Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete din italia


57 raspunsuri la acest subiect

#11
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 24 august 2003 - 04:10

cu mere si erau puse inauntru,fara caramel.sotul meu a mancat cu caramel dar mie mi-a placut mai mult cea simpla.o poti scrie pe care o ai la indemana .sunt sigura ca e delicioasa.

#12
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 13:34

Draga GabiG in Italia inghetata nu o face nimeni in casa pentru ca in gelaterie asa se cheama magazine unde se vinde inghetata o fac fff buna si bine, acasa nu vine prea bine si nu se gaseste in comert stabilizatri, sint niste prafuri chimice ce fac ca inghetata sa nu devina tare si sa nu faca cristale de ghiata, eu am gasito o data dar mam lasat balta ca cu masina de facut inghetata se fac cantitati prea mici. Eu am un Agriturism fac de mincare doar pe prenotatie si am clienti mei ficsi, fac de mincare mult mai eleborat in anumite cazuri ca sa am totul gata pentru dumineca incep de luni cu pregatirea sint anumite mincaruri BUNE ce au nevoie de timp si de manualitate. Meniul meu este local si cel din Sardegna. Alex alex

#13
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 20:42

Ciao, SPAGHETTI ALLA CARBONARA reteta clasica 150 g sunca becon afumata taiata strise sau cuduri, 500 g de spaghete numarul 3 4 ouoa, parmezan, sare si piper Intro tigaie larga puneti un pic de ulei extravergine de masline si beconul si datio la fript, doar un pic sa se rumeneasca, agungeti un pic de piper si datio la oparte de la foc. Fierbeti spaghetele intr-o oala mare cu multa apa putin sarata (vezi indicatiile pe pachetul de spaghete). Intre timp rupeti ouale intr-un castron adaugati un pic de sare si piper, bateti cu o furculita, cind ouale sint batute bine adaugati un pumn de parmezan amestecati bine. Strecurati spaghete si punetile in tigaie incepeti invirtitul spaghetelor cu o furculiza lunga, eu le arunc in sus cu tigaia, profesionalitatea, adaugati compozitia de ou si alestecati bine punind tigaia pe foc, ca sa stringa un pic oul. Serviti imediat. A se abina la un vin alb rigurios sec sau fritant sec. Pofta buna. alex

#14
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 20:58

CALAMARI GRATINATI 1 kg de calamari(mittelgroße Tintenfische (Calamari)) traducere doar in nemteste am gasti. 150 de pesmet, patrunjel, 1 pahar de vin alb sec, sare, piper, cine vrea poate sa puna si un pic de ardei iute. Spalati bine calamari si scoatetii osul de cartilagina are aspectul unei pelicole dar nu este indispensabil, taiati tentaculele, puneti sacul calamarului adica corpul la scurs intro strecuratoare. Tentaculele taiatile pe un fund de lemn fff marunt, intr-un castron puneti pesmetul, eu rad piine cea veche la mixer si o cern cu o stracuratoare, patrunjelul taiat fff marunt si usturoiul tot marunt taiat, ajungeti sarea piperul si un pic de ulei de masline tot extravergine, amestecati bine si gustati compozitia trebuie sa fie pe gustul vostru ma refer la sare si piper. Umpleti calamari cu aceasta compozitie si inchidetii cu o scobitoare. intr-o tigaie puneti ulei (de masline) la fript cind incepe sa friga puneti calamari, invirtitii din cind in cind, ei vor lasa un pic de apa, cind s-a evaporat adaugati vinul acoperiti si invirtiti calamari. Nu va preocupati ca ese un pic de pesmet, dimpotriva acesta in ulei va face acel sos care va insoti calamari la masa. Timpul coacerei depinde de marimea calamarilor cam 15-20 de minute la foc potrivit, adica nu prea mare. Se servesc calzi si se bea un vin alb sec sau frizant nu spumos ca de exemplu chardonnay. Ciao alex

#15
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 20:59

A am uitat in reteta de Calamari ingredientul USTUROI cam 3-4 catei. alex

#16
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 21:11

VINETE PANè 1 Vinata mare 2 ouoa sare, piper, faina si pesmet Preparare: asemanator a snitelor spalati vinata taiatio pe lung in feli de 1 cm. intro farfurie bateti ouale cu un pic de sare si piper. datile in faina si apoi in ou dupa aceea in pespet si apasati un pic pesmetul ca sa se lipesca bine. Frigetile in ulei de floarea soarelui la foc potrivit. Punetile dupa fript pe hirtie de bucatarie. Servitile calde sint mai bune decit snitele, sint FENOMENALE si se fac foarte repede. alex

#17
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 21:18

Cus Cus TABULè Este o reteta estiva 250 de grame de cus cus 250 g de crenvusti 2 rosi de salata 1 ardei rosu 1 ramura de menta 1 borcan de verdure pentru salata de orez aici se chiama condiriso sare, piper, 1/2 lamiie si ulei extravergine de masline. Pregatiti cus cus-ul cum este explicat pe cutie, trebuie sa faceti multa atenzie pentru ca se intimpla des ca se face cocoloase, folositi telul si nu furculita cum scrie pe cutie, si cind este pe foc tinetio alte 2 minute in plus pina se separa bine. Cin este gata si s-a racit adaugati toate ingrediente faceti exact ca la salata de orez amestecati sucul lamii se pune in toate retete la sfirsit cred ca stiati!!! Se serveste rece si cam dupa o ora de cind ati pregatito timp in care menta a dat parfum mincari. Este o BOMBA!!! Vin tot alb si la temperatura de max 18°. alex

#18
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:07

Draga Alex, mii de multumiri pentru retetele tale senzationale, multi romani au devenit dependenti de bucataria italiana, si nu vorbesc numai de pizza si de pasta! Te rog mult, cand ai putin timp, scrie-ne o reteta de canelonni (eu am pastele cumparate, de la Barilla) cu carne, crema zabaglione si sosul pentru ravioli.

#19
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:38

Draga Cindy Ma bucur ca esti interesata la retetele italiene noi sintem latini si bucataria mediterana o folosim si in Romania, mai putin verdurile, ma refer la cicoare, frunze de dovlecei, urzici si altele ce nu le stiu numele in ramana. Ce pasta ai? Este foaie sau este rotunda? Oricum canelloni se fac su sosu ragù il vezi mai sus in reteta de lasagne si se adauga ricotta este o brinza proaspata produsa prin fierberea zarului(este dulce si fff buna). Se adauga sosul besamel tot in lasagne il vezi. Pasta trebuie sa fie fiarta, se pune ragu un pic de ricotta si un pic de besamel si parmezan se arotoleaza se pun in tava, pe fundul tavi pui ragù. Se da la cuptor la 160 de grade per 15 minute. Sint foarte buni si este ideal ca mincare unica este completa are carboidrate, proteine si gras piat unic... Pofta buna! Ciao alex

#20
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:44

Mii de multumiri Alex [berica] Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -