Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa ne aducem aminte de mama


42 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 22 august 2003 - 09:14

Pe un site despre copii ne aducem aminte de parintii nostri ca de copii care am fost noi cindva. Au trecut prin multe intr-o epoca grea ca noi sa ajungem aici cu copiii de mina, in burtici sau in ginduri. Ne certam cu ei ca ne bat la cap, au intretinere mare si pensie mica si-si amintesc prea des de lucruri dinainte de a ne naste noi. Stiu ce-i bine pentru noi, pentru copii nostri si pentru copiii copiilor nostri si mai au atit de putin timp sa ni le spuna pe toate. Multe dintre noi cele de pe site le vedem abia odata pe an, sau la doi (anul asta mergem si noi in vacanta, nu?) si-l cerem pe tata la telefon daca ne aminteste sa punem caciula pe cap la copil. De cite ori ne-a spus sa fim atenti la traversat? Cum isi doresc ei sa ne facem doctori cu totii. Cum se duc sa ia milioanele de chitantze (hei fetele din Romania chiar le trebuiesc toate??). Sint mereu la cozi aratindu-si pozele cu nepotii: Nuu, asta-i Alex e al baiatului, care mai are si pe Ioana, fata are gemenii, uite-i aici. Au caiete de amintiri si ridem pe infundate cind vedem scrisul aplecat si formulari din secolul trecut. Si albesc Doamne cum albesc de repede. S-au subtiat si-si masoara colesterolul si glicemia cu ardoarea cu care ne masurau noua odinioara fierul si calciul. Si noi n-avem timp, abia avem timp sa trecem sa ne luam copilul: zi saru-mina lui mamaie!, Pa mama! Au avut 20 de ani din viatza noastra si acum e rindul nostru sa-i petrecem pe cei 20 cu copilul nostru pina l-om trimite in lume. Poate mai tirziu o sa stam si noi pe un fotoliu de vorba, dar acum n-avem timp. Poate mai tirziu, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:43

[q] [flo] asta e pt mama mea :-))) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#3
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:57

Draga Andrada, Se cadea de mult sa apara un astfel de subiect pe forum, si cu atata mai mult se cadea sa apara in tonul cald si plin de sensibilitate in care l-ai scris tu. Eu nu am copii inca insa imi amintesc de fiecare data cand sunt la greu cum imi spunea mama, las' ca o sa vezi si tu cand o sa fii sotie la randul tau. Se poate spune acelasi lucru despre a fi mama. Am gresit de multe ori in fata ei, dar am incercat sa-mi cer scuze intodeauna. Acum, fiind departe de mine, petrecem timpul la telefon dandu-ne dreptate una alteia, nu ne certam, nu ne contrazicem. Lasa, ca si ele au indurat multe la randul lor, pe noi ce ne costa sa nu zbieram la ele, sa nu le spunem ca stim mai bine decat ele ce e mai bine pentru puiul nostru. De ce sa regretam amarnic atunci cand va veni ziua aceea si nu vor mai fi ca nu am tacut, ca nu am fost mai rabdatoare, mai intelegatoare cu ele... scarmanus

#4
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:59

pentru mama, pentru toate lucrurile pe care nu le intelegeam, pentru ce am inteles de cand sunt si eu mama si pentru cele pe care sper sa le inteleg pana la urma ... pentru toata risipa de energie si de iubire, pentru severitatea cu mine, pentru revarsarea de tandrete catre fetita mea pentru ca desi nici noptile nu se odihneste uneori abia asteapta inca un nepot pentru iubirea pe care i-o poarta anduta mea si chiar si sotul meu :) pentru ca, intr-un fel, a incetat sa mai existe de cand e mama dar fara ea ... (nu pot continua, ca nu-mi pot imagina nimic fara ea)

#5
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:59

Eu o iubesc tare mult pe mama si as dori sa ii pot oferi o batrinete (nu are decit 53 ani) fericita. Este inca foarte tinara si sper sa mai imi fie alaturi mult multi ani de acum inainte.
Ce bine o inteleg de cind sint parinte...
Mama, te iubesc! [i]

GabiG si Francesca 1an2 luni
Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#6
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 august 2003 - 12:23

Draga Andrada, citind subiectul am reascultat ca de atatea ori cu mare placere "Ruga pentru parinti" a lui Stefan Hrusca, am lacrimat odata cu cantecul lui. "Enigmatici si cuminti, Terminandu-si rostul lor, Langa noi se sting si mor, Dragii nostri, dragi parinti...." Chiar zilele trecute am vorbit cu parintii mei la telefon, nu i-am vazut de anul trecut de la sfintele sarbatori de Paste cand am fost in Romania. S-au bucurat tare mult de telefon mai mult de atat a fost si ziua tatalui meu. Sanatate maxima tuturor Ciufulici

#7
Mazarica

Mazarica
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 august 2003 - 12:34

Mama - ce cuvant simplu si cata caldura si dragoste poate sa-ti transmita. Cand te doare ceva sau cand sufletul ti-e greu gandul iti zboara la mama, prima persoana pe care o strigi este mama. Atunci cand eram in durerile nasterii, cand eram pe calea de a deveni si eu mama , tot pe mama am strigat-o. Pacat,ca ne amintim mai repede de mama atunci cand ne e greu, iar cand suntem bine - mereu nu ne convine ceva , mereu avem sa-i reprosam ceva, ba ca ne cicaleste ,ba ca e bagareata si le stie ea pe toate. Buna, rea, frumoasa, mai plinuta,cu batic pe cap, indiferent cum e , e mama noastra, iar ea poate ca e singura persoana care ne iubeste neconditionat. Mii de flori si zile senine alaturi de copii lor pentru toate mamele din lume. Sarutmana MAMA PS. Sa stii ca in septembrie vin acasa. Mazarica

#8
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 august 2003 - 13:32

Maicuta draga, TE IUBESC![flo][flo][flo] Cu drag, Violeta

#9
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 22 august 2003 - 13:56

Din pacate,imi vad mama mult mai rar decit mi-as fi dorit,doar de doua ori pe an.Pot spune ca, de-abia de cind sint si eu mama,inteleg prin ce-a trecut ea pina ne-a vazut mari(pe fratii mei si pe mine),dar nici acum nu inceteaza cu grija fata de noi, caci pentru parinti raminem,indiferent de virsta,tot copii.MAMA,TE IUBESC PENTRU RABDAREA MULTA PE CARE AI AVUT-O CU MINE SI, PENTRU CA,INDIFERENT DE PURTAREA MEA,AI STIUT SA-MI FII ALATURI IN TOATE MOMENTELE,BUNE SAU RELE! [bis][bis][bis] Iren&Bogdanelu`[pup]

#10
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 august 2003 - 14:04

m-ati facut sa [q][q].mama e singura de 3 ani de cand a murit tatal meu.este si femeie si barbat acolo in casa.mama te iubesc si as vrea sa te am cat mai mult!!!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -