Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil necajit - sa-l iau in ingijire?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
dya

dya
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 august 2003 - 09:26

M-a impresionat extrem de tare soarta acestei fetite de 5 ani. Mama ei a parasit-o cu mai multi ani in urma, ea traieste impreuna cu tatal(un om tare fain!) intr-unul din suburb-urile Ny-ului. Mama-sa a fugit cu un barbat mai tanar cu 12 ani decat ea(cu bani multi) si pe fata o viziteaza o data la 3 luni (desi locuieste tot in NY). De ziua ei anul asta i-a dat un sapun in care va gasi o papusica dupa ce se va termina; asta da incurajare la spalat! In rest nimic, nici macar telefoane. E strigator la cer! Stiu ca mai exista si asa specimene pe pamant, dar ma revolta cumplit. Fetita a avut o gramada de babysittere din ro (venite aici sa faca bani) si care au invatat-o destul de multe prostii. E un pic dificila, cu schimbari subite de comportament( e un copil bun de altfel si e tare frumoasa) dar ce poti pretinde de la un copil care a fost aruncat ca o minge din mana in mana? De o vreme e in grija unei prietene apropiate (fosta babysittera a copilului meu) care nu o va mai putea tine la ea acasa din septembrie. A luat-o la ea pe perioada verii(in NJ), dar din sept fetita va incepe gradi in Ny unde e tatal. Tatal ei lucreaza toata noaptea pe ambulanta; din sept ar avea o solutie sa faca imparteala de apartament cu o doamna de treaba care ar avea si grija de fata dupa gradinita pana la intoarcerea tatalui. Dar nu stiu nimic sigur inca. M-am gandit ca as lua-o eu pentru o perioada. Eu tot voi fi acasa pana anul viitor, mi-am lasat jobul in urma cu 5 luni si de la anul incep un mba. Pana atunci voi fi cu baietelul meu care va merge la gradi din sept (4 ore pe zi); daca iau fata si ea va trebui sa mearga la gradi pentru ca eu am mare nevoie de cele 4 ore pt studiul meu. Ar avea si bebeul meu un companion de joaca si poate isi vor face curaj reciproc la mancare(punctul nostru slab). Daca as sti ca ar fi benefic si pt puiul meu as face-o, ca tare mi-e mila de copila - ar trai, zic eu, intr-un mediu cald la noi. Dar daca o iau si situatia va avea o influenta nefasta asupra lui Brian? Adica, il v-a cuprinde gelozia sau stiu eu ce se mai poate ivi. Desigur nu fac asta pt bani, nu e cazul(ei bine, va fi ceva (dar simbolic)- ei oricum ar trebui sa plateasca gradinita+ inca pe cineva altfel). Voi ce ati face? Daca o iau si nu se acomodeaza cu noi, sau noi cu ea[duel], i-o dau pe tava inapoi tatalui? Dya & Brian cel scump

#2
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 august 2003 - 10:18

Draga Dya, cu suflet mare, mai exista si varianta in care fetita si Brian se inteleg perfect, ea se acomodeaza cu noua familie f. bine si totul e super. Dar voi nu puteti fi familia ei, de fapt ? Crezi ca aici ar apare probleme ? Ma gandesc ca sunteti f. atasati de ea si se vor crea niste legaturi indestructibile, ceva mai mult decat "ingrijire". Nu numai ca nu te ajut dar iti mai fac si capul mare ... iertare !!! Numai bine, sa-ti dea Dumnezeu gandul cel bun ! Ce simti tu ca e bine - E BINE !

#3
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 august 2003 - 10:29

Draga dya, e mare lucru sa poti face o bucurie cuiva, dar si mai mare e cand este vorba de copii. Imi vine destul de greu sa fiu in locul tau, iti doresc bafta in orice decizie vei lua. Ciufulici

#4
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 22 august 2003 - 10:49

Eu zic sa incerci sa afli si parerea fetitei despre acest aranjament. Fii cinstita si spune-i exact cum vor decurge lucrurile. Trebuie sa-i spui cand si cat va sta cu tatal ei, cat va dura acest aranjament si beneficiile pe care le are. Eventual explica-i ca nu vei fi mama ei. Nu stiu, ma gandesc sa preintampini eventualele conflicte legate de autoritate. Discuta si cu tatal ei, si apoi decizi daca e bine sau nu sa faci asta. Gandeste-te bine la ce te inhami si daca poti sa faci fata ca sa va fie tuturor bine. Cu drag, Vilma.

#5
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:22

Eu nu inteleg. Pe perioada cat va sta la tine, fetita nu-si va vedea tatal? ; Faptul ca a ajuns in grija mai multor persoane nu cred ca i-a facut bine fetitei, ptr ca fiecare om gandeste in felul lui, ori un copil are nevoie de stabilitate si de dragoste multa ca sa capete incredere si ca sa se dezvolte frumos. Spui ca ai ingrijio ptr o perioada. Cat de mare este perioada? In principiu e bine ptr ea sa stea la voi, cum spui si tu, si nu cred ca baietelul tau va fi gelos. Din contra. Asa va invata sa nu fie egoist.

#6
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 22 august 2003 - 16:16

quote:
Originally posted by vilma
Eu zic sa incerci sa afli si parerea fetitei despre acest aranjament. Fii cinstita si spune-i exact cum vor decurge lucrurile. Trebuie sa-i spui cand si cat va sta cu tatal ei, cat va dura acest aranjament si beneficiile pe care le are. Eventual explica-i ca nu vei fi mama ei. Nu stiu, ma gandesc sa preintampini eventualele conflicte legate de autoritate. Discuta si cu tatal ei, si apoi decizi daca e bine sau nu sa faci asta. Gandeste-te bine la ce te inhami si daca poti sa faci fata ca sa va fie tuturor bine. Cu drag, Vilma.
Subscriu si adaug, sa-i explici situatia si baietelului tau, in caz ca o vei lua pe fetita la voi. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)

#7
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 22 august 2003 - 20:31

Cred ca in inima ta vrei sa iei fetita la tine. Si asa cum e si normal, te gandesti si la baietelul tau, cum va reactiona, cine pe cine se va copia si mai ales ce va simti baietelul tau cand tu o vei mangaia pe fetita (ca nu se poate altfel). Nu poti sa ai raspunsul acestor intrebari decat daca o faci! Asa ca, sfatul meu (poti sa il ignori daca ti se pare deplasat) este sa ceri fetita pentru un weekend la inceput si sa vezi, sa urmaresti, sa incerci sa vezi cum s-ar petrece lucrurile daca... In cazul in care nu ti-ai format o parere - un weekend este scurt, poti sa o mai iei pentru inca o saptamana, dar asta repede pana cand nu incepe scoala. Dupa ce pleaca fetita la ea acasa, poti discuta si cu baietelul tau sa vezi ce parere are, sa il intrebi daca i-ar placea sa fie cu voi mai multa vreme, sa il pregatesti in eventualitatea in care te hotarasi sa o iei. Iti urez succes mult si vreau sa iti spun ca te admir pentru gandul pe care il ai... nu conteaza ce vei face pana la urma. Pupici, Mamamariana

#8
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 22 august 2003 - 22:12

Fetele zic bine ce zic. Vorbeste cu copilul tau, fa-l sa inteleaga situatia si vezi daca accepta, apoi vorbeste cu tatal copilului si spunei din capul locului toate conditiile (ex: daca vor aparea probleme intre cei doi copii, va trebui sa renunt la serviciul asta), apoi stati de vorba si cu copilul de 5 ani si sa dea Domnul sa fie bine pentru toata lumea. E un gest demn de laudat ceea ce faci, felicitari! "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

#9
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 29 august 2003 - 13:34

Draga Dya nu ne-ai mai scris ce ai facut, pana la urma ? Cum ai rezolvat situatia ? Ce hotarare ai luat ? Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)

#10
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 29 august 2003 - 14:51

ce ai facut totusi?

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -