Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bunele maniere si ministrii statului roman


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 22 august 2003 - 05:17

Ce parere aveti de ultimele declaratii facute de ministrul Educatiei si Invatamantului, Alexandru Anthanasiu, la BBC, unei femei reporter (Delia Radu, parca)? (cum ca asa cum Freud a postulat ca asa cum nu i se pot scoate din cap unei femei anumite lucruri, la fel nu i se poate scoate din cap lui Basescu ura fata de partidul la guvernare... Un apropo pe teme sexuale - desi nici vorba ca Freud ar fi spus vreodata asa ceva). Dar nu numai ce a spus, ci si tonul cu care a facut-o, cand problema abordata era starea dezastruoasa a scolilor care mai au putin si trebuie sa primeasca din nou elevii? Dar de ce a zis alt "fruntas" PSD, Dan Ioan Popesc, Simonei Marinescu, pe care a trimis-o direct la cratita? Nu vreau sa declansez o dezbatere feminista, insa, pentru ca declaratiile primului ministru referitoare la oua, de pilda, in fata unei multimi (si de) jurnalisti - barbati depasesc deja sfera sus-mentionata. Ci doar: Vulgaritatea celor care conduc Romania reprezinta pe cine? Tine loc de ce? Si, retoric, mai mult: de ce se aplauda astfel de lucruri in loc sa fie sanctionate de opinia publica? Julie

#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:22

simplu julie....pentru ca cea mai mare parte a opiniei publice face la fel. Bunul simt si cei "7 ani de acasa" se pare ca ne-au disparut definitiv. Frustrarile de tot felul sunt mascate printr-un comportament"dur". Ne injuram non stop, majoritatea sar direct la bataie si din pacate pt multi gluma ministeriala cu ouale a fost cea mai tare poanta a anului. Marina

#3
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 22 august 2003 - 13:11

Si eu subscriu la ce a spus Marina. Guvernantii nostri in frunte cu premierul Nastase sint de o aroganta iesita din comun, si din pacate nimeni nu zice nimic. Ce sa mai zicem de echipa nationala de fotbal si antrenorul ei care au obligat o femeie reporter sa se dea jos din avionul cu care mergeau in Ucraina pe motiv ca "femeile aduc ghinion echipei nationale" si nici o femeie nu i-a insotit vreodata???!!! De parca femeile sint responsabile pentru prostia si lipsa lor de profesionalism. Mirlanie mai mare n-am auzit. Si acest fel de comportament e tipic pentru "noii imbogatiti" din Romania, din pacate... Ioana

#4
MONAI

MONAI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 22 august 2003 - 14:58

Citind acest subiect mi-am amintit de o vorba a lui Abraham Lincoln: "da unui om puterea pe mana si asa ii vei vedea caracterul". Romanii sunt mult prea incercati de probleme marunte, de zi cu zi, pentru ca sa ia atitudine in fata unei probleme generale. Eu insami m-am obisnuit sa trec mai usor peste marlaniile celor din jurul meu(si vorbesc de cei apropiati-colegi de servici, sefi) pentru ca asa am hotarat ca ma pot proteja pe mine si psihicul meu. Daca as spune lucrurile pe nume mi-ar fi mult mai greu, as rani orgolii si tot nu as schimba nimic. Si cand se iveste o problema mai grava imi trebuie foarte mult tact sa discut si asta imi consuma mult energia. In loc sa spunem lucrurilor pe nume, ne invartim in jurul cozii. Azi sunt catranita, simt ca foarte mult se pierde din mine pentru ca de multe ori ma fac ca nu aud sau nu vad anumite chestii care tin de un bun simt elementar. Sa auzim numai de bine.

#5
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 august 2003 - 15:35

Desi "Seful" Adrian Nastase a dat tonul cu "ouale" - nu cred ca spiritul de turma i-a facut pe ceilalti sa spuna ce-au spus, ci pur si simplu isi dau arama pe fata! Cred ca e greu sa tii garda ridicata atata timp - mai ales ca mitocania o au in sange! Cand faza cu "ouale" era recenta - un politolog a facut o analiza in care spunea ca Nastase s-a transformat din "Adrian de Europa" in "Adi de cartier" - si ca daca asta e o strategie politica - nu e chiar cea mai inspirata! Interesant e ca aceeasi "domni" recomanda sa nu se mai poarte bijuterii de catre barbati in campania electorala - "ca nu dau bine"! [:D] Asta e - doar pana aici au ajuns la capitolul Imagine!

#6
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 22 august 2003 - 18:17

quote:
Originally posted by Banti [br Ce sa mai zicem de echipa nationala de fotbal si antrenorul ei care au obligat o femeie reporter sa se dea jos din avionul cu care mergeau in Ucraina pe motiv ca "femeile aduc ghinion echipei nationale" si nici o femeie nu i-a insotit vreodata???!!! De parca femeile sint responsabile pentru prostia si lipsa lor de profesionalism. Mirlanie mai mare n-am auzit.
Dap, am auzit si eu chestia asta - abia acum. Culmea e ca acesti oameni (in bloc) conduc in sondajele de opinie ce indica intentiile de vot si increderea populatiei. Mi-ar placea sa cred ca sondajele mint, din pacate stiu ca nu. Acum o luna am tinut un seminar despre Romania - pentru japonezi si alte neamuri care doresc sa afle mai multe (si bune) despre scumpa noastra tara si sa o si viziteze. Jur sa fie ultimul.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -