Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa ne aducem aminte de mama


42 raspunsuri la acest subiect

#31
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:22

"La noi in bloc, O doamna rea, Mi-a spus ca mama mea,nu-i mama mea. Ca ea m-ar fi gasit de mititica Intr-un pachet,plingind ca o pisica. Dar eu stiu ca nu e adevarat. Ce mamele au copii de aruncat? Mamica mea i-a mea si eu a ei Si-mi ia papusa,funda si cercei. Cind sint bolnava,mama ii trista Si-mi sterge fruntea c-o batista, si-mi spune:fetita mamii dulce, si nu are timp nici sa se mai culce. Tin minte ca aveam odata, Un pachetel intreg de ciocolata, Cind tata a vrut sa ia o farimitza, Mama i-a spus: e pentru fetita! Si tata a ris si nu s-a suparat. Iar eu am impartit pachetul in trei Ca sa manince si parintii mei. Eu ii iubesc cum nu se mai poate CInd voi fi mare am sa le aduc de toate, Dar mai bine sa ramin mereu asa, Sa merg cu ei la circ,la cinema." Nu stiu cine a scris aceasta poezie(am invatat-o la gradinitza acum 30 de ani),dar o dedic tuturor mamicilor si taticilor din lume!![flo]Cristina si Mihnea

#32
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:29

[flo] Cristina,multzumim frumos de poezioara,mi-a mers la suflet ! Poate ca o completeaza cineva ? E MINUNATA... ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#33
Veronicai

Veronicai
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 august 2003 - 16:21

Saru mana pentru MAMA MEA si pentru toate mamele din lume. Dumnezeu sa va tina sanatoare si sa fiti alaturi de noi cat mai mult timp posibil.

#34
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:00

Atat pentru zilele in care m-am intors la tine Si te-am gasit mereu acolo, Iti multumesc din suflet. Pentru zilele in care ai fost gandul meu zambitor Intr-un cer plin de nori, Iti multumesc calduros. Pentru toate zilele in care mi-ai spus Ca maine va fi mai bine, Iti multumesc ca m-ai ajutat sa fac asta posibil. Pentru toate zilele in care m-am putut baza pe tine, Iti multumesc din inima ca nu m-ai dezamagit. Pentru toate acestea, Si pentru multe care nu le-am spus, Iti multumesc cu toata fiinta mea. Si doresc sa stii, Chiar daca nu-ti spun tot timpul asta, Ca te iubesc, iar acest sentiment nu va inceta niciodata. Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

#35
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:15

Am mai gasit una: Dumnezeu a creat o mama minunata, O mama care nu imbatraneste niciodata; I-a facut zambetul din raze de soare, Si i-a modelat inima din aur pur; In ochii ei a pus stele stralucitoare, Iar in obraji trandafiri rosii; Dumnezeu a creat o mama minunata, Si mi-a dat aceasta minune mie! Katink[flo] Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

#36
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 august 2003 - 17:17

Katink, ai un suflet sensibil, de poet! Felicitari si multumim pentru poezii. Caci in fond si noi sintem mame, nu? GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#37
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 27 august 2003 - 18:07

Foarte frumos !!! eu cred ca mamele noastre merita toata iubirea din lume si toata stima noastra, chiar daca uneori nu am stiut sa le apreciem la adevarata lor valoare!!!
Mama te iubesc pentru ca mai nascut si pentru ca era cat pe ce sa nu traiesti din cauza venirii mele pe lume!
Te iubesc pentru ca existi si esti langa mine de cate ori mi-e bine si mai ales de cate ori mi-e greu!!
Sarut mana Mama!!!

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#38
Guest796_2859

Guest796_2859
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 august 2003 - 08:41

[q]hai ca iar m-ati facut sa plang,cat de mult tin la parintii mei ,si mama si tata ptr. mine iubirea ce le-o port e egala,kiar daca alaturi de mama am petrecut aproape fiecare zi din viata pana la 19 ani,dar nu pot sa-l nedreptatesc pe tata si sa nui ofer iubirea ce o merita din partea mea.Numai el stie cum se trezea la 3 dimineata si muncea toata ziua ,ca era vara sau iarna ptr. el nu conta ,datorita lui am crescut mare ,el aducea bani si papica acasa ,iar mama avea grija mea si imi dadea sfaturi si cand greseam ma spunea lui tata ,cu ce frica il astptam pe tata cand stiam ca am facut ceva rau[ups]In mintea mea de copil ma gandeam ca va veni acasa si ma va face [bruta]bucatele,acum stau si [:-)))].Apoi pe la 16 ani ca orice pustoaica imi ziceam in gand:"las` ca cresc eu mare si imi vad de viata mea iar atunci nu ma veti mai bate la cap".Uff ce minte de copil aveam .Dar ce stiam eu??Probabil mai totzi copii gandesc asa.Si uite ca am crescut si mare ,la randul meu deocamdata sotzie,insa departe de casa si tare e greu sa nu i am alaturi pe parintii mei,scumpii mei parinti,apoi cand ma apuca dorul de ei sa te tii tare,nu mai sunt in stare de nimik,plang pana ma usuc,si nu mie rusine ,ptr. ca sunt parintii mei si i iubesc ,atat de mult imi lipsec sfaturile lor ,invatzaturile lor si tot ce poate avea un parinte ,cat de mult mi-as dori sa mai fiu un copil ... Multi pupici

#39
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 august 2003 - 10:11

Am incercat sa exprim in cuvinte ceea ce simt, dar orice am asternut pe "hartie" am simtit ca este prea putin. Voi spune doar Va iubesc mama si tata!!! si va multumesc ca ati fost alaturi de mine ori de cate ori am avut nevoie si va rog sa ma iertati pentru tot ce v-am gresit. Claudia

#40
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 30 august 2003 - 10:01

Fetelor, Am citit doar cateva postari, si m-a luat o jale si un dor nespus de mama mea si de sora mea din Romania. Tocmai azi am vorbit la telefon cu mama mea care ma astepata sa ma vada , si eu la fel, mai ales ca peste numai 4 zile, plec in Romania, sa-mi alin dorul de cei dragi de acolo.Tata meu nu mai este si toata dragostea mea fata de parinti merge normal spre mama. Cuvintele sunt seci cand vrem sa vorbim de mama sau de parinti, cand cautam prin cuvinte sa exprimam dragostea pentru ei sau a lor pentru noi.Indiferent de conceptiile avute, in sens sau in contrasens cu noi(generatia mai tanara) o mama ramane o mama, dulce mama!!!! Frumos din partea Andradei sa deschida un asemenea subiect, sigura fiind ca fiecare ar fi dorit sa-l deschida si cu siguranta il avem larg deschis in sufletele noastre! La toti numai bine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -