Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codul bunelor maniere


88 raspunsuri la acest subiect

#51
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 august 2003 - 18:21

In codul bunelor maniere se spune ca salata trebuie servita in castronase mici, rotunde sau patrate, cate unul pentru fiecare musafir. In cazul in care nu dispuneti de castronase suficiente salata va fi servita in castroane mari -salatiere-, aduse la masa impreuna cu un tacam special de serviciu. Mariana & Vladutz

#52
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 24 august 2003 - 18:30

ca sa fiu un pic morbida, scuze, apropos de ce zicea scarmanus la capitolul "stranutat" (raspunsul inutil "cu placere"). mi s-a povestit o "faza" de la o inmormantare: "condoleante" - "multumesc la fel". hai ca-m divagat de la subiect... pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#53
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 24 august 2003 - 18:53

Eu stiam ca e de prost gust sa oferi ca flori plante in ghiveci, dar am vazut ca a prins moda asta, cu specificatia " ce sens are sa ii dau niste flori pe care le arunca, pe astea le mai mult timp". Aa, si mi-am amintit o chestie draguta, referitor la alte culturi: in Romania aveam un coleg care vorbea foarte repede, abia intelegeai ce spune, si o data el a plecat in vacanta in Thailanda cu familia si isi cumparase el o carticica ca un ghid de orientare si prima propozitie din carticica era: "vorbiti rar"[:D], ne-am spart de ras, eu si colega mea imaginandu-ne cum faceau tailandezii ochii cat cepele la colegul meu. Oana_B

#54
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 24 august 2003 - 19:50

[flo][flo]Marox ,puiule la faza cu stersul farfuriei cu piine am inceput sa fiu indiferenta(cita diferenta fata de noi care intr-un restaurant lasam intotdeauna un pic in farfurie,s-au chiar daca nu lasam nimic in orce caz nu stergem farfuria cu piine!!!)cum aici se face chestia asta si la restaurant fie el chiar si unul de clasa ,trebuie sa recunosc ca si eu am fost socata,i-mi aduc aminte odata eram intr-un restaurant chiar foarte sic,cu mici separeuri din coloane de flori naturale ,un restaurant cu produse marine in special ,si unde eu tot aveam emotii sa folosesc cum trebuie tacimurile pt peste ,bolul cu apa si servetel umed pt degete ,ei bine vad printre splendidele aranjamente de flori cum una din tipele de la masa vecina foarte misto imbracata pe care o remarcasem de la intrare,cum i-si lingea cu zgomot degetele unul dupa unul dupa savurarea unor scoici si languste americane!!!! acum dupa trei ani pot sa spun ca nimic nu ma mai mira ,eu insa continui sa maninc fara sa sterg farfuria si fara sa-mi ling degetele ,si nici pe copilul meu n-am sa-l incurajez sa o faca,pupici dulci tuturor,si toate cele bune![flo] Aura&Luca,18 luni

#55
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 24 august 2003 - 19:56

P.S.Desi atunci cind se intra intr-un restaurant nu se avanseaza decit pina pe covorasul din fata usii unde un chelner vine si ne saluta ,si conduce la masa ,dupa cum poate stiati si voi ,vinul nu se serveste niciodata doamnei mai intii ci barbatului care-l degusta si-l apreciaza in fata chelnerului ;doar daca nu este un restaurant de clasa superioara unde vinul se degusta in pahare speciale de degustat (imens de mari!!)inainte de a fi turnat in paharele propiuzise pt vin! Aura&Luca,18 luni

#56
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 24 august 2003 - 21:39

Ce ma scoate pe mine din minti e codul bunelor maniere chinezesti la masa, unde e de bon ton sa plescai cit mai zgomotos cu putinta mincarea. Nu-s chiar asa impotriva rigiitului de dupa masa, daca-i unul singur, insa scosul de gaze pe alte parti e groaznic, mai ales daca impartim acelasi birouas mic, cu o aerisire cam anemica. Sanatate la bebei si mamici.

#57
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 august 2003 - 01:52

Fetelor, ce sä vä spun???...nu vreau sä-mi fac reclamä de "needucatä", dar eu prefer sä "uit" eticheta!!! Testez intii terenul, väd cu cine am de-a face, dupä care dau "tonul"...in special cind trebuie sä mäninc pui!!![:D]...imi bag miinile in el si mä indop!!..comic este, cä am observat cä multi se iau dupä mine!!![:D]...egal ce fac!!...concluzia este cä toti uräsc eticheta asta!!!...care ne complicä viata si mai mult!! Eu sint foarte familiarä, de felul meu si nu mi s-a intimplat pinä acum sä zicä cineva despre mine cä sint needucatä, sau cä-mi lipsesc cei 7 ani de acasä!!!...cä nu-mi lipsesc!!...tot ce vreau e sä mä simt eu bine si chiar si ceilalti...comportindu-mä asa, ei reactioneazä din solidaritate si parcä respirä cu usurintä, cä le-a cäzut o piaträ de pe inimä!!!...dar nici unul nu are curajul sä inceapä!![bang] Am un fel charmant de a da tonul, incit nu apare ca o lipsä de educatie!!!...ba fac o glumä, ba imi vine mie o idee spontanä si asa am salvat seara!!!

#58
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 august 2003 - 02:06

Am apäsat pe altceva si mi-a trimis räspunsul!!![bang]...si nu terminasem!!! Important este felul cum te comporti, deci felul in care "transmiti" mesajul!!!...si chiar felul in care "vezi" situatiile!!! Eu väd mereu partea pozitivä!!![:D]...de exemplu, in cazul in care se sterge farfuria cu piinea...eu o väd in felul unui compliment, fäcut de persoana respectivä, cätre bucätäreasä, sau cätre bucaätar, in cazul unui restaurant!![:D]...as spune cä mi-a pläcut atit de tare, cä am curätat farfuria, cit am putut eu de bine si as trimite si citeva complimente prin chelner![:D] Eu nu fac asa ceva, cä de regulä mä satul destul de repede si citeodatä ajung si eu sä golesc farfuria, dar sä o mai si curät!!!...nu s-a intimplat niciodatä!!!...cä deja simteam cä plesnesc!![:D] Copiilor, le-am dat toate sfaturile necesare, cä nu degeaba am lucrat acasä pinä au ajuns pe la 9 si 11 ani!![:D] Mai dau citeodatä pe lingä, dar din greseli invatä!!![:D] Eu am fost educatä intr-un mod modern, desi pärintii mei au fost pedagogi...mi-am sortat ideile, in mod logic si am pästrat ceea ce credeam eu de cuviintä!! Chestia cu castronul de salatä o tratez asa: stiu cä asa este frumos, sä aibä fiecare musafir castronul lui, dar eu gäsesc cä este mult mai familiar sä plimbe castronul cel mare de la unul, la altul, cä asta dä o atmosferä de familiaritate si chiar comunicä intre ei in timp ce-si servesc salata, in loc sä se uite späsiti, fiecare, in castronul lui!!!...asta imi dä senzatia de "izolare" a fiecärui musafir in parte! Sint f. multe chestii, dar nu vreau sä mä lungesc prea mult!!...eu gäsesc "eticheta" ca pe o povarä si m-as simti pedepsitä dacä ar trebui sä o respect mereu!! Pupici,[pup] Cami.

#59
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 14:12

Am citit cu mare atentie aceste mesaje pentru ca ma intereseaza in mod special cum se procedeaza cand sotul si sotia ajung la masina. Noi, eu si sotul, ne urcam pur si simplu in masina. Colega mea spune ca respectul sotului presupune sa-mi deschida portiera, sotul ei asa face mereu. Pe langa asta, cum se procedeaza cand sotul vine cu masina si cu un prieten sa ma ia de la serviciu? Prietenul sta in fata sau sotia? Dar cand este cu o persoana importanta care se incapataneaza sa stea in spate? Ar trebui ca sotia sa stea cu respectiva persoana in spate? Dar cand eu sunt deja in masina si vine alta persoana feminina care urca in spate, sotul trebuie sa coboare si sa-i deschida portiera?

#60
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 14:37

Stiti de ce anume ma izbesc eu mai nou, si ma calca pe nervi? De exemplu vorbesc cu cineva, si vine o a terta persoana, care fara sa se scuze, intervine in discutie, discutand cu cealalta persoana, intrerupand discutia, ingorandu-te, ca si cum e ceva absolut normal. Mi se intampla si la servici, si nu am cuvinte sa va spun cat de mult me enerveaza. Nu e normal sa stai sa astepti mai departe, si cand vezi ca au terminat de discutat sa intervii si tu? Crinuta


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -