Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Radiografii la inceputul sarcinii


6 raspunsuri la acest subiect

#1
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:47

Salut la toata lumea! E primul meu mesaj pe forum si am nevoie urgenta de ajutorul vostru. Tocmai am aflat ca sunt insarcinata, in 3 sau 4 saptamani. Problema e ca acum o saptamana am avut un accident de masina foarte grav, masina fiind complet distrusa. SLAVA DOMNULUI, noi suntem bine (adica eu si sotul meu) - eu m-am lovit doar putin la cap iar el s-a taiat la mana. Am facut insa mai multe radiografii in zona gatului si a capului (5 la numar) nestiind ca sunt insarcinata. Acum suntem disperati, nu stim daca sa pastram sau nu copilul. Credinta in DUMNEZEU si in DOMNUL IISUS imi spun ca da, informatiile culese de pe Internet (riscul de malformatii, leucemie si cancer la copil, la nastere sau chiar dupa ani de zile) imi spun ca nu. A mai trecut cineva prin asta? Aveti cumva vreun raspuns sau vreun sfat? Multumesc anticipat...DOAMNE-ajuta!

#2
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:05

Din cate stiu eu radiografiile nu afecteaza copilul, insa cel mai bine este sa intrebi un medic. Medicamente ai luat? Daca nu ai luat, eu spun sa stai linistita. pupici Crinuta

#3
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:05

Din cate stiu sunt foarte periculoase radiografiile in timpul sarcinii si sunt permise numai in cazuri speciale cu protectia de rigoare (se pune un sort special pentru a proteja abdomenul). Mie mi-a interzis medicul ginecolog si banalele radiografii dentare in timpul sarcinii. Vorbeste cu un medic bun. Cred ca e riscant sa pastrezi sarcina.

#4
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:08

Numai un doctor iti poate raspunde cu siguranta. In general, radiografiile facute in prezent au radiatii foarte mici, apoi, zona expusa nu a fost cea pelviana, si nu in ultimul rand, varsta mica de conceptie presupune riscuri mai mici, din cate stiu eu. Decizia de pastrare a sarcinii o iei impreuna cu un medic ginecolog competent, in urma unor teste pe care ti le va recomanda. Parerea mea este sa vizitezi un ginecolog, iar daca nu esti convinsa de ceea ce-ti spune, cauta altul. Eu sper si cred ca totul va fi bine. Multa sanatate. Vilma

#5
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 august 2003 - 19:17

Buna!! Multumesc pentru raspunsuri. Nu am luat medicamente, dar din cate tin minte, cel putin la radiografiile de la cap (2 - facute in Ungaria, unde am facut accidentul - eram in drum spre Romania)nu am avut sort protector peste abdomen. Am fost la un doctor aici (in Germania) care a spus ca e ok, atat vreme cat radiatiile n-au fost indreptate direct spre abdomen. Nu ne vine sa credem insa..:((...Joia viitoare ne-a facut oricum o programare la un institut de ginecologie din Munchen, unde se pare ca voi fi examinata de o comisie formata din 6-7 doctori foarte buni. Intrebarea e: poate cineva garanta ca nu vor fi probleme?!? Putem avea incredere in cineva? Ma refer, in afara de DUMNEZEU, de DOMNUL IISUS...Perioada de inceput se pare insa ca e cea mai vulnerabila, cand se formeaza toate organele si tesuturile bebelusului. In plus, cred ca am mai baut si bere luna trecuta...nu exagerat, caci nu le am cu bautura..prefer de regula apa plata. Si inca ceva, miercurea viitoare sunt programata aici pt. o noua radiografie, cand se pare ca ar trebui sa se auda bataile inimii copilului...altfel sunt probleme. Multumesc si DOAMNE-ajuta! Cristina

#6
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 05 august 2003 - 20:27

Buna, Poti sa citesti povestea mea. http://www.desprecop...?TOPIC_ID=10535 Deci eu am facut 2 radiografii pt trompe si uter cind bebe avea cam 6 zile ( la 22 zile de la prima zi a ultimului ciclu). A depins foarte mult timpul si compozitia de radiere. parerea mea e sa te interesezi, daca poti, cit timp a durat radiografii. Fetita mea are acum aproape 2 ani, a fost racita doar de 2 ori, e voiaosa, si nu mi se pare ca are ceva probleme. Nu regret deloc ca am nu am avortat. Mult noroc. Delia

#7
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 21:25

Buna, Delia! Mersi mult, m-a ajutat povestea ta. Problema e ca eu am facut radiografiile la 2 sau 3 sapt, deci cand bebelusul e mult mai vulnerabil - e adevarat, au fost doar in zona capului. Cei de aici nu prea coopereaza in a-mi furniza date despre radiografii, cred ca sunt cam speriati. Dar DOAMNE-ajuta! Multumesc de incurajari! Cristina


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -