Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa ne aducem aminte de mama


42 raspunsuri la acest subiect

#21
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 23 august 2003 - 00:15

[q][q][q] Nici nu va imaginati cat plange sufletul meu de cand am deschis acest subiect. Imi este atat de dor de mama cum nu va puteti imagina. Pentru mine mama a fost si va ramane unica fiinta de pe aceasta lume care m-a iubit neconditionat si a facut tot ce i-a stat ei in putere sa-mi fie bine. Toate povetele ei au fost bune, chiar daca nu eram mereu de acord cu ea de la inceput. Imi amintesc ca ajunsesem sa am vreo 15 ani si era deja cea mai buna prietena a mea, prietena de care are nevoie o adolescenta, care vine acasa povestind de baiatul care i-a facut ohci dulci, de convorbirea telefonica cu colega de clasa sau de cat de bine s-a distrat la strand. Si mai stiu...ca in perioada cat am facut eu liceu, n-o duceam prea bine din punct de vedere financiar, dar biata mama gasea mereu cate ceva sa-mi aduca (chiar daca eu nu-i ceream nimic, stiind situatia)...scotea din geanta o eugenie, sau o punguta de bomboane, imi lua un creion de ochi sau o esarfa draguta...se oprea sa-mi cumpere cu covrig cald, stiind cat de mult imi placea... Asa am ajuns sa apreciez lucrurile marunte, facute cu suflet. Imi spunea mereu sa fiu buna, sa iubesc oamenii, dar sa nu ma las calcata in picioare. M-a spirijit in tot ce am incercat sa fac...pacat doar ca a murit...in 1997..iar a doua zi dupa inmormantare m-am dus sa dau la facultate...pentru ca doar pentru asta m-am zbatut si eu si ea si nu am vrut s-o dezamagesc.[q][q][q] Scriu si plang...mi s-au adunat toate lacrimile in barba si nici nu mai vad bine ce scriu. Imi este atat de dor de ea ca MA DOARE. Nu a fost zi de la Dumnezeu de cand s-a stins sa nu-mi aduc aminte de ea, de chipul ei si de dragostea pe care mi-o oferea. Mi-as fi dorit ca David s-o fi putut cunoaste. A fost o femeie foarte puternica si l-ar fi invatat multe de bine...iar eu as fi trecut pentru multe mai usor stiind-o alaturi. Singura mea multumire este ca ne-am inteles foarte bine in ultimii ani din viata ei si i-am spus de cate ori am avut ocazia c-o iubesc...in toate modurile in care m-am priceput eu. 19 ani alaturi de mama...daca stau bine si ma gandesc, eu sunt chiar norocoasa...altii au parte si de mai putini. Va doresc sa fiti cu totii sanatosi si sa va traiasca mamicile pe care le iubiti atat[:X] Sanatate maxima!

#22
Krissias

Krissias
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 august 2003 - 00:27

PENTRU MAMICA MEA Cind m-am nascut ,plingeam, Tu deja ma iubeai. M-ai crescut ,m-ai rasfatat, ai avut grija de mine si m-ai ocrotit. Iti multumesc ca m-ai ajutat , ca m-ai inteles. Nu pot sa-ti rasplatesc bunatatea, dar cit traiesc Tie iti ofer toata dragostea pe care o am si pot spune ca MAMA MEA ESTE O FEMEIE MINUNATA. Krissias si Alex. http://comunity.webs...m/user/krissias

#23
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 23 august 2003 - 01:13

Ce subiect dureros pt. mine. Si ce rau imi pare ca nu i-am spus suficient cat o iubesc si cat as fi vrut sa o cunoasca pe Monica, sa ne vada acum .... Din pacate a plecat devreme (la 54 de ani), acum 4 ani. Cat as fi vrut sa pot vorbi cu ea. Cu ea ma sfatuiam de cate ori nu stiam ce sa fac (chiar daca nu o ascultam intotdeauna). Si imi lipseste enorm. Dar stiu ca are grija de noi de acolo. Cum a avut intotdeauna. Sper ca o sa ne revedem intr-o zi. bb Monica si Sorana

#24
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 23 august 2003 - 19:30

M-ati facut sa pling tare de tot! Doamne, atit de putin timp avem si cind il avem nu reusim sa facem niciodata ce ne propunem. Iar mama, care este mama si deci intelege tot ce facem, este mereu aminata. Ca sa ma linsitesc, am coborit si am luat o cartela de telefon... acum o sun, macar sa o aud. Dar intii sa-mi revina vocea la normal si sa nu mai pling, pentru ca eu pling 10 minute, dar daca ea ma aude plingind, va plinge apoi o saptamina sau de cite ori isi va aduce aminte. Mamica draga, te iubesc si iti multumesc ca datorita tie sint acum aici si scriu acest mesaj, cu puiutul meu in brate, pe care numai Dumnezeu stie cit il iubesc. Cornelia, mamica Agatei

#25
Dandanescu

Dandanescu
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 24 august 2003 - 07:52

Sa ne aducem aminte de mama .......uff frumos subiect.Nici nu stiu cu ce sa incep.....dar, usurel, usurel, vedem noi ce iese.Femeie simpla, mai plinuta si cu parul mai mereu permanentat, cam asa era mamica mea. Era, da zic bine, pentru ca acu' e departe tare si doarme si doarme.....Dumnezeu sa te ierte si Dumnezeu sa ma ierte pentru toate supararile care ti le-am pricinuit. Nu am fost noi cele mai bune prietene, ca asa a fost sa fie sau poate de era alta situatie, astazi fetita mea era cu siguranta la gitul ei......Am gresit enorm fata de ea si multe ne-am spus negandite, dar ce mai pot face acu' decit sa ii aprind o luminare si dorinta ei de a avea grija de sora mea mai mica.Tata e acasa si mereu la telefon ne cheama acasa, pentru ca e singur [din 4 copii nici unul nu e cu el, toti suntem prin lume inprastiati]. Toata viata lui a baut si acu bea, dar nu ma mai deranjeaza pentru ca stiu ca bea de ... suparare [parca il aud cum spune : " Femeie ca cea dintii nu mai gasesti!" sau " Toti ati plecat, nu stati nici unul cu mine, e frumos asa? " Ca sa scurtez mai spun doar atit: cineva pleaca in tara si e vecin cu tata . Sa stiti ca nu ma lasa inima si ii trimit pantofi ca nu are si 10-20$ ca sa ii bea, ca mincare nu o sa cumpere, stiu sigur, dar ii pun ca mai tirziu sa nu imi para rau si in fond daca stau bine si ma gindesc asta e placerea lui ... Ce mai pot sa ii fac la anii lui? Voi toti si toate cit mai aveti parinti pe pamint si nu in gind va rog doar atit : daca puteti sa ii mingaiati acum, sa nu regretati , pentru ca mai tirziu cind nu vor mai fii cu voi veti regreta inzecit. Sa fiti iubiti !

#26
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 24 august 2003 - 14:20

nu reusesc sa scap de emotia pe care mi-o inspira comportamentul mamei mele.imi este complet devotata,nu mai vede nimic in afara de mine!e de ajuns sa sugerez ca mi-as dori ceva si am lucrul acela.nu fac decat sa deschid "ciocul" si ea face totul posibil! avem o relatie foarte speciala,suntem ca doua surori.a fost o perioada cand lumea ne blama pe undeva pentru ca petreceam atat de mult timp impreuna.in loc sa ma duc la plimbare cu fete de varsta mea,preferam sa imi petrec timpul cu ea.la cumparaturi merg si acum cu mama.imi place compania ei,nu m-am jenat niciodata sa spun:"da,plec in vacanta cu parintii si sunt fericita!",in timp ce prietenilor mei aceasta idee li se parea cat se poate de nasoala pt un licean.acum vreun an si jumatate-doi,o prietena de-a mamei mele chiar m-a jignit!mi-a zis:"draga,daca mai stai mult dupa fusta mamei o sa ramai nemaritata!" stupid sa ii spui un lucru ca asta unei fete de 20 ani.cred ca din gelozie,pt ca nu sunt multe mamele care au o relatie realmente apropiata cu fiicele lor. acum sunt si eu mamica.am fetita!si imi doresc ca fiica mea sa ma iubeasca la fel cum o iubesc eu pe mama! ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a daruit asa o mama! mi-e dor de ea,desi am vazut-o ieri! pupici pt mamici!!! alexandra mare & alexandra mica

#27
odaiana

odaiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 25 august 2003 - 02:31

Mama! fetelor, m-ati facut sa plang groaznic.Mama imi lipseste acum mai mult ca oricand. Tare mi-as dori sa ma vada si sa ne bucuram de burtica mea in care gresc 2 fetite gemene...In fiecare zi ma gandesc la mama...Nici nu pot descrie in cuvinte ceea ce simt si gandesc acum...Am pierut-o pe mama cand aveam doar 12 ani...Totusi o sa-i spun asemeni voua ceea ce simt , poate ca ma aude sau vede de acolo de sus de unde e; Te iubesc mama, te iubesc si-mi lipsesti mai mult decat orice pe lume.De ce ai plecat , mama?!Am fi fost atat de fericite impreuna... PS.Andrada iti multumesc mult pt acest subiect minunat...In general nu stim sa apreciem ceea ce am avut decat dupa ce pierdem.E important sa ralizam si sa ne bucuram de ceea ce avem pt ca nimic nu e vesnic.Si mama...e unica pt si de neinlocuit pt fiecare din noi.

#28
adana

adana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:49

draga mea mamica, vreau sa stii ca ,acum cind nu mai esti mi-e tare dor de tine si cel mai dureros e ca mi-e si mai greu fara tine pt ca sint aici singura printre straini si nu am cui sa cer un sfat bun,o povata si asta imi lipseste cel mai mult,plus faptul ca mi-e dor sa te vad mi-e dor sa te aud ,mi-e dor de parfumul tau de MAMA.Stiu ca totdeauna ai facut totul ca sa-mi fie bine si sa fiu fericita,dar stii ca viata e grea uneori asa cum ti-a fost si tie. fetelor sper ca nu v-ati suparat ca am scris aceasta mica scrisoare pt mama mea.mama mea s-a stins din viata acum 4 ani la doar 47 de ani si eu am ramas singura fara sa stiu unde sa o apuc si unde mi se vor duce pasii.dar cred ca tot ea de acolo de unde e m-a ocrotit si l-am cunoscut pe sotul meu si am venit in suedia dar indiferent cid de bine mi-ar fi tot mi-e greu tot imi lipseste o povata.cind am fost insarcinata vroiam sa stie si mama mea ca sint ,dar n-a stiut.cind am pierdut sarcina vroiam sa-mi fie alaturi dar nu a fost. nici nu am cuvinte sa descriu ce simt dar as vrea sa stie ca o mai iubesc si acum si ca-mi aduc aminte de vorbele ei. MI-E DOR DE TINE MAMA. adana

#29
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 26 august 2003 - 03:37

uhhhh ce subiect!!! uhhh ce mesaje frumoase am citit!!! [q][q][q][q][q][q][q][q] pt. cele care suntem plecate in Lume si pt. cele care au mama "plecata" acolo sus, cred ca subiectul asta ne doare cel mai mult... ce dura-i viatza uneori!!! permitetzi-mi sa-i spun si eu mamei mele un singur si simplu cuvant: "te iubesc,mami!"

#30
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 26 august 2003 - 04:33

Of Doamne!!!! Ce frumos ai scris Andrada!!!! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -