Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Trandafirul japonez


19 raspunsuri la acest subiect

#11
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 august 2003 - 11:18

Eu am unu fff batran, are peste 10 ani. s-a procopsit cu musculite, l-am deparazitat si o vreme n-a mai facut flori. Numai un anume tip de crengute prind radacini, cum zicea cineva mai sus - lastari. I-a folosit cand i-am pus ingrasamant. A facut din nou flori.

#12
Adriana Radu

Adriana Radu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 august 2003 - 21:54

Fetelor am si eu un trandafir rosu cu flori batute superb.De fapt trebuie sa recunosc ca mi-a facut flori din greseala:)adica l-am primit in iarna de la o prietena si crestea aiurea intr-o parte,am vrut sa-l indrept,asta se intampla prin iunie cred ,si s-a rupt.I-a crescut la vreo saptamana o multime de lastari si acum e inflorit de vreo 2 saptamani, intr-adevar pacat ca nu tin florile decat o zi insa sunt asa de frumoase. Sunteti sigure ca trebuie tuns numai o data pe an? Eu ma gandeam ca dupa ce infloreste si ultimul bobocel sa-l tund iar.Ce ziceti? Adriana

#13
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 26 august 2003 - 00:04

in tarile cu climat temperat, perioada optima de tuns a trandafirului chinezesc (aceasta este denumirea corecta) sau hibiscus orientalis, este in martie, cand trebuie scurtat cam 1/3 din ramuri, eliminate ramurile imbatranite si degarnisite, se poate face si o transplantare si o igienizare a radacinilor, adica scurtarea la 1/4. in luna iunie este bine defacut o fertilizare cu ingrasamant complex (NPK).este o planta iubitoare de lumina, insa e bine de evitat soarele direct. daunatorii trebuie combatuti, daca se poate cat mai natural posibil (in cazul paduchilor de frunze se folosesc buburuzele:)). cam atat, daca mai sunt intrebari, le astept cu speranta ca va pot fi de ajutor. pa pa si plante frumoase si sanatoase:) ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2

#14
Adriana Radu

Adriana Radu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:39

[pup]Ariel, Multumesc de raspunsul tau profesionist, vad. Am sa tin cont de sfaurile tale, acest trandafir japonez, chinezesc, batut sau nu:)))este extraordinar.Mi-as dori sa am toate culorile posibile.si incet, incet sper sa le am. Numai bine, Adriana

#15
Adriana Radu

Adriana Radu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:44

M-am cam grabit...... Multumesc pentru......:)) si sfauri=sfaturi evident:))) Mai e si altceva?[:D] [pup][pup][flo]

#16
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 12:00

fetelor in cipru este folosit pe post de gard viu, eu m-am shocat cand am vazut hibiscus pe toate drumurile, shi ficus care e un copac cat stejaru!Ce inseamna clima .... biankita

#17
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:14

Si pe mine m-a impresionat treaba asta in Grecia si in Turcia, erau copaci de trandafir japonez pe marginea drumului, tufe inflorite peste tot, o minune, imi venea sa ma pozez cu toti. Fetelor si baietilor, cit de lungi trebuie sa fie radacinile ca sa putem replanta crenguta? Doua din ale mele sint pline cu puncte albe, cred ca de acolo vor da radacini. GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#18
pepsica

pepsica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:37

Buna fetelor1 si eu am trandafir japonez, portocaliu nebatut, cu mijlocul oranj... l-am luat de la florarie piticutz, acum a mai crescut, si a facut MULTE flori.. dar ce-am observat eu: de fiecare data florile erau putin mai mici decit cele de dinainte.. oare de ce? poate ca ar fi trebuit taiat? totusi voi ziceti ca e mai bine sa-l taiem primavara... sa astept sau...?( acum nu are deloc boboci, doar frunze frumoase, mari) L-am cumparat in primavara asta, deci nu are nici un an...Si inca ceva: de cind l-am mutat ( acum 2 saptamini) din cind in cind i se face cite o frunza galbena, dar celelalte par sanatoase, nu are purici, nimic.. poate de la mutat intr-un vas mai mare??? pepsica

#19
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2003 - 18:40

pepsica, si al meu , unul din ei tot face ceva frunze galbene, dar am obs azi ca are puricei. Asa ca l-am stropit si sper sa-i fie mai bine. Sa nu credeti ca sint nebuna, dar florile astea simt cind sint trista sau suparata, sau cind nu ne merge bine in familie. Si mai sint si geloase florile intre ele. Cind l-am adus pe al doilea, cel cu florile rosii, era o minunatie. L-am pus la geam linga cel portocaliu si asta a inceput sa faca urit. Se vestejea vazind cu ochii. Asa ca i-am pus la distanta si e ok acum. Si eu i-am mutat si sint in noiste ghivece maroace, sper ca nu e bai. Va pup GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#20
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 august 2003 - 13:49

Mai am tot eu o intrebare. Apa in care ii tin sa se prinda trebuie schimbata? Ca am observat ca s-a facut galbena si tulbure. Asa ca am schimbat-o. Sper ca nu am gresit prea tare. Ma gindeam ca in apa aia nu mai este nimic bun, si-asa. GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -