Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scapam de musafirii de vara ? ! :)


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 14 august 2003 - 15:30

Mai ales noi cei care suntem la mare….. De ex. la mine au venit cumnata-mea cu sotul (bine ca nu au adus si gemenii cu ei !) si avem doar 2 camere ! Si noi cu al nostru care merge de-a busilea prin toata casa… Le-a prins un film pe care tocmai il terminasera si il scosesera din aparat si a tras jumate din el afara, deci jumate e voalat, adio poze !! A scris cu dermatograful lui cumnata-mea toate cerceafurile…. sa mai continui? Dar ei nu se supara….. Cam cit ar trebui sa dureze un sejur decent al rudelor ?

#2
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 14 august 2003 - 15:45

Un sejur decent al rudelor nu poate depasi maxim trei zile!!!!bineinteles asta tine si de bunul simt al fiecaruia ,adica de exemplu eu daca as sti ca stati intr-un apart cu doua camere si cu un copil as veni sa va vad o dupa amiaza dar in nici un caz nu as ramine sa dorm la voi!eu am stat doi ani la o matusa la munte ,la casa ,si acolo vara rudele si prietenii nu se terminau niciodata ,se dormea si pe o saltea in magazie si pe una in debara si la la vecini!dar aveam trei camere si era vara si aveam curte si ei aduceau intotdeauna de mincare si de baut pt toti ,in orce caz unchiul care era om scolit si umblat prin lume spunea ca o vizita neanuntata nu poate dura din punct de vedere al bunului simt mai mult de trei zile!!!!!!!! Aura&Luca,18 luni

#3
caty

caty
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:52

Oana, eu sunt doar de 5 ani in Constanta si deja mi-a ajuns la gat. Insa nu pot face nimic din pacate.Sunt rude si tb sa le suport. Daca n-au cei 7 ani eu nu-i mai pot educa . Eu m-am resemnat. Nici nu le pot spune nimic.Eu tot sper sa se simta la un anumit moment. Pana atunci... caty

#4
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 august 2003 - 18:52

Depinde cine iti vine si cit de departe sta de tine...Mie imi face placere sa primesc musafiri. Bineinteles ca daca stau mai mult de o saptamina devine un pic prea mult. Dar eu le zic la toti sa nu se astepte sa-i poftesc tot timpul :Luati aia sau cealalta, sau sa-i intreb tot timpul de sanatate... E greu cind ai copilas mic si e si mai greu cind nu ai camere unde sa-i culci...Nici eu nu m-as duce mai mult de o noapte la cineva care nu are unde sa doarma si trebuie sa-mi faca mie loc ca, vezi doamne, am venit in concediu... GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

#5
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 14 august 2003 - 19:10

Stabileste din iarna cind perspectiva vacantzelor e inca departe, durata admisa a sejururilor pentru rude/prieteni si comunica-le-o si lor.Spune-le cinstit ca ti-ar place sa te poti bucura de prezentza lor mai mult timp dar pe teritoriul tau atit iti poti permite tu. Asta-i regula casei si nu va puteti abate de la ea. Cei care merita ospitalitatea voastra va vor respecta regula. Daca abuzeaza din nou taie-i de pe lista pentru un an vor prinde ei mesajul, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#6
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 14 august 2003 - 19:21

Oana, mi-aduci aminte de copilaria mea! [:D] Stateam in Constanta, chiar la intrarea in Mamaia! Si aveam 3 camere! Toata vara dormeam pe jos, tot neamul era programat la noi. S-au potolit in anul in care trebuia sa dau admiterea in liceu, prima treapta, anul urmator era sora-mea cu treapta, apoi eu treapta a doua...si tot asa. Dar cum tu ai baietelul mic si pana la admiterea la liceu mai e ceva vreme...ar trebui sa le spui direct ce te deranjeaza. Daca nu poti spune-le ca plecati din localitate sau, pentru perioada cand vor sa vina, vin niste prieteni pe care nu i-ati vazut demult din nu stiu ce capat de tara sau lume...gasesti tu ceva. Pana la urma or sa priceapa mesajul. Bafta! Claudia

#7
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 14 august 2003 - 19:31

Si eu tot din Constanta sunt si stiu cum este vara sa stai la mare si toate neamurile pe capul tau. Parintii mei sunt oameni ospitalieri si de obicei ii ingesuiau pe toti numai sa incapa si sa se simta bine, mai facea si mama de mancare dar erau cu bun simt si de obicei plecau dimineata la plaja si mai veneau seara, asa ca doar cu dormitul era mai problema, iar seara gratare la curte [:D] Intr-un an stiu ca au venit nu stiu ce rude mai de spita a 7-a mai nesimtiti si ala a fost ultimul in care au venit, nu stiu cum, necum probabil ca au inteles ca nu sunt agreati. E greu, stiu, nisip, apa, fiecare are chef de altceva, dar e doar o data pe an, si daca iti sunt si rude apropiate (frate, soara...) eu cred ca merita efortul, macar 2 saptamani pe an sa fiti impreuna. Numai bine si vara placuta, Katink PS: cat despre venitul prietenilor in vizita [bang], mai mult de 3 zile nu se merita, ai nostri au stat deja 2 saptamani si imi ajunge pt 3 ani... deh' acum au plecat in Franta sper sa mai vina in ziua cand au avionul spre Romania [;)]

#8
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 14 august 2003 - 22:15

Dragä Oana, de ce nu faci schimb de locuintä, cu rudele??? De ex., dacä ele stau la munte, schimbä cu ei pt durata concediului...asa faceti si voi un concediu la munte, sau in altä parte...cä de mare sinteti sätuli!!! Te pup,[pup] Cami.

#9
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 15 august 2003 - 10:30

Au plecat ! Au stat o saptamna fix. Nu se anuntasera dinainte, dar pina la urma nu a fost chiar asa de nasol. Ba chiar m-am distrat si eu putin, am prins vreo 2 seri de discoteca prin Mamaia. Ha-ha, eu la virsta mea la discoteca !! Dar, a fost misto, mi-am mai pus singele in miscare. Pina la urma m-am obisnuit cu vizitele neanuntate, nici nu mai fac nici o pregatire, daca le place bine, daca nu, oricum vor veni si la anul, asa ca ….

#10
crissy

crissy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:26

Cind am citit, ieri, titlul mesajului, am avut impresia ca este vorba despre... paduchi, asa ca, fiind in lipsa de timp, nu l-am citit. Am zis ca nu avem (deocamdata) si mi-am indreptat atentia catre alte subiecte. Azi l-am citit, totusi, si nu am regretat. Am ris pe saturate si cel mai mult mi-au placut raspunsul Andradei si concluzia Oanei! WWW (WIN WITHOUT WAR) foto: http://www.desprecop...nickname=crissy


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -