Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tensiune arteriala foarte mare


256 raspunsuri la acest subiect

#21
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 23 august 2007 - 00:23

Nikol, revin si eu cu sfaturi, vorbindu-ti atat ca si cardiolog cat si ca graviduta-colega. Evident ca nu poti trece peste ginecolog, insist insa sa-ti spun ca Dopegyt e cea mai buna alegere, MAI ALES la profilul tau de hipertensiune de stres.
Iar ca sa-ti raspund, nu, nu e doar stresul cauza iar eclampsia, da, semnifica o suferinta a rinichiului si in general a vaselor de sange, care nu apare la toata lumea dar care are ca prima conditie obligatorie tensiunea necontrolata. de aceea e musai de tinut sub control si musai sub 140/90 (ambele). O jumatate de Nifedipin e apa de ploaie, plus ca Nifedipinul da TAHICARDIE, ceea ce tu deja ai-nu mi se pare deloc o alegere fericita.
La modul cel mai serios, spune ginecologului ca te-ai sfatuit cu un cardiolog (care mai e si asistent universitar!). Nu exista nici o contraindicatie la Dopegyt, pt orice ginecolog pe care-l cunosc e prima varianta de ales la hipertensiune, se poate incepe cu doze mici si creste progresiv in functie de raspuns. Ai grija de tine si tine-ma la curent, da?

naty

#22
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:35

naty, multumesc frumos pentru sfaturi, chiar am nevoie. sunt intr-o dilema totala, nu stiu ce sa fac. ieri am fost la ginecolog si iar a insistat cu nifedipinul, iar dupa masa am fost la medicul de familie si mi-a spus sa iau dopegyt nici vorba nifedipin. dar eu pana la urma trebuie sa ascult sfatul ginecologului cu care voi naste, nu am cum sa-i ascund ce medicamente, mai ales ca mi-a spus sa nu iau dopegyt. nu mai inteleg nimic. eram eu panicata si inainte dar toata situatia asta imi creeaza o stare de panica generala.
oricum am luat o hotarare dupa inca o noapte de nesomn. de dimineata l-am sunat pe cel mai bun cardiolog din Cluj, Prof ZDRENGHEA, poate ca ai auzit de el, este foarte cunoscut si desi era in concediu a acceptat sa ma vada maine dimineata. pana atunci am mers pe mana ginecologului, am luat jumatate de nifedipin la prima ora- nu cred ca o jumatate de pastiluta poate sa faca chiar atat de mult rau - dar daca maine cardiologul imi spune sa trec pe altceva nu voi ezita si voi lua ce imi spune el. nu cred ca daca ginecologul va auzi ca Dr. zdrenghea mi-a spus sa iau cutare medicament va comenta ceva. asa ca stau ca si pe ghimpi pana maine.
mai nasol este ca am deja fobie de la tensiometru, de cate ori il pun pe mana deja ma apuca panica si ca atare si tensiunea mea o ia razna. ma mai consolez cu faptul ca am intrat in saptamana 37 si ca nu mai am mult, sper sa ma ajute Dumnezeu sa fac fata pana la capat si totul sa se termine cu bine.
naty, vreau sa te intreb ceva legat de Dopegyt. am citit ieri prospectul medicamentului si scrie ca este contraindicat persoanelor cu depresie. ei bine, eu nu pot sa spun ca sunt chiar asa de depresiva, dar anxietatea mea este cam acelasi lucru, amandoua merg pe un nivel scazut de serotonina si simptomatologia este cam aceeasi cu mici diferente. deci, in cazul asta ar fi indicat sa-l iau???? ca mi-e teama ca vrand sa fac un bine voi strica in alta parte. multumesc frumos. astept cu nerabdare raspunsul tau
[gravi]37


#23
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:45

naty, mai am o intrebare. daca tensiunea mea este legata de anxietate, panica, atunci dopegytul isi va face efectul??? pentru ca la mine oricum va ramane panica care tot va cauza cresterea tensiunii. nu ar trebui sa fie tratata cauza si nu efectul? habar n-am . nu ma pricep, dar intreb si eu. scuza-ma daca pun intrebari prostesti, dar ma gandesc ca daca eu tot timpul sunt panicata nu stiu ce voi rezolva cu dopegytul. multumesc inca o data pentru sfaturi

#24
jojo_miha

jojo_miha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 990 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:51

Nikole nu vreau sa te sperii dar mie la 37 saptamani ,la tensiunea 16/10 mi-a murit bebelusul,du-te la cardiolog nu face doar ce zice ginecologul.

Mihaela [gravi]32+[fetita]Theodora Natalya

#25
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 23 august 2007 - 21:25

Nikol, desi sunt din Bucuresti evident ca am auzit de prof Zdrenghea, fa asa cum iti spune dansul, nici un ginecolog normal la cap nu-si poate permite sa treaca peste parerea cardiologului cand e vorba de hipertensiunea de sarcina.
Stai linistita cu depresia si Dopegytul, prospectul se refera la stari de depresie severe, patologice.
Tensiometrul vezi-l ca pe un prieten, nu-ti fie frica de el.
iti marturisesc ceva-eu sunt diabetica, fac insulina iar pentru acest copil pe care-l astept fac 4 injectii pe zi si trebuie sa ma intep la glucometru de minim 2 ori pe zi, TOATA SARCINA. Nu ar trebui sa am fobie de ace?? Dar bebeii ostri merita orice, asa ca nu te neglija!!!
Si, insist, ai grija sa nu mananci sarat.
Te pup si da-mi de stire cum esti.

naty

#26
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 21:28

naty, astept raspunsul tau cu nerabdare. indraznesc sa te stresez tocmai datorita faptului ca esti din domeniul cardiologiei. si vreau sa-ti mai pun o intrebare legata de dopegyt. pe prospect scrie ca prima doza sa fie de numai o pastila la 2 zile, dupa care doza poate sa fie crescuta tot cu o pastila la 2 zile. sau cam asa ceva. crezi ca este ok doza de inceput de 1 dimineata si una seara? nu e prea mult dintr-o data? sa nu-mi creasca tensiunea prea tare, mai ales ca in momentele mele mai bune este de 13/8, 14/8 cand incep sa ma panichez putin este 16/9 iar cand sunt panicata rau este 180/100. cred ca ti-am mai zis o data aceste valori, dar le-am mai scris o data ca sa vezi daca doza de 2 pe zi de inceput nu este prea mare.
astept sa-mi scrii, oricum am decis ca de maine dimineata incep tratamentul si vreau sa stiu eaxct cum sa-l iau.
merci frumos
nicole 37

#27
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 21:37

naty, gand la gand. in momentul in care am trimis ultimul mesaj am vazut ca ai scris si tu. sper ca mai esti si poti sa-mi raspunzi si la ultima intrebare. din pacate, nu ma voi mai putea duce la Dr zdrenghea ca a aparut ceva urgent si nu mai primeste pe nimeni, dar sunt dispusa sa incep tratamentul cu dopegyt. ma gandesc ca la oricine as merge acelasi lucru imi va da. oricum nu mai am timp de pierdut. cauta alt cardiolog bun, programare etc. numai te rog sa-mi mai spui exact care sa fie doza de inceput si cum trebuyie crescuta progresiv.medicul de familie mi-a zis ca jumatate dimineata la inceput si mai apoi si jumatate seara. o alta persoana mi-a zis 1 dimineata si alta seara. vreau sa stiu exact cum trebuie sa le iau.
merci din suflet inca o data

#28
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 23 august 2007 - 22:25

Nikol, durata de actiune a dopegyt-ului e de aprox 6-8 ore, deci administrarea ideala e de 3 ori/zi. as zice sa incepi cu 3 jumatati (dim., pranz si seara), cu masurat tensiunea dimineata si seara si daca te simti ametita sau ti-e rau, nu mai des. Vedem asa, 2-3 zile, apoi daca e cazul crestem. Inteleg ca esti din Cluj? Imi pare rau ca n-am cum sa te vad direct, dar daca nu ai cum sa ajungi la alt cardiolog incercam asa, pe forum, sa te consiliez. Ia-ti te rog si pulsul/minut.
Vezi ca ti-am mai raspuns la subiectul cu femurul

naty

#29
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 23 august 2007 - 22:27

Inca ceva! Cu Diazepam-ul nu preasunt de acord, am citit pe un site medical specializat ca in preajma nasterii exista risc sa dea depresie respiratorie copilului. Stai tu linistita, va fi bine!!

naty

#30
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 23 august 2007 - 22:37

Nikol,

Si eu am aceeasi problema. Am intrat cu tensiune mare in sarcina si iau Dopegyt de la inceput. Mai iau si Aldomet. Dopegyt este prima alegere a medicilor si aici. Daca citesti orice articol pe Google vei vedea ca este in circulatie de multi ani, testat si fara efecte adverse pt bebe.

Iti doresc sanatate si curaj-mai este atat de puti.

Naty- urmaresc cu atentie sfaturile tale. Iti multumim ca te implici.

Inca ceva: mie mi-a dat niste betisoare se numesc URISTIX care se pun in urina si detecteaza daca sunt proteine-semn de preeclampsie. Poate ar fi util sa intrebi daca iti poate da si tie sa iti faci testul acasa.

raly


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -