Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O vacanta la mare cum n'atzi mai vazut :-)


21 raspunsuri la acest subiect

#1
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 06 august 2003 - 17:59

Salutare tuturor! Fara prea mare talent în ale scrisului, îndraznesc sa vin shi eu cu o scurta povestioara (reala fir'ar sa fie) despre sejurul nostru pe litoralul românesc. Fara sa ma lungesc prea mult pentru ca am un episod pe care doresc în mod special sa vi'l împartashesc, am sa va spun ca am avut conditii cel putin decente în hotelul în care am stat si care apartine unui anume Minister al carui nume chiar n'are importantza :-) Camera decenta, curata, cu vedere la mare, baia echipata, mobila ce'i drept veche dar înca nedistrusa, parcare pazita 24h/24h, o piscina mare shi super curata (situata practic la malul marii, pe faleza, ca shi hotelul) terasa superba, restaurant curat dar modest (mult prea modest zic eu), un restaurant rustic în aer liber cu orchestra, mititei, gratare, bauturica shi tot tacâmul....totul la preturi de producator, practic mai mici chiar decât cele din en-gros (ex: 5.500 micu' "mare", 3.500 portia de cartofi, 50-60.000 sticla de vin, etc). Si totul în sistem "private", adeca n'aveau acces în hotel, restaurant, terasa, decât clientii hotelului shi eventual invitatzii lor. Suna mirific pâna aici, nu? Trecând peste discutia interminabila de la venire, cu un politist tânar, frumos, dar capos shi cam idiot, care ne'a reperat cu radaru' ca cica aveam 74 la ora în localitate (Mertzanu' de'a trecut în goana mare pe lânga noi cu cel putin suta la ora evident ca nu a fost observat) si care ne'a întocmit proces verbal (pe care Leo n'a vrut sa'l semneze shi deci nici sa'l ia, ashea ca abar n'am cum se procedeaza..probabil ca ne vine acasa amenda), asheaaa....deci trecând peste faza cu politzistu', trecând shi peste cea cu indigestia super urâta a lui Vladutz din prima zi, care s'a soldat cu noapte de voma shi alte 7 zile de diaree cum n'ati mai vazut shi mârâiala non-stop, fapt pentru care vroiam sa ma întorc acasa de a doua zi (noroc ca cele 4 suflete cu care mai eram s-au ocupat temeinic de Dudutz, ashea ca am putut respira shi noi putin), trecând shi peste faptul ca o saptamâna întreaga Vladutz n'a mâncat practic nimic, de l'am adus acasa ogar (sa se sperie Nutzi când l'a vazut shi mai multe nu), ca tot ubitu' lu' mama pe plaja facea ca toate aratarile, ba ca vrea jucariile altor copii, ba ca vrea mâncarea alora de luau micul dejun pe plaja, ba ca nu vrea în apa decât de mâna, eventual ca vrea plimbat în bratze...am uitat ceva??...ashea! trecând shi peste indigestia lu' Leo care l'a tzintuit la pat o zi întreaga....shi peste faptul ca io ma razboiam cu rushii care ereau pe plecare...în fine...."maruntzishuri" d'astea cred ca ar mai fi...dar trecând peste toate astea nu pot sa nu va povestesc faza cu liftu', întâmplata chiar în prima zi! (Aviz moderatorilor! M'am lungit cam mult shi nu shtiu daca prevede regulamentu' dreptu' asta! daca nu ezista, shtitzi voi ce avetzi de facut) Deeeeci: hotelu' avea 13 etaje. shi doo lifturi d'alea shmechere. numa' ca doo lifturi la atâta puhoi de lume, care urca, coboara, merge la masa, la plaja, la piscina...doo ereau pe departe foarte putine! Dar noi...noi eream shmecheri! Frate'miu, care merge acolo de fro 5 ani, zice: "sormeo, vezi ca în spate e liftu' de serv., mai nashpa dar super lejer! nu shtie nimeni de el!" Era, ce'i drept, mereu disponibil! Intr'adevar, nu prea shtia lumea de el! In prima zi, seara, venim de la plaja! Leo se opreshte la piscina. Eu, împreuna cu verishorul meu shi nevasta lui shi cu Dudutz merem sus. La lift aglomeratzie mare! Zic: "bai, stetzi nebuni, stam aci o ora! statzi ca va duc io la unu' secret de nu shtie nemenea de el" shi merem în spate la liftu de serv. Pentru o imagine completa: aia doi ereau cu muinile'n poznare dar cu grija lu' dudutz iar io numa'n dintzi n'aveam bagaje! plus un colac umflat agatzat de'o mâna, c'am zis, de lene, ca doar n'o sa'l umflu shi desumflu'n fiecare zi! Chem liftu, vine imediat! Se deschid ushile shi vad ca st neshte cartoane pe jos! Ii zic lu' nefasta lu' verishorm'iu: "mai bine ia'l în bratze (pe dudutz) sa nu calce pe alea" Ea se apleaca, într'o fractiune de secunda Vladutz o zbugheshte în lift, se închid ushile shi pleaca liftu. Numai cu Dudutz. De fapt, dupe aia, comentând, am înteles ca varul meu s'a repezit sa tzina ushile (ereau tot din alea automate) dar io ma postasem , cu tot fizicul meu barosan, în fatza ushii, inclusiv cu colacu' care sa dea dracu' daca'i dadeam drumu' din mâna, ashea ca i'am blocat calea definitiv, fara ca el sa mai poata face ceva! Stateam ca idioata în fatza liftului, apasam aiurea pe toate butoanele shi strigam "Copilu', copilu'!" Deci liftu' plecase shi îl auzeam pe Dudutz, care parea ca nu intrase în panica, doar ma striga: "unde e mami? mami, unde eshti?". Am intrat într'o panica teribila! Verishorul meu a inceput sa alerge pe scari! I'am strigat ca liftul s'a oprit la 2. S'a dus la 2, în fatza liftului doo cameriste. Se deschid ushile. Nici urma de copil...Cameristele zic ca liftul asta e foarte periculos ca nu'i "safe" deloc shi ca au impresia ca a fost întâi la 9 pâna sa ajungala 2! Fuge verishoru' meu într'un ritm de care shi el s'a mirat dupe aia, fugim shi noi dupa el, dar pe la 5 deja simtzem ca nu'mi mai simt mâinile shi picioarele de frica.. Sa nu mai spun ca sotzia lui erea livida...Dupa câteva secunde îl aud coborând shi pe Dudutz întrebând la fel de calm: "unde e mami? mami, unde eshti?". Am înteles ca l'a gasit la 9, în bratzele la doi pushtani care se întrebau ce sa faca cu el, eventual sa'l duca la receptie...Unul din baietzi apucase sa'i spuna verishorului meu cât de periculs erea liftul ala, cât de brusc se închideau ushile shi cum îi rupsese lui mâna cu câteva zile în urma... Nu vreau sa ma gândesc ce s'ar fi întâmplat daca Vladutz se panica, daca la 9 nu erea cineva sa'l recupeeze imediat shi ar fi poposit câteva secunde în fatza ushilor...daca..daca...Au fost clipe de groaza! Nu cred sa'mi mai fi fost frica ashea de tare vreodata în viatza mea... Avetzi grija de puii vostri!! O vacantza placuta tuturor, fara peripetzii de genul asta! A! Dupa ashea o vacantza "splendida" la mare, plec la munte, dar FARA Dudutz! Pentru prima oara o noapte numai noi doi! Ta-na-naaaaaaaa!!! Va pup shi va iubesc pe toti! Sper ca între timp n'ati adormit cu ashea o poveste lunga... Monica, mama lui Vladutz, nascut pe 7 mai 2001

#2
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:08

quote:
Initial creeata de monica
A! Dupa ashea o vacantza "splendida" la mare, plec la munte, dar FARA Dudutz! Pentru prima oara o noapte numai noi doi! Ta-na-naaaaaaaa!!! Monica, mama lui Vladutz, nascut pe 7 mai 2001
Monica [pup] - halal vacanta !!! Oricum, merci de incurajari - presupun ca pentru cei de 1 an, peripetiile se inmultesc cu 2! Multe salutari lui Leo si pupici lui Dudutzu' liftieru' litoralului! Aaaa, si nu ne-ai spus cu cine pleci la munte, de esti asa entuziasmata :D:D:D:D! DeDe parere personala

#3
bebi

bebi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:20

Ce misto povestesti, parca imi si imaginez.... Eu cred ca exista un ingeras al copiilor. Eu am simtit asta cand era sa-i cada Catalinei in cap o scara de la Billa. Brrrrrrr.... Apropos de lifturi, ce ziceti ca eu m-am blocat in liftul de la ASE, CLADIREA FAC DE COMERT ( liftul din centru, ca-s trei la numar). Si, mai aveam vreo 1 saptamana pana sa nasc si mie imi ardea sa-mi dau ultimele restante[bang]. Nesanatoasa rau.... Si, a venit mecanicu' cu un scaun, i-a eliberat pe o profesoara si doi studenti, iar de mine nici nu le pasa.... Imi tot spuneau sa fac pasu' mare ca pot sa urc. Liftu era intre etaje si juuur ca nu puteam nici macar sa ridic putzin picioru' , de flik/flac nici nu putea fi vorba[bang] Mey, dar nu ne-ai spus la ce hotel? Sau macar spune-ne statiunea! Love is all around

#4
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:28

Vai, Monica, vreau sa-ti spun ca mi-am imaginat faza, de altfel prin ceea ce ati trecut in aceasta vacanta imi imaginez cu succes, avand in vedere ca parca sunt trase la indigo cu ceea ce am patit noi. Adica, pe scurt: Marius, in dimineata plecarii, dureri de cap, de burta etc...(ce mai conteaza, pe langa ce urmeaza), asa ca am reusit sa plecam destul de tarziu, pe la 10 dimineata. Am ales sa trecem Dunarea cu bacul, pe la Braila. Pentru Anca a fost ceva nou, ne-a tras niste urlete ca ea mai voia sa se plimbe cu "vaporul". Dupa ce am ajuns cu bine pe malul celalalt, suna mobilul. Aveam deja 1 apel pierdut, da' cine sa auda ca suna telefonul in vacarmul motoarelor de pe bac. Raspund. Era mama, ajunsese acasa la noi si descoperise 2 genti pline in camera la Ancuta. Era bagajul ei (haine, prosoape, jucarii, tot) uitat de noi in graba plecarii. Si Marius fusese atat de dragutz, dupa ce a dus bagajele in portbagaj, cu remarca lui: ia uite ce masina spatioasa avem, a mai ramas la loc in portbagaj o gramada...oh, oh, daca ne-am fi dat seama atunci de ce era atata loc!!) Asa ca pana la urma i-am facut pe plac Ancutei si ne-am intors pe bac. Desigur, daca la dus am asteptat doar un sfert de ora sa se umple (si ni s-a parut multicel, dar acceptabil), acum am stat o jumatate de ora...in soare...si era ora 11 deja. Pana la urma, am ajuns din nou acasa, deja cand vedeam ca ne apropiem de blocul nostru, simteam ca pocnesc de enervare, cred ca am emanat atat energie negativa incat m-am stricat la burta....dar nici asta nu mai conteaza. Am luat bagajul uitat si ...la drum (de data asta n-am mai trecut cu nici un bac, ni se parea ca ala ne-a purtat ghinion, deh, trebuia sa dam vina pe ceva, nu?) Drumul a fost ok, pana la hotel, in sfarsit, eram crunt de obositi, io una cel putin parca eram o lamaie stoarsa. Ancuta isi facuse cat de cat somnul in masina. In sfarsit, am luat camera, am dus bagajele, am mancat si tzushti pe plaja. Era deja ora 18. Marius s-a dus sa ia din masina umbrela de plaja. Surpriza: masina avea rotile blocate, cica din cauza ca a parcat cu rotile pe spatiul verde. Ne-am ales cu amenda. Dupa asta, ca sa scurtez, copilu' a facut vreo 2 zile febra (peste 39), Marius a racit si el, cu dureri de gat si tusit noaptea la greu. Asta a fost vacanta mea la mare. Sa auzim de o vacanta cu mult mai buna la munte. Pupa-l pe Dudutz din partea noastra, astept sa ne vedem cu bine. Vilma

#5
natydea

natydea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:34

Super "vacanta" si mi se pare cunoscut scenariu. Ai fost cumva in Olimp la hotel Crisana? Dea

#6
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:39

[/quote] Monica [pup] - halal vacanta !!! Oricum, merci de incurajari - presupun ca pentru cei de 1 an, peripetiile se inmultesc cu 2! Multe salutari lui Leo si pupici lui Dudutzu' liftieru' litoralului! Aaaa, si nu ne-ai spus cu cine pleci la munte, de esti asa entuziasmata :D:D:D:D! DeDe parere personala [/quote] Dede, pompice shi voua! Punctul nr. 1: ma bucur sa vad ca eshti un elev silitor :D Stii tu despre ce vorbesc! Punctul nr. 2: Nuuu, nici pe departe nu'i mai rau cu un copil de 1 an! Anul trecut cu Dudutz de 1 an shi 3 luni a fost o vacantza care putea fi perfecta daca shi conditziile de la hotel ar fi fost ca cele de anul asta! Punctul nr. 3 (dar nicidecum cel din urma :D): evident ca plec cu Leo shi crede-ma ca o sa profitam la maxim :D Da Doamne sa tzina shi vremea cu noi (adeca sa ploua întruna):D. Promit ca n-o sa vin cu isterii luna viitoare shi angoase cum ca s-ar putea sa...Doamne-fereshte!:D:D:D Pup iu! Monica

#7
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:40

Muniq, esti sigura ca n-a fost un vis despre vreun film al lui Louis de Funes si ca ai trait toate astea???? Poate inca visezi, ia ciupeste-te :) Auzi, si la munte de ce sa nu-l luati pe Dudutzu, o sa va plictisiti [:D] D.

#8
bebi

bebi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:52

quote:
Originally posted by descintec
Muniq, esti sigura ca n-a fost un vis despre vreun film al lui Louis de Funes si ca ai trait toate astea???? Poate inca visezi, ia ciupeste-te :) Auzi, si la munte de ce sa nu-l luati pe Dudutzu, o sa va plictisiti [:D] D.
Poi creka nu-l iau pe Dudutz la munte ca nu prea-s lifturi...[alcool] Love is all around

#9
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 06 august 2003 - 18:52

de ras de ras, dar sa stiti, poate chiar ati auzit pe protv la stirile de la ora 5, acum o luna si ceva, la spitalul municipal din tg jiu, o doctorita sau asistenta a fost efectiv taiata pe din doua de lifttul de persoane..sub ochii tuturor celor care se aflau pe coridor... eu una am o aversiune fata de lifturi de pe la 8 ani, cand am ramas blocata in el vreo ora la hotel International din Sinaia, si de-abia am mai iesit de-acolo, ca se stransesera ca la circ de la camerista la director , da' nici un electrician...

#10
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 06 august 2003 - 19:24

[:-)))][:-)))][:-)))] Luati may si baietu', c-o sa aveti nevoie de liftier![:D] S-ar parea ca Vladutz detine secretul functionarii lifturilor![:D] Claudia


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -