Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tensiune arteriala foarte mare


256 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 august 2007 - 20:19

buna fetelor. am si eu o noua si delicata problema si vin sa va cer ajutorul. mai toata sarcina am fost foarte stresata si ca atare si tensiunea mea era undeva la 14/8. dar niciodata nu a fost motiv de ingrijorare.
acum am intrat in 36 de saptamani ( am 35 + 2 zile) si la ultimul control am avut tensiunea 180/100, enorma. e adevarat ca pe masura ce se apropie termenul sunt tot mai panicata, de acolo cred ca si tensiunea asta. tin sa spun ca nu am dureri de cap, nu mi s-au umflat niciodata mainile sau picioarele, examenul de urina a iesit ok, nu am albumina sau proteine, dar totusi tensiunea este mare. e adevarat ca numai atunci cand merg la gine la control e asa de mare, ca la medicul de familie si acasa e cam 14/8.
ginecologul a zis sa mai vin si saptamana viitoare la un control si nu mi-a dat sa iau nimic. voi ce credeti? ce ar trebui sa fac? nu pot sa stau asa de linistita si sa nu fac nimic. am tot citit pe net ce inseamna tensiunea mare in sarcina si sunt ingrozita. dar de ce ginecologul nu mi-a dat sa iau nimic??? o fi oare o crestere de tensiune din cauza stresului, dar atunci sa-mi dea ceva pentru stres.
astept cu nerabdare parerile voastre. va rog din suflet. sp[uneti-mi ce ar trebui sa fac.
[gravi]35+

#2
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 august 2007 - 20:36

hellllpppppp!!!!!

#3
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 august 2007 - 21:24

chiar nimeni nu s-a mai confruntat cu asa ceva????
va rog ajutati-ma , ca sunt disperata!!!!!

#4
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 16 august 2007 - 21:31

E foarte mare tensiunea!

In primul rand, regim alimentar total fara sare, adica nu se adauga sare si se evita produsele pe eticheta carora scrie sare.

In al doilea rand, controlul cat mai des al tensiunii arteriale si daca ea nu scade sub 11 cu 75 cu ajutorul regimului ar trebui sa ti se prescrie medicamnete.

In al treilea rand, semne de alarma sunt: edemele la picioare, durerea de cap, ameteli, cresterea tensiunii peste 15-16. In aceasta situatie, trebuie mers de urgenta la spital



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#5
claudia75

claudia75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 16 august 2007 - 23:04

Eu m-am confruntat cu hipertensiune inca de la 20 de saptamani. Din fericire, totul s-a terminat cu bine. Acum o saptamana am nascut un baietel sanatos. Din cauza tensiunii, am nascut prin cezariana. Am facut tratament cu Dopegyt si asa am reusit sa-mi tin tensiunea sub control. In plus, am mancat cat mai putin sarat si fara grasimi. Daca poti, sa stai la pat cat mai mult posibil. Tu intreaba-l pe doctor daca poti sa urmezi un tratament pana la sfarsitul sarcinii. Ma mir ca doctorul nu ti-a dat nimic. Cu tensiunea ridicata nu este de glumit in sarcina.

Claudia 75 cu [bb] Patric

#6
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 16 august 2007 - 23:20

Nokol, uite aici un topic te tema asta, ai sa te lamuresti mai bine

http://forum.desprec...819&whichpage=1



Ileana

poze,poze si iar poze...

Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

O poveste fara titlu... Luca






#7
docdecap

docdecap

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 16 august 2007 - 23:36

nikol,



pe frontul de interventie ar trebui sa fie si controlul anxietatii, mai ales daca spui ca apare tensiunea mai mare cand ajungi la ginecolog.

Cu tensiunea nu e de glumit, si incearca combinarea regimului alimentar cu un regim de relaxare, mai ales ca in mesajul tau spui de cateva ori de panica, ingrijorare etc., stiu ca ai mai scris la un subiect legat de atacurile de panica.



Invata sa respiri abdominal si lent (max 10 pe minut, preferabil 6 respiratii/minut), si sa faci in fiecare seara o relaxare, pentru ca la primul semn de teama sa poti intervenii cu o respiratie echilibrata si cu o relaxare. E foarte important sa te ajuti si tu in problema cu tensiunea, si sa incerci o monitorizare mai atenta a semnelor de hipertensiune in relatie cu starea de teama.



Vorbeste cu medicul despre asta, e posibil sa aiba o solutie integrata pentru toate.

[pup] si sa ne dai vesti bune!!



Monica 19+



Life's a beach

pisoi in lucru

noi doi si-o cununie



#8
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 17 august 2007 - 04:11

eu am facut eclampsie si am nascut prematur, la 7 luni, 1400 gr.
cu aceleasi valori la tensiune

Doamne'ajuta!


#9
savarina

savarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 august 2007 - 09:00

Buna,
avand in vedere ca sarcina este inaintata ar trebui sa fii monitorizata foarte atent. Eu am avut tensiunea 16 cu 8 , cu 9 fara alte simptome gen ameteala , dureri de cap, doar edeme si retentie de apa .Am luat tratament Dopegyt, initial o pastila pe zi si apoi 2 pentru ca tensiunea nu voia sa scada si regim total fara sare.Am fost internata in spital o saptamana , timp in care am fost monitorizata in sensul ca mi s-a verificat tensiunea zi si noapte , chiar si prin somn la intervale de 2-3 ore. Noaptea aveam tensiunea 11 cu 5 si ziua ajungea la 16-17 deci e oscilanta si oscileaza nu numai datorita anxietatii cum spui tu. Dr. meu ginecolog mi-a facut pe parcursul internarii si monitorizare pentru bb si chiar doppler pentru a vedea fluxul prin arterele uterine care creste in cazul unei hipertensiuni induse de sarcina ceea ce nu e bine deloc pentru copil.
Nu vreau sa te sperii dar ai mare grija !
Sanatate multa, nastere usoara si un bb sanatos si mancacios ![flo]
Edit ca sa iti spun ca am nascut un baietel sanatos si mancacios de 3950 grame la fix 37 de saptamani, deci totul va fi bine dar stii cum se spune mai bine previi decat sa tratezi.

#10
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 17 august 2007 - 11:31

Nikol31, sunt si eu o graviduta mai noua, dar sunt si medic cardiolog. Asculta, la valori atat de mari, indiferent ca-s doar la ginecolog, TREBUIE TRATAMENT!! Dopegyt e cea mai buna varianta, as zice ca e de inceput deja cu 2 tablete pe zi, 1 dimineata si 1 seara, luat tensiunea zilnic, Dopegyt se poate creste pana la 6/zi! dar nu cred ca va fi cazul.
Tine-ma la curent, neaparat!

naty


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -