stie ca acest adevar doare si ca multi oameni nu vor sa-l accepte! Dar el mi l-a spus,doar ca s-a vad lucrurile din alta perspectiva si sa nu ma mai consum atita...[/size=2][/font=Comic Sans MS] ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78
Alba, scuza-ma, o fi adevar pentru el. daca si tu ai ajuns sa crezi asa ceva si te ajuta sa "nu te mai consumi atata" pentru soarta copiiilor abuzati si abandonati... pe mine nu ma convingi decat ca reikistul bate campii si tu apleci urechea la aiurelile lui. ce sa iti spun? felicitari ca nu mai suferi? si ce urmeaza cand ne convingem si noi de "adevarul" asta? sa ne bucuram cand un copil e abuzat pentru ca noi "stim" adevarul: a facut nush ce crima in alta viata si acuma plateste?!

#10
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 24 august 2003 - 17:08

quote:
Originally posted by maudi
quote:
Originally posted by alba Mi-a spus ca stie ca acest adevar doare si ca multi oameni nu vor sa-l accepte! Dar el mi l-a spus,doar ca s-a vad lucrurile din alta perspectiva si sa nu ma mai consum atita...
***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78
Alba, scuza-ma, o fi adevar pentru el. daca si tu ai ajuns sa crezi asa ceva si te ajuta sa "nu te mai consumi atata" pentru soarta copiiilor abuzati si abandonati... pe mine nu ma convingi decat ca reikistul bate campii si tu apleci urechea la aiurelile lui. ce sa iti spun? felicitari ca nu mai suferi? si ce urmeaza cand ne convingem si noi de "adevarul" asta? sa ne bucuram cand un copil e abuzat pentru ca noi "stim" adevarul: a facut nush ce crima in alta viata si acuma plateste?!
Maudi, eu nu cred nimic.Sau poate ca tu stii mai bine, ce cred si ce nu ? Nu ma cunosti ,daca crezi ca mi-am schimbat sentimentele asa peste noapte si m-am facut din piatra,ca nu-mi mai pasa si nu ma mai consum la fel de mult ca si inainte ! Ba din contra... mie-mi pasa si imi va pasa in continuare de acesti copii,ce nu-si merita soarta,indiferent de parerea acestui om ! Este DOAR parerea lui si NU a mea.Punct. Aici nu e vorba de mine si de cit ma consum eu personal,personajele principale sunt in continuare copii necajiti din lumea asta mare,pe care daca as putea, i-as lua pe totii intr-un buzunar si i-as aduce la mine acasa ! Eu NU am aplecat urechea la nimic,am avut doar o discutzie cu un om, care mi-a spus "convingerea" lui,dar eu nu am afirmat niciodata ca a reusit sa ma convinga si pe mine de cele afirmate de dinsul ! Aceasta discutie sigur ca nu m-a lasat rece si am vrut sa vi-o impartasesc si voua si sa discutam ca oamenii nu sa facem ironii gratuite. Citeste te rog exact ceea ce am scris ....este un subiect cit se poate de sensibil,nici mie nu mi-a fost usor sa-l deschid,dar am vrut sa aflu daca a mai auzit cineva acest lucru si nu l-am abordat cu scopul,ca sa-mi primesc eu rosiile-n cap ! Te asigur ca NU le merit !!! ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -