Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pofta de viata


20 raspunsuri la acest subiect

#1
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:13

am stat mult in cumpana sa deschid sau nu un subiect cu tema asta...poate mi-e rusine de mine ca nu mai am chef de nimic, ma nemultumeste tot ce e in jur si nu gasesc o motivatie a zilei de miine! Voi treceti prin momente de felul asta? cum o luati de la inceput?

#2
clara

clara
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:33

si mie mi se intimpla, si atunci o duc tiris grapis pentru ca am un copil de crescut, miine poimiine voi avea doi. citeodata mie teama, zic sanatoasa sunt, copilul e sanatos, loc de munca am, un acoperis deasupra capului, mie teama sa nu se intimple ceva rau, stii un fel de pedeapsa divina pentru nemultumire pentru ca altii au mult mai putin decat mine. nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa, dar si mie mi se intimpla destul de des. mi se pare ca timpul trece si nu reusesc sa realizez mare lucru. la tine cum e?

#3
Sorina

Sorina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:38

Si eu la fel, fara chef de viata mai tot timpul, ganduri pesimiste si tot asa. Iar astazi am aflat ca niste cunoscuti au murit intr-un accident de masina. Oribil! Erau tineri, erau frumosi, aveau bani, urmau sa se casatoreasca .... si au plecat la mare...si acum un coleg de-al meu se afla la inmormantarea unuia dintre ei, maine va fi la o alta inmormantare si tot asa.... Imi pare rau daca te-am intristat si mai tare, insa gandeste-te ca ar trebui sa fii recunoscatoare. Ca esti in viata si poti sa te bucuri de viata, Insa trebuie sa gasesti in primul rand in tine puterea de a pasii mai departe si mai ales de a o face cu zambetul pe buze. Mi-am promis astazi ca voi fi mai buna, mai calda, voi zambi mai des, ma voi enerva mai putin si tot asa.... Si sincer sper sa ma tina starea asta pentru ca nimeni nu va veni sa-mi spuna ca viata este frumoasa, trebuie sa descopar eu .... si mai ales sa fiu recunoscatoare ca traiesc. Scuze, n-am vrut sa te intristez de tot, insa ZAMBESTE! VIATA ESTE FRUMOASA! Copii sanatosi si parinti voiosi

#4
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:41

Roaga-te la Doamne-Doamne sa-ti lumineze calea. Macar atunci cand ai o clipa de liniste. Sa vezi ce bine o sa fie. Nimeni nu te poate ajuta concret. Asculta mai multa muzica, mergi mai des la plimbare, privesti oameniii din jurul tau, mergi in vacanta ..... cunoaste oameni noi si viata poate iti va parea altfel. Totul depinde de tine, numai de tine, numai tu poti sa-ti schimbi existenta dar trebuie sa fi mai optimista. Succese nebanuite !!!!! Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://community.web...m/user/bebetica

#5
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:45

Simptomele sint aceleasi! dar mai ales acest: "mi se pare ca timpul trece si nu reusesc sa realizez mare lucru." e predominant! nici macar nu am un copil! Lucrul considerat uneori ca fiind cel mai simplu, a avea un copil, mie(noua) nu imi(ne) reuseste. acum pot spune: "tu macar esti fericita, vei avea doi!" eu nici macar atit! Vezi ce relativ e totul!? Poate tot asa, altii imi vor zice mie: "tu ai un serviciu, un acoperis... de ce esti nemultumita?" Uneori vad o raza de speranta si reusesc sa ma ridic dar acum, ceva se intimpla(nu stiu ce!) si nu mai gasesc putere!

#6
clara

clara
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 august 2003 - 17:18

mada, o sa va vina si voua vremea sa aveti un copil, nu te descuraja, si sa stii ca chiar daca voi avea doi copii, si deci una dintre cele mai puternice motivatii, tot mi se intimpla sa am stari de legumeala, cind nu am chef de nimic. asta-i viata. succes la bebe.

#7
dienuca

dienuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 11 august 2003 - 18:06

Madalina, ia niste vitamine. De regula, starea depresiva este asociata cu o avitaminoza. Daca nu stii despre care vitamina este vorba, fa-ti niste analize. In alta ordine de idei, trebuie si tu sa incerci sa iesi din starea asta. Trebuie sa faci un efort. Fa ceva ce-ti place si ce-ti face placere. Speranta este ultima care moare Diana

#8
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 august 2003 - 10:46

quote:
Initial creeata de MadalinaM
am stat mult in cumpana sa deschid sau nu un subiect cu tema asta...poate mi-e rusine de mine ca nu mai am chef de nimic, ma nemultumeste tot ce e in jur si nu gasesc o motivatie a zilei de miine! Voi treceti prin momente de felul asta? cum o luati de la inceput?
M-ai lovit ! Cine nu trece prin astfel de momente ?! Citez dintr-un cinic : "Zambeste, maine poate fi mai rau !".

#9
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 12 august 2003 - 11:55

Si eu trec uneori peste perioade de genul asta. Pot spune ca acum sunt in mijlocul uneia...dar ceva mai atipica...pt ca nu am mult timp de gandire din cauza programului si vad ca are tendinta sa treaca de la sine[:D]...poate asta o fi si ideea. Sanatate maxima!

#10
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 12 august 2003 - 12:17

Gaseste-ti o ocupatie tot timpul, nu te lasa in voia gandurilor sumbre. Stiu ca in astfel de momente nu cauti compania nimanui. Atunci, asculta muzica, citeste, plimba-te si priveste la frumusetea din jurul tau. Gadeste-te ca viata este scurta si o traim cum ne-o facem, fiecare. Nina Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -