Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Trandafirul japonez


19 raspunsuri la acest subiect

#1
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 august 2003 - 16:57

Am si eu o intrebare legata de aceasta minunata planta. Stiu ca in Ro ii spune trandafir japonez, aici scrie hibiscus pe eticheta. In fine, nu are importanta daca stiti despre ce vorbesc... Ai mei (am doi) au crescut destul de mari, cu multe ramuri stufoase. Cineva mi-a spus sa tai din ramuri ca altfel nu va mai face flori, neavind putere sa scoata flori la atitea ramuri. Cica sa pun ramurile taiate in apa (fara sa atinga fundul paharului) si vor da radacini dupa care ii pot replanta in alte ghivece). Intrebarea mea este daca am procedat corect si cit mai dureaza pina da radacina (unul a mucegait si l-am aruncat, unul sta acolo de vreo 2 luni si nimic-in rest e verde si sanatos si mai am vreo 2 mai recenti). Daca stie cineva...please! Imi plac la nebunie aceste flori si as vrea sa am cit mai multe (desigur ca imi pot cumpara, dar sa stiu ca sint pusi de mina mea, ar fi frumos) Pupici ! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#2
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 15 august 2003 - 17:13

Tine-i in apa... daca nu se usuca sunt sanse sa faca radacina. Eu am avut unul in apa timp de 3 luni.. si abia a facut radacina.. au perioade cand se taie si fac repede radacina.. primavara si toamna. Mai am unul acum in pahar cu radacina.. si unul mik in ghiveci... daca este cineva doritor... roshu cu petale batute ! Si o sa mai tai si din cel roshu cu petale nebatute !... Se cresc in caldura cu cat mai putin curentzi... se uda destul de abundent... se curatza frunzele deoarece sunt predispushi la puricei. jocsi gradinarul !

#3
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 august 2003 - 17:23

Mersi mult de raspunsul prompt! Probabil ca din cauza ca i-am taiat acum si nu in primavara se prind asa greu. Apa le pun in farfurioara de la ghiveci zilnic si de 2 ori pe zi, oare le pun prea multa? Vara ii scoti afara? Ca tot ai zis de "petale batute" si petale "nebatute"...Cum e aia? Sper ca nu te superi de atitea intrebari, daca tot te-am prins... [flo][flo][flo] GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#4
maska

maska
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 august 2003 - 18:11

Din cite am experimentat eu pina acum, tot ca urmare a sfaturilor altora, uite cum mi s-au prins mie: am pus lastarii taiati in destul de multa apa. adica vreau sa spun ca dupa ce am taiat lastarul, am rupt doua trei frunze, i-am pus in apa cam pe trei sferturi. din cite am vazut eu, radacinile ies si de jos de tot, dar si de sus de pe tulpina. asa trebuie mentinuti pina fac radacini, in apa multa si in lumina multa. eu i-am pus, ca si pe lastarii de ficus, si la caldura, adica la un geam insorit. Eu am descoperit acum hibiscus-ul pitic. mi-a dat o prietena trei pui dar nu s-au prins decit doi. am inteles ca florile lor sunt la fel de mari ca la trandafirii normali. abia astept sa infloreasca. Gabig vroiam de mult sa te felicit pentru fetita superba pe care o ai! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Numai bine si multa sanatate!

#5
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 august 2003 - 10:34

draga maska, i-am pus mai la soare acum,poate si asta era cauza, ca stateau mai in mijloculcamerei si nu erau la geam. Mersi mult de aprecieri si de urari, au picat superbine! Ti-am vazut si eu fetita (pt baietel nu ai poza), este superba! Numai bine si succes cu trandafirul pitic![;)] GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#6
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 16 august 2003 - 10:55

Si mie imi plac f.mult trandafirii japonezi, am 5 ghivece cu flori rosii si roz, si simple, si batute (adica flori duble, invoalte, o splendoare!).Se prind destul de greu, eu am tinut lastarii in apa timp de 6 saptamani pana au facut radacinute, si abia atunci i-am plantat.Unul mi-a murit in ghiveci, si am plans dupa el, era portocaliu... Se tund in februarie-martie, si sa nu-ti fie teama sa-i chelesti, fac apoi niste flori de mai mare dragul !Eu i-am tuns pe ai mei "la sange", aratau ca niste matze jigarite, dar in aprilie-mai au inceput deja sa infloreasca si am si acum plin de boboci in fiecare ghiveci.In primul an nu i-am tuns, mi-a fost mila, si aveau boboci putini si nu se mai deschideau, picau, erau prea fragile tulpinutele ca sa-i sustina. Ce sa-ti mai spun ?Le place mult lumina, dar sa nu stea in bataia directa a soarelui (eu ii tin pe balconul insorit si am pus jaluzele de plastic la geamuri), trebuie udati des si paziti sa nu faca purici (eu ii stropesc preventiv, o data pe saptamana, cu apa in care am lasat tutun de la 2 tigari). Le place sa fie pulverizati pe frunze. Nu le-am pus ingrasamant, dar am o prietena care le pune si n-am observat nici o diferenta intre trandafirii ei si ai mei.

#7
tzuc

tzuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 16 august 2003 - 14:40

buna, referitor la cum se 'prind' trandafirii japonezi nu stiu pt ca si eu am incercat de multe ori dar fara rezultat[bang] anul acesta am primit de ziua mea de la o colega un trandafir japonez micutz pus in ghiveci, tare mult m-am bucurat. Surpriza cea mare a fost acum o saptamana cand am observat ca avea doi boboci...a inflorit si a facut doua flori superbe...galbene....[bis] a crescut inalt ca un batz este cam e 75cm, ma gandeam sa-l tund, voi ce ziceti? este bine in perioada asta sa-l chelesc? abia astept sa-l tund ca sa imi mai pun cel putin un ghiveci si sa daruiesc la prietene ...ca am cereri..[flo] voi incerca sa respect sfaturile voastre de aici...nu stiam ca butasul nu trebuie sa atinga fundul vasului in care este pus sa-i creasca radacini...pupici[pup]

#8
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 16 august 2003 - 18:19

quote:
Originally posted by tzuc
buna, referitor la cum se 'prind' trandafirii japonezi nu stiu pt ca si eu am incercat de multe ori dar fara rezultat[bang] anul acesta am primit de ziua mea de la o colega un trandafir japonez micutz pus in ghiveci, tare mult m-am bucurat. Surpriza cea mare a fost acum o saptamana cand am observat ca avea doi boboci...a inflorit si a facut doua flori superbe...galbene....[bis] a crescut inalt ca un batz este cam e 75cm, ma gandeam sa-l tund, voi ce ziceti? este bine in perioada asta sa-l chelesc? abia astept sa-l tund ca sa imi mai pun cel putin un ghiveci si sa daruiesc la prietene ...ca am cereri..[flo] voi incerca sa respect sfaturile voastre de aici...nu stiam ca butasul nu trebuie sa atinga fundul vasului in care este pus sa-i creasca radacini...pupici[pup]
Eu as zice sa nu-l tunzi acum.Si nasa mea l-a tuns vara si nu a mai crescut ca lumea, dar poate era doar din cauza ca al ei era batran, in ghiveci mare. Apropo de ghiveci, mi-a zis o colega sa nu-l transplantez prea des, ci sa-l las in ghivece mici, ca ii merge mai bine si face flori mai multe.Eu asa am facut, dar nu trebuie nici sa exageram, sa-i lasam doar un pumn de pamant.Periodic,le completez ghivecele cu pamant nou si-l afan putin pe cel vechi si vad ca le merge f.bine.

#9
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 16 august 2003 - 19:09

inseamna ca de-aia al meu nu a mai facut flori, ca l-am pus in ghiveci mare ca mult pamant ca sa-i mearga bine. hmmm, si eu care ma gandeam ca o sa deie pe afara de flori....iar el nu a mai facut de d ani nimc, doar frunze si frunze. de taiat il tai in februarie. Adela http://community.web...er/adela23_1999

#10
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 august 2003 - 20:23

Nici nu ma gindeam sa primesc atitea raspunsuri...se vede treaba ca sintem multi care iubim florile si in special acesti trandafiri japonezi. Ce pacat ca florile lor tin doar o zi... Pai si eu ii am in ghivece mari, le-a mers destul de bine pina acum. Acum ce-ii drept i-am cam ciopartit! Sper ca nu le- adaunat chiar asa tare. Vad ca cel portocaliu face in continuare flori. Cel rosu se lasa asteptat! La flori frumoase va doresc! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -