Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

telenovele?:)))) Autor amik


7 raspunsuri la acest subiect

#1
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 august 2003 - 21:54

Autor amik Membru matur Romania 115 Posts Posted - 21/08/2003 : 01:20:41 -------------------------------------------------------------------------------- ei,ce ziceti? -------------------------------------------------------------------------------- descintec Moderator Romania 254 Mesaje Trimise - 21/08/2003 : 10:25:41 Stai sa iti zic io de telenovele ca e oful verii mele. De pe la inceputul lui iulie nu am mai putut-o opri pe Mariuca me (11 ani...AZI!!) sa se enjoiasca cu doua episoade zilnice din "Pisica Salbatica". Si cum le urmareste, cum sare de pe pat si isi freaca mainile de emotie! Si umbla dupa mine prin casa, sa imi povesteasca cite o faza cu nume complicate si relatii imposibile, din care eu nu inteleg nimic. Si striga la personaje si le cearta ca nu fac bine ce fac cind se inseala unii pe altii! Cu nervi de singe am platit inversunarea da a nu o lasa si la alte telenovele. Si la final sa va redau conceptia de viata a printesei mele, vadit inspirata de telenovele, surprinsa intr-un dialog, cam stupid e drept, cu maica-mea. mama: Maria, ce iti place tie cel mai mult sa faci? Maria: Sa ma uit la telenovele si dupa baieti. mama: Dar sa inveti, nu? (intrebare stupida, de bunica, la care si eu as fi bravat macar putin:)) Maria: Nuuuuuuuuuuuu!!! mama: Pai, atunci nu o sa poti avea o meserie ca lumea, nu o sa ai bani sa traiesti cum iti place. Maria: Pai, eu nu vreau sa muncesc, o sa imi iau o sluga care sa munceasca pentru mine! mama: Pentru o sluga trebuie sa ai bani, sa o platesti. Deci tot trebuie sa muncesti. Maria (razind sagalnic si provocator): Pai, nuuuuu. Nu sluga de aiaaaa! D. -------------------------------------------------------------------------------- descintec Moderator Romania 254 Mesaje Trimise - 21/08/2003 : 10:32:47 heeeei, cind am inceput eu sa raspund la subiectul asta era pe generale. Cind am ajuns aici??? Pliz, problema e serioasa , mai sint mamici cu asemenea batai de cap? Vilma, te vad io peste citiva ani luptind din rasputeri cu Ancuta si crucindu-te cind face propozitii la scoala cu Jose Armando sinumaistiucum (asta de la papa o stiu, o nepoata de-a ei ). Reconsiderati va rog subiectul si puneti-l la copii 4-12 sau unde credeti de cuviinta. Multzam -------------------------------------------------------------------------------- Amik, numai sub forma asta am putut recupera subiectul, care ma intereseaza si pe mine. Nu stiu daca din acelasi punct de vedere ca pe tine [:D] D.

#2
adadia

adadia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 august 2003 - 14:40

Da draga mea , am trecut prin faza asta la categoria de varsta 9-11 ani prin foarte bine telenovelele . Pe mine m-au pus chiar sa vad ultimul episod din ceva - acum cativa ani pt ca plecau in vacanta si pierdeau finalul . Cum am scapat : M-am uitat cu ele la un episod si am stabilit asa : eu va las sa vedeti tot filmul dar va spun finalul . Daca se sfarseste cum va spun eu nu va mai uitati , nu mai incepeti alt film .Toate sunt pe acelasi sablon . Si am avut noroc . La sfarsit m-au intrebat de unde am stiut . Si le-am mai explicat ca in viata nu se intampla asa si daca se uita prea mult vor trai cu impresia ca asa e normal . Le-am facut comparatii cu personaje reale sa sesizeze diferenta. Acum cea mare o cearta pe cea mica atunci cand o mai prinde cu 'telenoveua' . Problema este ca la varsta asta incep sa se gandeasca mai mult la dragoste si telenovelele sunt pline de tot felul de iubiri si de intrigi . E tot o faza si asta . Sa vezi cand ajunge la faza cu indragostitul . Atunci sa te tii . adadia

#3
adadia

adadia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 august 2003 - 14:47

Am vrut sa scriu : la categoria de varsta 9-11 ani prind foarte bine tele..... Si la varsta III -a . Este curiozitatea pentru ce crezi ca va fi si oftatul pt ce-a crezi ca putea sa fie . adadia

#4
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 26 august 2003 - 13:34

A mea e mai precoce... are 7 ani si se uita la telenovele, ea si bunica-sa. Nu scapa Juana sau Razbunarea. Daca nu vede un episod e teroare. Noroc ca Razbunarea e la 23:00 si eu ma culc pana atunci, iar ei ii e teama sa stea la ora aia singura in sufragerie (cand bunicii sunt la tara). Dar recupereaza a doua zi, ca e in reluare. Ea ar fi fost in stare sa le vada pe toate, numai ca i-am interzis, e si-asa prea mult. Imi spune ca nu invata nimic rau de-acolo, dar o face din plictiseala (?!), stie deja si finalul, e ca o joaca. Stie foarte bine ca atunci cand va incepe scoala, adio telenovele! Dar eu stiu? Ca daca se uita bunica, doar n-o sa stea deoparte! http://community.web.../user/freediaro

#5
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 12:49

Dragele mele, m-am mai relaxat putin cu telenovelele. Daca avem copii destepti, nu ii strica ele de cap. Sa vedeti cum sta treaba: eu incercam sa explic Mariucai cum e cu telenovelele si realitea. De asta imi era teama, ca ia toata balacareala sentimentala drept realitate. Si ii explic eu cum in realitate, mamele nu isi pierd mintile dupa ce nasc si nu isi lasa copiii in parc in bratele unui necunoscut. Si cum un barbat, daca simte ca e mintit de femeia de linga el, care pretinde ca e oarba, nu face gesturi de complezenta si isi spune ca e cavaler si nu poat esa ii ceara la mearga la un ciontrol, fiindca nimeni nu se lasa manipulat in felul asta. Si unei vinzatoare, ajunsa vinzatoare din lipsa de educatie si alte orizonturi, nu ii pica pleasca un bogatas, vezi exemplu tanti de la magazin. Si taca-taca, taca-taca incerc io sa ii demontez scenariile. Era de acord fata, da' vedeam ca o si enervez putin ca am dreptate, ei ii trebuia basmul ala. Si imi spune intr-o seara, bucuroasa ca a gasit ceea ce se potriveste cu realitate: "Mama, sa stii ca, totusi, telenovele sint adevarate!" . Eu (putin contrariata): "Cum adica, in ce fel?". Maria (cu artatatorul impungind intelept cerul): "In dragoste exista si suferinta,nu numai bucurie! Si se poate intimpla ca un om sa fie iubit de mai multi oameni odata!" Nu-i asa ca am o fata desteapta? [^] D.

#6
oanaDo

oanaDo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 16:43

foarteeeeeeeeee deshteaptaaaaaaaaaa [hia]

#7
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 18:38

quote:
Originally posted by descintec ... Nu-i asa ca am o fata desteapta? [^] D.
Crina, asta a mai demonstrat-o! [:D] Nu e desteapta, ci super desteapta! Claudia

#8
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 20:55

Frumoasa si desteapta ! rosa Timpul le rezolva pe toate


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -