Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Noua lege a cultelor-comentarii,pareri


36 raspunsuri la acest subiect

#21
forte

forte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 00:28

quote:
Originally posted by xenocid


Mai interesant ar fi de discutat proaspatul aprobat amendament la si mai proaspata lege a lustratiei care pune la adapost pe termen nedefinit dosarele de colaboratori ale preotilor turnatori.

Apelul fierbinte al lui Bartolomeu Anania de 'a nu baga dihonie' intre credinciosi le asigura astfel ticalosilor in sutane o binecuvantat odihna pe pamant ca oricum cu cel de sus o au deja aranjata

Iar cum povestile cu martiri sint doar pentru babe proaste, neexistand in calendar nici un popa retezat de lama buldozerului aparandu'si biserica se pare ca si ultima infama manevra ortodoxa spalata aprobata incurajata si scrobita va fi asezata in dogmatica drept "Taina Convorbirilor"

Alin

*segmentation fault*



Ce-ar vrea sa spuna xenocid?
Ii luati de guler pe neoprotestanti, oameni decenti multi dintre ei, dar nu-i alungati cu pietre din biserici pe preotii ortodocsi nevrednici de asa nume. Numai eu ce specimene am cunoscut.
Primii martiri s-au opus unui imperiu, multi preoti romani s-au complacut intr-un colaborationism nerusinat.

Cam care a fost atitudinea doctrinara si practica a Bisericii ortodoxe fatza de robia tiganilor? Cred ca inainte sa le aratati paiul in ochii celorlalti, vedeti ce faceti cu birna din al vostru.

#22
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 02:03

Mey,gata cu off-topicareala pe subiectul meu.[:D]

Revenind ,eu asteptam cu mare interes legea cultelor,aia veche nu era grozava,dar vad ca si asta e facuta cam in graba.:(



Un articol interesant mi s-a parut cel cu deducerea contributiilor pentru biseica din impozit,poate asa vor fi donatii/contributii mai multe(zic in general,nu ma refer neaparat la BOR).



Referitor la chetia cu prozelitismul,ma gandesc ca e discutabila,cum dovedesti ca cineva a facut prozelitism?Am doua martorese a lui Iehova care ma viziteaza de vreo doi ani in mod regulat,o sa ma pot duce la politie sa le reclam pentru prozelitism?[:D]



Imi pare bine ca se specifica in mod clar ca nu exista religie de stat,eu cred in separarea bisericii de politica.





Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#23
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 02:05

quote:
Originally posted by irina.c.
Am doua martorese a lui Iehova care ma viziteaza de vreo doi ani in mod regulat


[:-)))]As vrea sa fiu o musca sa va aud discutand...

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 10:43

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by irina.c.Am doua martorese a lui Iehova care ma viziteaza de vreo doi ani in mod regulat
[:-)))]As vrea sa fiu o musca sa va aud discutand..._______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
hi,hi-au incercat ele,dar le-am spus ca daca vor sa afle mai multe despre ortodoxie,le invit la Biserica[:D]Asa ca se multumesc sa-mi aduca revistele lor si sa ma intrebe de sanatate.[:D]Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#25
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 15:31

Xeno,hai bre la o bere,sa facem o noua lege a cultelor,ca aia a incultelor o facem maine la cafea.
Irino,da ai rabdare bre cu martorele alea,nu le-ai explicat ca singurul martor a lui Iehova e Moise?[:D]

Life`s a bitch and then you die


#26
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 22:26

quote:
Originally posted by irina.c.

Mey,gata cu off-topicareala pe subiectul meu.[:D]



Pai tu ai zis ca e nevoie de o lege a cultelor iar eu ca popii sint oameni faradelege.
Unde e off-topic'ul?

Alin

*segmentation fault*

#27
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 22 mai 2006 - 18:13

quote:
Originally posted by cataghe

Io am alta nelamurire: n-avem religie de stat, nu exista religie privilegiata, da' unii preoti sunt platiti de catre stat. Adicatelea... iar suntem unii mai egali decat altii?

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Nici eu nu am inteles cum vine chestia asta. Dar probabil ca totul este posibil.

yank, pai bineinteles ca e o aberatie, de aia ar fi trebuit sa fie scoasa religia din scoli [:D]

irina nu cred ca te opreste nimeni sa nu le raspunzi, sa le trantesti usa in nas sau pur si simplu sa le spui sa nu mai vina niciodata pe la tine fiindca nu te intereseaza. Nu da nimeni peste noi fara voia noastra iar daca o face, se poate reclama.
Dar atat timp cat te intreaba doar de sanatate ... nu suna a prozelitism. Revistele le primesti? [:D]

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good
[:D]

#28
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 00:00

quote:
Originally posted by cataghe
Io am alta nelamurire: n-avem religie de stat, nu exista religie privilegiata, da' unii preoti sunt platiti de catre stat. Adicatelea... iar suntem unii mai egali decat altii?_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Pai da tuturor cultelor recunoscute de stat o suma,proportional cu numarul de credinciosi.Practic o particica din impozitul meu,sau al altcuiva,merge la biserica/cultul careia declar ca-i apartin.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#29
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 00:10

quote:




irina nu cred ca te opreste nimeni sa nu le raspunzi, sa le trantesti usa in nas sau pur si simplu sa le spui sa nu mai vina niciodata pe la tine fiindca nu te intereseaza. Nu da nimeni peste noi fara voia noastra iar daca o face, se poate reclama.

Dar atat timp cat te intreaba doar de sanatate ... nu suna a prozelitism. Revistele le primesti? [:D]



*****************************************************

I plan on living forever. So far, so good
[:D]






Le zic de fiecare data sa nu se mai deranjeze,ca am credinta mea,ba de cateva ori nu le-am deschis nici usa,dar ce, crezi ca au renuntat?[:D]Deci putem numi asta incercare de prozelitism sau nu?Cand omul iti spune "sunt ortodox,nu ma intereseaza altceva",dar celalalt insista sa deschida diverse discutii,cum se poate numi chestia asta?Chem politia sau nu?[:D]Intreb si eu...



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#30
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 02:25

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by cataghe
Io am alta nelamurire: n-avem religie de stat, nu exista religie privilegiata, da' unii preoti sunt platiti de catre stat. Adicatelea... iar suntem unii mai egali decat altii?_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Pai da tuturor cultelor recunoscute de stat o suma,proportional cu numarul de credinciosi.Practic o particica din impozitul meu,sau al altcuiva,merge la biserica/cultul careia declar ca-i apartin.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today
Si ce ne facem cu ateii? Ca omu' intr-un stat laic are dreptul sa fie ateu, nu?_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -