Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Permis International de Conducere


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Nokia

Nokia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 august 2003 - 02:17

SALUTARE! As dori informatii de la o persoana care poseda un astfel de permis, ce conditii trebuie indeplinite......am dat cautare pe google dar nu am gasit, din pacate, nimic concret[bang] Va multumesc! UN SUT IN FUND, UN PAS INAINTE!

#2
Dana Claudia

Dana Claudia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 11 august 2003 - 05:02

Buna Nokia, singura conditie ca sa obtii un carnet international in Romania este sa posezi carnet de conducere de un an ( dar mi-a spus cineva ca nici macar aceasta nu este obligatorie[;)]). Eu l-am obtinut din Bucuresti de la sediul ACR de vis-a-vis de magazinul Bucur-Obor. Se face pe loc, daca ai la tine carnetul de conducere, un act de identitate,(eventual si copii ale acestora, daca nu cred ca le fac si ei) doua poze gen pasaport...si cam atat parca. Normal si banii, cam 3.500.000 lei. In mod normal se elibereaza pentru o perioada de un an. Astea ar fi conditiile eliberarii, dar nu stiu cat de mult poate fii folosit, caci fiecare tara are regulile ei. Dana C.

#3
Crystinne

Crystinne
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2003 - 13:43

Daaa... Multumesc ca l-ai deschis. Si pe mine ma intereseaza subiectul asta, dar am inteles ca aici in Germania ar fi alte reguli. Sau?? Am inteles gresit?? Stie cineva mai multe?

#4
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 11 august 2003 - 14:55

Permisul int. este un "moft", asta a fost raspunsul primit de la departamentul de transport al firmei noastre. Noi avem soferi care muncesc in afara.. sau care fac curse regulate in afara si nu au avut niciodata nevoie de permis international. Daca totusi il doresti, se elibereaza de catre ACR. Cu respect, Florin

#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 11 august 2003 - 15:04

Christyne, in Germania poti sa circuli cu permisul romanesc timp de 6 luni, dupa care trebuie sa dai examen pentru permis german.E o tampenie cat casa de mare, dar asta e. Adica 6 luni poti sa circuli voios prin toata germania si dupa aceea, hop, nu mai ai voie. Si eu ar trebui sa ma apuc de invatat pt. permis german ca luna viitoare fac 6 luni de cand sunt anmeldanita (anmeldung) in orasul asta, si nu mai pot sa o tot lungesc ca de aproape doi ani tot duc de nas pe aici... LAURA

#6
Crystinne

Crystinne
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:08

quote:
Originally posted by Lauraa
Christyne, in Germania poti sa circuli cu permisul romanesc timp de 6 luni, dupa care trebuie sa dai examen pentru permis german.E o tampenie cat casa de mare, dar asta e. Adica 6 luni poti sa circuli voios prin toata germania si dupa aceea, hop, nu mai ai voie. Si eu ar trebui sa ma apuc de invatat pt. permis german ca luna viitoare fac 6 luni de cand sunt anmeldanita (anmeldung) in orasul asta, si nu mai pot sa o tot lungesc ca de aproape doi ani tot duc de nas pe aici... LAURA
Heee???? Ce ar trebui sa invatam?? Ai idee cat costa asta? A auzit ca pentru a obtine un permis german trebuie sa mai faci si niste ore, sa iei lectii, examen, si ca asta te-ar costa in jur de 1000 euro. Eu am spus ca nu se poate, asta este o prostie!! Oare chiar asa este?

#7
raluka

raluka
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:18

Fetelor...da, subscriu si eu la faptul ca este o mare prostie cu aceste 6 luni si apoi "eject", dar asta-i legea ne supunem ca daca nu ne supune ea pe noi [:D] In fine, ce vreau eu sa spun este faptul ca sotul meu si-a luat permisul german-(international) acum doi ani si a costat in jur de 1100-1200 DM, deci nu are cum sa fie mai mult de 600 euro maxim!! Si da, au trebuit si cateva ore de conducere,au costat si testele deci cu totul a costat cat v-am zis mai sus... Trebuie sa ma urnesc si eu odata.... PS: apropo, instructorul ia intrebat pe romani daca in Romania se face scoala pt permis!![mariaj][V],hmmm nu in Romania te duci si il iei de la aprozar [:(!]

#8
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:25

[bang] Eu am inteles ca nu e nevoie sa fac ore de conducere, ci maxim una sau doua pentru a "invata" masina pe care o sa dau examen. Personal, am permis de conducere (si conduc mult) din 1996. AM facut deja cursul de prim ajutor (aici in De) si mi-am cumparat chestionare in limba romana. Din ele trebuie sa invat.Adica le tot fac si invat din greseli.Examenul teoretic se da in limba romana (daca vrei). Practic, nu. Dar nici nu e de vorbit prea mult.. LAURA

#9
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:29

Eu aveam permis international cind am ajuns in Franta. Dar nu era bun decit un an, dupa care, ca sa primesc permis francez, a trebuit sa fac iar scoala si sa dau codul si proba practica de conducere (prin oras, pe autostrada, parcare etc.) Asta e... Am reusit sa-mi completez dosarul (cu toate actele, traduceri, legalizari etc.) si am ajuns la Prefectura pe 3 ianuarie, dar curat ghinion, legea se scimbase PENTRU ROMANI de pe 1 ianuarie... Drept pentru care am platit scoala (vreo 800 €, ca nu am luat decit 10 ore, avind deja un permis strain) si m-am chinuit sa-l iau din nou... A fost mai greu examenul decit in România!!! [bang] Dar asta e, acum am doua permise! Otilia&LaAdelita

#10
Crystinne

Crystinne
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2003 - 17:33

Wow... nu inteleg de ce este as de complicat si de ce costa atatia bani? Dupa cum vad eu ca se conduce in unele zone de aici daca vii cu experienta condusului din Romania (mai ales din Bucuresti) ar trebui sa fii considerat "pilot profesionist" Oare testele (practice si teoretice) sunt mai complicate ca in Romania? Se folosesc tot genul acelea de teste grile (si eu am permisul tot din '96 nici nu stiu daca s-a mai schimbat ceva [:I])? Asta este o veste buna [cool].Cum adica pot da testul si in limba romana?? Au traducatori sau trebuie sa platesti tu unul? [?] Ohh scuze [:I]stiu ca pun prea multe intrebari dar m-a cuprins febra [:)]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -