Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codul bunelor maniere


88 raspunsuri la acest subiect

#61
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 14:40

Eu citisem prin nu mai stiu ce carte ca locul de onoare intr-o masina este locul din dreapta soferului, pe bancheta din spate.

#62
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 15:11

Craciunitza draga, Dupa cate stiu e elegant si de bun gust e ca sotul sa deschida portiera masinii pentru ca sotia sa intre (sau sa iasa) in (din) masina, si apoi prin spatele masinii se indreapta catre portiera lui. Legat de urmatoarea intrebare: locul de onoare este, intr-adevar, in spate, in diagonala fata de sofer. ATENTIE, in masinile particulare locul de onoare este langa sofer, deci draga craciunitza procedezi corect asezandu-te in dreapta sotului. Persoana, oricat de importanta ar fi, ar trebui sa se aseze in spate, mai ales daca e barbat, ar trebui sa-ti ofere locul din fata. Daca tu refuzi nu e nici problema, persoana atot a procedat corect, chiar dac ase aseaza in fata. Este intr-adevar de prost gust, Mariana Flo, ca o a terta persoana sa se bage intr-o discutie in conditiile descrise de tine. Nu este insa politicos sa ne prezentam noi insine unui grup, daca nu este altcineva care s-o faca, simplu si politicos, asteptand un moment prielnic, cu o fraza de genul "Permiteti-mi sa ma prezint, sunt Cristina Angelescu, economist". Ce ma calca pe mine pe nervi (iar) este cand discuti cu o persoan asi ea se uita aiurea si te mai si intrerupe in mijlocul frazei, inainte sa apuci sa spui ce aveai de spus. Este suparator si jignitor pentru mine, am senzatia ca nu ma asculta deloc. (Si asa si este probabil). scarmanus

#63
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 15:14

Imi cer scuze, reformulez: in taxiuri si in masini oficiale locul de onoare este in spate, in diagolala fata de sofer, atat pentru femei cat si pentru barbati. Doar in masini particulare locul de onoare este langa sofer. scarmanus

#64
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 17:29

Apropo de deschisul portierei de catre sotz, mi-am adus aminte de ceva. Nu prea are legatura, dar e in acelasi stil de politete, pe care eu o consider desueta. (Recunosc ca m-as simti flatata daca sotul meu ar face-o, dar cunoscindu-l as avea impresia ca face misto !). Asadar, anul trecut am facut niste cursuri si unul din colegii mei era fiul unui conte. Un conte autentic, cu arbore genealogic de pe la 1400 si ceva si cu particula "de". Din pacate pt colegul meu el e fiul cadet, frate-sau mai mare va mosteni titlul. Ei bine, pt ca tot vorbim de comportamentul la masa tipul asta este singurul francez, cel putin pina acuma, care nu-si stergea farfuria cu piine. La restaurant, fie el si Mc Donald's, se ridica de pe scaun daca eu sau alta femeie ajungea dupa el la masa. Insa ce m-a impresionat cel mai tare e ca li adresa parintilor la persoana a II plural, "vous, maman", "vous, papa"

#65
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 19:17

De mai multe ori sotul vine sa ma ia de la serviciu impreuna cu un alt barbat, de cele mai multe ori acesta este asociatul lui care nu este roman. Cand ajung eu la masina ei stau de vorba afara si prima data, foarte firesc, m-am urcat in fata. Ei bine, tot drumul sotul meu a condus cu gatul intors la cel din spate pentru ca mai aveau sa-si spuna tot felul de treburi importante care nu se termina niciodata. M-am simtit foarte aiurea. Cand l-am intrebat pe sotul meu daca am procedat gresit mi-a zis ca nu. Dar data imediat urmatoare s-a intamplat la fel. Eu am urcat in fata, ei vorbeau peste capul meu. Am exersat si urcatul rapid in spate, ca sa nu ma forteze sa stau in fata. Ei bine, cand eram in spate sotul ma folosea pe post de copilot: da-mi harta, da-mi cafeaua, da-mi batista si-l agasa pe tipul din fata. Vad ca nicicum nu-i bine. Dar venind vorba de masina printre bunele maniere as vrea sa stiu daca vi se pare normal ca altii sa abuzeze de bunavointa voastra. Noi avem masina cumparata exclusiv pe banii nostri, nu ne simtim datori nimanui cu nimic, dimpotriva. Ei bine, de 1 an de cand avem masina parca au inebunit. Aproape in fiecare zi suna telefonul cuiva din familie: du-ma la spital, du-ma la magazin, du-ma la gara, vezi ca vine matusa si trebuie s-o iei de la gara, unchiul vrea sa mearga la Calarasi, etc, etc. La inceput am zis ca e frumos sa-i ajutam, noi chiar credeam ca-i ajutam. Dar uite ca dupa 1 an cererile s-au inmultit si am fost obligati indirect sa incepem sa-i refuzam. Nu suntem singurii din familie care au masina dar numai pe noi ne suna. Si Doamne fereste sa-i refuzi, reprosuri si boturi puse ca la balamuc. Niciodata nu ne anuntau inainte, ne trezeam cu telefon ca-n jumate de ora sa plecam nu stiu unde. In fiecare uichend exista o problema pe care doar noi cu masina noastra o puteam rezolva. [bang] Ei bine, acum nu vorbim cam cu jumate din familie, adica ei nu vorbesc cu noi din cauza ca i-am tot refuzat. Si culmea e ca tot eu ma simt prost, parca imi vine sa cedez desi stiu ca iar mi se urca in cap.

#66
zizee

zizee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 20:37

fain subiect! si povestioarele pline de haz si miez! vin si eu cu citeva exemple a propos de diferentele de norme de la o tara la alta. in belgia nu e considerat nepoliticos: sa maninci piine goala inainte de masa, asteptind sa fie servit primul fel de mincare, sa stergi farfuria cu bucati de piine tinute cu mina si nici (pe mine asta m-a lasat bouche beeeeheeeheee) sa inmoi bucati mari de piine in supa si sa le maninci, evident. tot cu mina [zz]. intimplare anecdotica, petrecuta acum mai multi ani in cadrul comunitatii romane din montreal: un ex-iubit de-al meu, romano-canadian, imi povestea cum a 'introdus-o' el pe o fosta prietena canadianca - de souche - in cadrul comunitatii. cind a venit vremea salutarilor si prezentarilor, amicul meu a sarutat mina doamnelor (in virsta au ba, detaliul imi scapa). prietena canadianca, crezind ca-i vorba de-un obicei romanesc, a facut la fel...[bang]

#67
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 10:21

Bine v-am gasit ! Subscriu la ideea generala: un asemenea subiect e mai mult decat bine-venit. Marturisesc ca nu am avut timp sa citesc decat jumatate din mesaje (pe restul sper sa le lecturez pana deseara) dar sunteti pe sufletul meu. Eu as face o lista (un top, daca preferati) al celor mai enervante lucruri care tin de bunele maniere ale semenilor nostri (sau de lipsa acestor maniere): - sa-mi fumeze in nas, mai ales intr-un local unde se mananca sau intr-un mijloc de transport. Ce sa mai zic de soferii de taxi care-ti vin la comanda cu tigara aprinsa si cand protestezi iti spun: cheama pe altul cucoana, ca eu-s nebun dupa tutun ! [bruta] - vecina de sus care-mi scutura in mod constant tot ce se poate in balconul meu. - cetatenii minunatului oras Bucuresti care arunca hartii pe jos - aceeasi cetateni ai minunatului oras care traverseaza pe unde-i apuca. - mamicile cu copilasi de mana care, la fel, traverseaza pe unde au ele chef, mai pe rosu, mai pe alaturea de zebra. S-au gandit ca si copilasul, cand va circula singur, va face la fel ca mamica lui? - o foarte importanta intrebare: atunci cand suni pe cineva, nu trebuie mai intai sa spui cine esti (eventual de la ce firma, daca e un tel in interes profesional) si abia apoi sa ceri cu persoana pe care o cauti? Ma scot din rabdari persoanele care suna (aici ma refer in special la telefoanele ce le primesc la serviciu) si ma intreaba cate in luna si in stele, avand si pretentia sa le raspund, si nu au bunul simt sa-si recite numele. Am constatat ca manierele la telefon sunt foarte greu de educat, m-am confruntat cu persoane ce lucreaza in firme mari, cu pretentii, care-ti vorbesc la telefon de parca-i scoli din somn. - Si ultima dar nu cea de pe urma: manierele persoanelor care lucreaza in vanzari, in special in magazine. Intri intr-un magazin, te uiti la ce e pe acolo si te confrunti cu doua posibile situatii, nu stiu care e mai suparatoare. Fie te intreaba tendentios ce doresti, si fac o fata luuuunga - luuuunga daca spui ca doar te uiti, fie te laaaaaasa sa te tot uiti si se deranjeaza sa te serveasca numai dupa insistente intesistente .... iar daca te pune norocul sa probezi o haina care-ti vine dar nu-ti place ai pus-o de mamaliga: pai de ce ati mai probat-o, doamna, daca nu o cumparati, uite cebine va sta ! Dragelor, mi-am varsat oful ! Sa aveti o zi buna ! Mina

#68
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 12:10

Ce subiect dragalash! Imi aduc aminte ca tata ne povestea ca intr-una din deplasarile lui prin tara (din pacate nu-mi aduc aminte zona), in loc de "condoleante", cei care veneau in priveghi spuneam familiei mortului: "Ce sa-i faci?", la care acestia raspundeau: "N-au ce-i face!". Ca sa raman la acest subiect, pe mine m-au invatat ai mei de mica sa nu spun "Buna ziua/Buna seara" cand mergem in priveghi, ci sa spun "Dumnezeu sa-l ierte", iar dupa inmormantare, "Dumnezeu sa-l odihneasca". Principiul mi se pare corect, cum sa fie buna ziua cuiva daca tocmai i-a murit cineva drag? Alta chestie: acum cativa ani tocmai imi murise un motan si eram inlacrimata, la care individul ma intreaba de ce sunt plansa, ii spun, la care imi spune "condoleante!".

#69
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 12:35

Dragi doamne (in adevaratul sens al cuvantului) ma bucura deosebit preocuparea care o aratati bunelor maniere. Avem ce invata din fiece istorioara povestita aici. Sa continuam asadar. Zizee, faptul ca " in belgia nu e considerat nepoliticos: sa maninci piine goala inainte de masa, asteptind sa fie servit primul fel de mincare, sa stergi farfuria cu bucati de piine tinute cu mina si nici sa inmoi bucati mari de piine in supa si sa le maninci, evident. tot cu mina" intareste oarecum ideea unui cod al bunelor maniere universal, fiindca ceeea ce povestesti tu e absolut badaran si la noi, la romani. Cat despre contele in discutie care nu-si stergea farfuria in semn de apreciere la adresa mancarii si gazdei, nu face decat sa intareasca supozitia mea, cel putin in contextul european. (cum vi s-ar parea gestul stersului farfuriei venind din partea unui conte?) La telefon ne prezentam intotdeauna cand noi suntem cei care sunam, fie ca reprezentam o firma ori pe noi insine. Un amanunt, nu degeaba se spune sa zambesti cand raspunzi la telefon, zambetul se simte si la celalat capat al firului... Mi-am amintit de cateva ticuri verbale care din pacate s-au impamantenit in Romania in timp record: unul este eternul"deci" pus la inceputul oricarei fraze, ca si cum toate frazele ar exprima consecinta a ceva exprimat inainte. Este pus oriunde iti vine bine, cand nu stii ce sa zici zic "deci" si ai scapat!!! Un altul este, "sa aveti o zi buna", cand il auzi dintr-un exces de zel de la vanzatoarea de la brutaria particulara in speranta ca isi va atrage mai multi clienti sau de la oricare alta tejghea. Poate ca am prejudecati impotriva acestui tic verbal, insa mie nu mi se pare potrivit nici intr-un context de afaceri. Or, eu il aud peste tot cand ma duc in Romania, ba si in statia de autobuz de la amici care-si spun la revedere si apoi "Sa ai o zi buna" (!?). Poate reusim sa facem un pic de lumina, sa vedem de ce nu putem spune o fraza mai potrivita situatiei. scarmanus

#70
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 14:31

quote:
Originally posted by scarmanus La telefon ne prezentam intotdeauna cand noi suntem cei care sunam, fie ca reprezentam o firma ori pe noi insine. Un amanunt, nu degeaba se spune sa zambesti cand raspunzi la telefon, zambetul se simte si la celalat capat al firului... scarmanus
[:D][:D][:D] Scärmänus, eu am dat mai multe telefoane, in decursul anilor, la firme din Ro...in mod normal, eu zic "bunä ziua", dupä care spun cine sint si incep sä intreb cu cine am onoarea....cä ce firmä este stiu deja!!![:D]...citeodatä intreb chiar dacä este firma respectivä, cä impresia pe care mi-o dä "atmosfera" la capätul celälalt al firului, nu este chiar convingätoare!!![:D] Asta mä enerveazä pe mine cel mai tare!!!...chiar dacä sun eu, cind mi se räspunde la capätul celälalt al firului, este si cealaltä persoanä obligatä sä se prezinte...firma cutare, vorbiti cu cutare...eu am intrebat mereu cu cine am onoarea si cu speranta sä invät pe cineva, ceva...dar nu s-a prins!! Cami.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -