Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Branca ursului - tratament contra sterilitatii


5 raspunsuri la acest subiect

#1
ruck

ruck
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 august 2003 - 09:12

Am citit in Formula As urmatorul articol: „Au trecut trei ani de cand s-a nascut primul nostru baiat si al doilea copil este „pe drum”. Acum patru ani, aceasta situatie mi s-ar fi parut un adevarat miracol, pentru ca medicii mi-au spus, dupa analize facute la mai multe spitale, ca sunt steril si nu pot avea un copil. Sotia mea era sanatoasa, dar in cazul meu existau probleme de fertilitate. Am incercat mai multe serii de medicamente, am refacut de nu mai stiu cate ori analizele, dar fara rezultat, asa ca ne-am gandit la „ultima solutie”: inseminarea artificiala. Desi preturile sunt uriase, ne-am gandit ca nu conteaza, cata vreme vom avea un copil. Dezamagirea a fost insa imensa pentru ca, din motive necunoscute, inseminarea nu a reusit. Fara sa fiu un adept al naturismului, am incercat totusi unul din tratamentele pe care o buna prietena mi le-a recomandat din revista „Formula AS”, unde o tinctura dintr-o planta - branca-ursului - era elogiata pentru efectele contra sterilitatii si impotentei. Trec peste aventura procurarii ei si va spun doar ca am folosit tinctura de branca-ursului trei luni incontinuu, ba chiar mai mult, am decis sa renunt la orice urma de alcool si chiar la carne. Nu pot sa va descriu uimirea si bucuria mea si a sotiei, cand dupa doua luni de la inceperea tratamentului, ciclul nu i-a mai aparut... Testele facute imediat dupa aceea au aratat ca sotia mea era, intr-adevar, insarcinata. Mi-am facut si eu analizele si ele au aratat o crestere de la 7 milioane la 115 milioane de spermatozoizi/cm3. Cred ca toti barbatii ar trebui sa cunoasca planta asta, nu numai pentru cazuri disperate, dar si pentru vigoarea pe care o da si care face ca viata intima sa devina ca la inceput, chiar si dupa ani buni de casnicie.” Tot in formula As (in arhiva lor am gasit): - Impotenta hormonala si vasculara, sterilitate masculina. Se ia de trei ori pe zi cate o lingurita din acest preparat, amestecat intr-o cana cu apa. Pentru a avea eficienta, este bine ca administrarea sa se faca pe nemancate. Acest preparat stimuleaza secretia gonadelor, dilata vasele din zona genitala (o actiune extraordinar de importanta pentru cei la care impotenta apare pe fondul restrangerii calibrului vaselor sanguine), creste numarul spermatozoizilor si le imbunatateste motilitatea (este mai puternica decat napraznicul). - Amenoree, sterilitate feminina. Se foloseste pulberea de branca ursului, administrata pe stomacul gol, cu putina apa - o lingurita de trei ori pe zi. Efectele apar din prima luna. Daca nu gasiti tinctura de branca ursului (pentru barbati) o puteti prepara astfel: - Tinctura: se piseaza cat mai marunt florile si semintele uscate de branca ursului, dupa care se amesteca 20 de linguri de planta maruntita cu o cana de apa si una de spirt alimentar. Se lasa sa se macereze vreme de doua saptamani, dupa care se trage in sticle mici si inchise la culoare. Eu nu am incercat acest tratament dar cred ca este bun. O intrebare pentru fetele din Montreal: stie cineva unde as putea gasii aceasta planta aici, la ce magazin?

#2
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 august 2003 - 15:46

am cautat pe forum despre branca ursului, si am gasit o multime de informatii..stie cineva insa, daca se poate asocia cu un tratament de stimulare a ovulatiei clasic (clomifen, pregnyl, progesteron)sau nu este indicat? multumesc

#3
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 14 august 2003 - 00:53

Draga Ruck, si eu am citit acest articol si aici in Ro am gasit la un magazin Plafar aceasta tinctura. Pot sa-ti spun cum se numeste planta in termeni stiintifici, poate asa o vei gasi mai usor acolo. Iti scriu din prospect cum se numeste: Heracleum sphondylium Cele mai bune ganduri! Anemona

#4
monbb1

monbb1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 august 2003 - 06:39

Ruck, suntem in aceeasi situatie si am cautat branca ursului , cu denumirea latina, la mag. naturiste din Montreal. Nu am gasit nicaieri asa ca am rugat in Romania sa ne cumpere si sa ne trimita. Se gaseste la Plafar (mai exact, in Bucuresti, la cel din Piata Matache) tinctura. Fiind tinctura scade tensiunea si atunci e recomandat sa se ia impreuna cu ceaiul de maghiran. Pachetul trimis din Romania(Bucuresti) ne-a ajuns intr-o saptamana in Montreal. Au luat o hartie stampilata de la Plafar cum ca sunt plante pt tratament naturist dar sincer, nu cred ca a folosit hartia. Pachetul a fost pus direct de la vama din Bucuresti (strada Virgiliu, pe langa Gara de Nord) impreuna cu 100000 mii spaga. Abea am primit ieri pachetul asa ca nu pot spune decat ca speram sa aiba rezultate. Intretimp poti sa iei Zinc si mai sunt alte vitamine recomandate. Vezi pe forum tratamentul Liviei pt barbati.

#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 14 august 2003 - 07:31

Monbb1, asa ma apucasem si eu la un moment dat sa adun plantele din tratamentul Liviei dupa denumirea latina ca sa vad cu le cheama aici, dar la naiba, ca in afara de Cat's Claw n-am gasit nimic. Te rog zi-mi si mie de ce a trebuit sa dea spaga la vama acolo, nu e voie sa se trimita plante in colet sau cum? Oana_B

#6
monbb1

monbb1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 15 august 2003 - 08:54

Teoretic nu ai voie sa treci nici o planta peste granita, in America de Nord (cel putin). Daca ai remarcat in avion inainte de aterizare completezi asa numitul formular vamal in care printre altele (bautura, tigari) scrie si de plante. Pe de alta parte mi se pare normal sa verifice caci altfel poti trece orice asa (ierburile pot fii orice!). De aceea am preferat sa aiba o hartie cu ce contine pachetul si spaga sa fiu sincera cred ca a fost si pt ca asa se obisnuieste. Important este ca ne-a ajuns branca ursului la Montreal...hi! sa fim pozitivi!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -