Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

VSH-ul e influentat de sarcina?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Oani

Oani
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 august 2003 - 15:23

Bine v-am regasit! Sunt din nou in mare dilema. Azi mi-am luat rezultatul VSH si, din pacate, a crescut foarte mult. Acum 2 luni avea valoare 22, iar acum a sarit la 46/h, in timp ce valoarea maxima este de 10. As dori sa va intreb daca valoarea poate fi modificata din cauza sarcinii (11 saptamani) si din cauza faptului ca sunt putin racita: nu am temperatura, dar ma doare gatul si tusesc putin cu expectoratie ?! Cam ce valoare are VSH-ul pe sarcina? Va multumesc mult si va doresc multa sanatate!

#2
tordoi_adela

tordoi_adela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 august 2003 - 02:19

Ciao , sunt Adela ! Sunt asistenta medicala si as putea sa-ti dau unele explicatii in masura in care am avut si eu de-a face cu asta pe perioada sarcinii. VSH-ul este destul de usor influentabil : orice fenomen de inflamare acuta determina imediat cresterea valorii lui.Daca zici ca esti racita , asta poate fi o explicatie. Sa-ti supraveghezi si dantura, orice carie sau un eventual abces pot influenta VSH-ul. Daca totusi valoarea lui nu scade dupa ce ai eliminat factorii de mai sus , ti-as sugera sa-ti faci un exudat faringian . Eu am avut o problema ca si a ta si am descoperit ca de vina era un streptococ beta hemolitic de care am scapat doar cu moldamin. Sper ca nu te-am bagat si mai in ceata cu explicatiile mele. Pa , pa. adela

#3
tigresa

tigresa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 august 2003 - 20:18

Oani, VSH-ul creste in timpul sarcinii, asta iti pot spune sigur. E o analiza care nu se prea recomanda in timpul sarcinii, ptr. ca nu e concludenta.

#4
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 18 august 2003 - 00:31

VSH-ul creste in timpul sarcinii. Ginecoloaga nu mi-l daduse de facut dar medicul de familie l-a facut si stiu ca era mare (nu stiu valoarea), bineinteles ginecoloaga a zis ca e ok, ca de aia nici nu imi zisese sa-l fac ca nu are nici o importanta ce valoare are in sarcina. Sanatate si nastere usoara! bb Monica si Sorana

#5
ADINUTZA

ADINUTZA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 19 august 2003 - 08:03

De regula in astfel de cazuri ar trebui sa -ti faci mai multe investigatii (urocultura, exudat, secretii,etc) pt ca sa poti fi linistita. Vorbeste cu medicul de familie sau obstreticianul tau. Poate fi si o eroare din laborator. Multa sanatate!

#6
angiVa

angiVa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 august 2003 - 10:37

In legatura cu VSH-ul din sarcina, eu pot spune ca l-am avut la prima sarcina ridicat si am ramas cu el ridicat si dupa ce am pierdut sarcina(oprita in evolutie, chiuretaj evacuator). Ceea ce ma mira pe mine este faptul ca de la 3 ani de dupa acest nefericit eveniment, VSH-ul meu tot marit este(intre 28-36 variaza, in inflamatii acute are val. aprox. 41). In tot acest timp am facut o multime de investigatii(radiografii, ecografii) si tratamente cu antibiotice(am avut la un moment dat un furuncul), am repetat radiografii, totul pare ok, dar VSH-ul tot marit este. Deci pentru mine acest VSH ramane un mare mister. Dr. ginecoloaga la care merg eu in vederea obtinerii unei sarcini care sa poata fi dusa la bun sfarsit(sa se finalizeze cu bebele mult dorit), mi-a zis ca trebuie sa-l aceptam asa cum este si sa trecem mai departe, caci nu-i dam de capat...

#7
Oani

Oani
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 august 2003 - 13:52

Va multumesc mult pentru raspunsuri. M-am mai linistit putin. Oricum, mi-am facut si un examen de urina, dar abia diseara primesc rezultatul. Sper sa nu fie ceva probleme cu rinichii. Oani


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -