Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codul bunelor maniere


88 raspunsuri la acest subiect

#1
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 00:26

Dragelor si dragilor, Ma gandeam de mult sa deschid un astfel de subiect. Consider ca in nici o imprejurare si in orice colt de lume ne-am afla nu ne prisonsesc informatiile legate de cum sa ne purtam in societate, in situatii diferite , inedite. Mai cred ca se vorbeste prea putin despre asta si cu atat mai putin se invata in scoala. Ce spuneti, ma sustineti? Ca punct de plecare propun cartea d-nei Aurelia Marinescu "Codul bunelor maniere" reeditata la Humanitas in 2002. Daca ati citi altele cu atat mai bine, confruntarea naste idei noi. Mi-ar placea sa punem in discutie situatii concrete si sa incercam sa vedem cum trebuie sa le facem fata din punctul de vedere al unui om bine crescut. Abia astept sa scrieti, simt ca avem multe de spus... Cu drag, scarmanus

#2
iuliac

iuliac
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 august 2003 - 00:39

Bun subiect. Am citit acest "cod" cand eram in liceu si asta din cauza matusii mele. Am fost cu ea intr-o vizita "f. importanta" si m-a pisat pe drum ca sa nu uit sa ofer florile fara ceolofan si cu "floarea"-n sus. I-am zis, atunci, "pai da' floraresele de ce le mai impacheteaza?"[duel] si ca eu n-am mai vazut pe nimeni sa le dea cu floarea-n sus. Cand ne-am intors, mi-a pus cartea in mana si m-a obligat s-o citesc[hippi]

#3
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 00:59

Draga Iulia, Matusa ta a fost o femeie foarte inteleapta sa te indrume spre un astfel de "cod". Desi suna cam sever, are totusi o noima sa se numeasca asa, altfel ce punct de referinta ar exista cand esti in dubii, sa zicem. De ce floraresele impacheteaza florile, cel putin pana nu au intrat pe piata frunzele si alte feluri decorative de a incropi un buchet? Dupa mine fiindca altfel ar fi aratat prea saracacioase, cu cele 3 eterne si obosite garoafe care predominau. Un ambalaj il facea mai ochios, cred eu.Acum am observat ca hartia care se foloseste, desi in ton cu buchetul si culorile florilor,se foloseste ca sa nu-ti picure apa pe hainele cele bune. la altceva nu ma duce mintea. Am si eu o intrebare: cand vin in vacanta membri ai familiei (ai sotului de exemplu) la casa pe care dealtfel o au aici in Cipru, nu se cade sa-si anunte ei sosirea cu un telefon si eventual dorinta ca vor sa ne vada? Iar la plecarea, intr-adevar, noi sa mergem la ei acasa sa ne luam ramas bun? Ca la noi eu trebuie sa-i vizitez cand vin in vacanta, desi vin la casa lor. Abia astept! Scrieti! scarmanus

#4
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 22 august 2003 - 01:09

Scarmanus, buna idee ai avut. Intr-adevar multa lume ar trebui sa citeasca aceasta carte. Observ lipsa de maniere din ce in ce mai mult. Cu parere de rau, evident. Ma lovesc din ce in ce mai des de mitocani si mitocance. Lumea nu mai are timp si nu mai e dispusa sa fie manierata .Nu e cool. In adolescenta tarzie nu o data mi-a fost dat sa cochetez cu un tip aratos, ca la primele cuvinte pe care le-a scos (sau la primele gesturi pe care le-a facut) sa o iau la goana. Nic eu nu sunt cazuta in partea cealalta, nu sunt o sclifosita, chiar deloc [:D] , dar totusi... putin respect monsher [:D] In orice caz,parerea mea e ca oamenii care au maniere in sange, invatate din copilarie,sau mai tarziu, sunt oameni manierati. Doamna care musafirilor le serveste bautura in cristlele din vitrina iar familiei in pahare de plastic si mancarea in farfurii de tabla cu smaltul sarit, aia nu e o doamna.. Laura

#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 22 august 2003 - 02:45

Nu pot sa zic ca-s cu sange albastru sau cine stie ce fitzoasa dar am cateva exemple prin jur care ma scot din minti de proasta crestere. Plescait din gura la masa, dat din coate cand taie friptura de parca isi iau zborul, venit in vizita fara un telefon inainte si culmea si fara sa sune la usa, incearca clanta sa deschida usa si dupa aia cand vad ca e incuiat suna la usa, chestiile astea ma infurie rau de tot. Chestia cu farfuriile si paharele de plastic noi am adoptat-o ca la noi petrecerile sunt de la 30 de persoane in sus si e mai simplu de cat sa tot speli la farfurii, tacamuri si pahare ca daca unul bea jumate din pahar dupa aia vrea altul curat, nu sta nimeni sa ii spele paharul. Vesela normala punem doar cand sunt pana in 10 persoane. Oana_B

#6
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 22 august 2003 - 03:07

[:D] Oana, lol , mi-ai adus aminte devecina-mea din Ro care intra in casa fara sa sune si ajunge pana in fundul casei,ca pisica si-ti striga-n ceafa:"Buna ziua! Da ce faceti? " Eu i-am zis de multe ori ca ma speriu, am si mimat,dar degeaba.Intra de ani de zile tot asa.Odata l-a prins pe taica-meu la [consti] ca zugraveam si erau toate usile pe balcon,inclusiv cea de la baie. Cea de la intrare era la locul ei,dar degeaba. Cu paharele de plastic ma refeream la unele case unde musafirii sunt serviti cu pahare din vitrina dar membrii familiei folosesc niste cioburi... La petreceri mari e clar ca se folosesc de plastic.E altceva. Laura

#7
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 22 august 2003 - 05:40

[ups] Scuze Laura, dupa aia am citit mai bine si am inteles ce ai vrut sa spui...cateodata sunt cam repezita si sar peste randuri[:D] Oana_B

#8
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 22 august 2003 - 07:55

pe mine ma enerveaza cel mai tare faza aia cu descaltatul musafirilor... http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#9
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 22 august 2003 - 11:47

Fetelor dragelor, pe mine nu ma consiliaza nimeni cu un raspuns si la intrebarea mea? Si pana va ganditi, mai lansez o intrebare: nu credeti ca se face abuz de telefoanele mobile? Mie mi se pare ca li se acorda o importanta mai mare decat o au de fapt. Mi-am amintit acum de o intamplare, eram de Pasti intr-o biserica ortodoxa din Viena si in asteptarea intrarii preotului in biserica pentru Sfanta Slujba unii "au uitat" sa-si inchida telefoanele mobile care nu au pregetat sa sune, evident. Am fost scandalizata si m-am intrebat atunci de ce s-au mai ostenit sa vina la biserica daca nu se pot dezlipi nici macar o ora de telefonul mobil, let alone ca nu erau la curent cu regulile de buna-cuviinta privitoare la prezenta intr-o biserica. Astept sa mai scrieti. scarmanus

#10
Luc

Luc
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 12:25

credeam ca doar in Ro exista multe lipsuri in educatie, din cate am citit si prin alte parti la fel( telefonia asta mobila ,bate-o vina!) In Ro credeam ca acel "comunism " cu lupta pentru supravetuire( pt. cei ce isi mai amintesc de faimoasele cozi ) a stricat lumea...dar dincolo, in lumea larga? Goana dupa bani si avere? Lipsa timpului? atentie viitoare mamici!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -