Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita mea se trezeste noaptea. Nu mai pooot!


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:01

Ca te trezeste doar un coipl e bine, sa vezi cum e cind te trezesc doi [bang]Lasind gluma la o parte, cred ca solutiile oferite nu merg la unii copii si pace. Si fetita mea, pe care o cheama tot Irina si are 4 ani si 2 luni, se mai trezeste uneori, si ma roaga sa merg cu ea la baie, sau sa ii dau apa. Uneori se intimpla sa faca astea singura sau il mai cheama si pe tati. Dar nu prea vrea sa ramina la bunici noaptea uneori pentru ca ea o vrea pe mami a ei. In afara de asta, baietelul meu de 1 an si 8 luni se trezeste si de 3 ori pe noapte uneori sa-mi ceara apa, de zici ca e in desert, asa ii este de sete. Si el nu doarme nici in ruptul capului fara mine. Trebuie sa ma tina de mina, ca altfel nu se poate. Il pun in patut, dar se trezeste si ma striga "mami, mami", de nu pot nici la baie sa merg, ca urla ca din gura de sarpe. Ma mir si eu de fiecare data cind aud de cite un copil care de pe la 2-3 luni doarme toata noaptea, de nici nu zici ca ai copil in casa. Asat e, sint mamici mai norocoase. Si eu merg ziua le serviciu si uneori sint chiauna de somn, dar cred ca organismul meu deja s-a automatizat, ca sa spun asa, m-am obisnuit cu toata obosela, desi eu te inteleg ca e tare greu. Speram cu timpul sa le treaca cheful de a o striga noaptea pe mami. Ioana

#12
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:09

Sylvie, cunosc problema si, desi Matei al nostru are 6 ani, inca ne mai confruntam cu ea din cand in cand. In cazul nostru, ce pot sa spun, Matei este foarte vioi, foarte dinamic, uneori chiar prea dinamic, si cu cat e mai obosit, cu atat adoarme mai greu si se trezeste noaptea mai des :(((. Eu cred ca de vina sunt activitatile de peste zi - prea mult "excitement", ca sa zic asa. Ultima data ne-am confruntat cu aceste treziri nocturne si chemat cu glas ascutit "maaaamiiii!!!! taaaaatiiiii!!!" in aprilie, odata cu inceperea scolii. Ce pot sa iti spun? Nervi de fier, rabdare si calm, taierea cordonului ombilical (nici la noi nu-i taiat inca, de altfel Matei nu sta singur in casa, inca fac baie cu usa deschisa, cand ma duc la buda ma verifica sa vada daca nu am iesit din casa...) cumva, dar nu stiu cum... Eventual o vizita la medic... Cred ca unii copii au anumite fobii si trebuie descoperite care sunt acestea si creat in jurul copilului acel cocon de siguranta si incredere. E o situatie stresanta, stiu, dar nu esti singura in ea :))). In orice caz, poti sa-mi scrii pe MP. Si pe forum, daca ai gasit o solutie :))) Julie

#13
Sylvie

Sylvie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 16:18

Dragii mei, Va multumesc tuturor pentru sfaturi! M-am regasit in povestile voastre despre micii neobositi, sunteti un grup de suport de nota 10 [flo] Desi nu cred ca problema mea se va rezolva prea curand si cu riscul de a parea cinica, va spun ca tare bine m-am simtit sa aflu ca nu sunt singura care se confrunta cu "Mami, Mami!!!" in miez de noapte. Jully, din ce-mi spui trag concluzia ca Matei al tau seamana perfect ca si comportament cu Irina mea: nu ramane singura in camera decat rar, ma controleaza cand merg la baie, se panicheaza daca observa ca am iesit din camera si nu am avertizat-o, etc. Si crede-ma ca incercam in permanenta sa-insuflam sentimentul de siguranta si incredere despre care pomeneai. Re. vizita la doctor - am dus-o deja la un neuro-psihiatru de copii, pe cand avea 1 an si jumatate si se trezea de 5-6 ori pe noapte si ne-a spus ca avem un copil pe care il hiperprotejam, ca nu trebuie sa-i dam atentie cand face crize de personalitate, iar in final ne-a dat o reteta pentru un medicament care se recomanda de obicei in epilepsii (pe care bineinteles nu i l-am administrat). Oricum, va multumesc inca o data tuturor pentru suport! Uff, abia astept sa plecam in concediu, cel putin atunci vom dormi in aceeasi camera si sper sa am parte si eu de putina odihna nocturna. cu drag, Silvia

#14
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 06 august 2003 - 16:29

Julie, Sylvie [grup] am eu solutie pentru problema cu hiperprotectia: inca un bebe. Cel putin [^] D.

#15
Sylvie

Sylvie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 16:41

quote:
Originally posted by descintec
Julie, Sylvie [grup] am eu solutie pentru problema cu hiperprotectia: inca un bebe. Cel putin [^] D.
Ehee, tare as fi vrut eu sa fac trei sau chiar mai multi![invazie] Din pacate, si Irina a aparut cu mare greutate si dupa multe chinuri, asa incat solutia asta nu se mai poate aplica la noi. Dar poate merge la Julie :))(scuze ca te-am botezat Jully in mesajul anterior!) Am fugit, am tare mult de lucru acum si am cam ramas in urma ca m-am cam lipit de forum in ultimele zile :)) Silvia

#16
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 august 2003 - 01:52

sa nu dati cu pietre dar eu sunt mamica fericitaa cu bebelusul care de la 2 luni doaarme noaptea. Au mai fost ceva nopti de veghe dar rare si de la 10 seara la 10 dimineata nu avem probleme. Intrebarea e....daca tot ati fost la dr poate v-a explicat...sau daca stiti..unde anume ati gresit(daca se poate spune greseala)? Toate avem tendinta de a-i superproteja, mai ales cand sunt bb mici si neajutorati. Deci ce ar fi de evitat? Pupici multi si Somn usor! marina

#17
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 07 august 2003 - 02:11

Nu dam cu pietre, Marina. In cazul meu stiu ca am un copil mai anxios, si, fiind singurul, e posibil sa fie pe undeva si superprotejat, desi fara intentie. Pe de alta parte, ma gandesc ca e posibil sa ma fi mostenit, eu imi amintesc, de pilda, cand eram copil, ca nu puteam sa dorm noaptea in ajunul evenimentelor importante (plecarea in vacanta la bunici, intr-o excursie, inainte de inceperea scolii etc). Desi nu cred ca faceam scandal si tipam dupa parinti, imi amintesc ca ma apuca febra ori vomitatul ori imi curgea sange din nas :)))...noaptea :))) Situatia noastra este poate si mai stresanta pentru copil, caci timp de 3 ani am stat mai mult eu singura cu el, tati al lui facand naveta saptamanal... Apoi plecarile inspre si dinspre Ro cu avionul, schimbarile de fus orar, toate astea ma gandesc ca (zzzz) contribuie undeva... In opinia mea, nu cred ca inca un copil ar fi solutia. Inca astept sa-mi sune ceasul biologic pentru a 2-a oara, dar pana acum nimic. Ah, ca sa nu mai zic ca eu personal cred ca un al doilea copil trebuie sa fie dorit in egala masura de toti membrii familiei (si in primul rand mama sa se simta pregatita pentru asta) si nu sa fie facut ca un cadou pentru cel ce ar urma sa fie fratele mai mare :))). Vad - zilnic aproape - atatea conflicte intre frati, incat zau ca nu pot lua o hotarare. Inca.

#18
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 august 2003 - 06:53

Fetita ta va renunta la acest obicei mai tarziu iar ceea ce face nu este, din cate vezi, complet neobisnuit. Asta nu inseman ca te faci sa te simiti mai bine. Una din solutiile pe care ti le recomand - nu este deloc cea mai buna dar e singura ca sa poti dormi - este sa dormi cu ea. Dupa o vreme ea se va obisnui cu ideea ca esti langa ea si nu se va mai trezi. Daca observi ca nu se trezeste poti incerca din nou sa o adormi si apoi sa pleci si sa dormi separat. Nu e o situatie convenabila. Stiu copii care si la peste opt ani isi trezesc mamele sa le dea apa. Daca pana la cinci sau sase ani nu reusesti sa o faci sa renunte la obicei va trebui sa aplici metode mai severe. Pur si simplu ii explici ca nu te mai trezesti noaptea. Poti incerca sa ii explici lucrul acesta de pe acum. Explica-i ce inseamana pentru tine sa muncesti si sa stai dupa nopti nedormite la lucru. Explica-i pe indelte ca unui om mare si oricat de des poti. Incet, incet va intelege si cel putin nu va face nimic din capriciu. Noroc. Z.

#19
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 07 august 2003 - 13:40

Hei, nu doream sa va conving sa mai faceti un copil. Era o gluma (of, Doamne, mereu trebuie sa explic glumele mele [:D]). Si nici nu cred ca un doi copii sint mai putin razgaiati si protejati decit unul. Probabil de la trei, patru in sus, cind chiar nu mai ai vreme sa iti bati capul cu toate nimicurile. [flo] D.

#20
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 07 august 2003 - 18:56

quote:
Originally posted by Marina [ Intrebarea e....daca tot ati fost la dr poate v-a explicat...sau daca stiti..unde anume ati gresit(daca se poate spune greseala)? Toate avem tendinta de a-i superproteja, mai ales cand sunt bb mici si neajutorati. Deci ce ar fi de evitat? Pupici multi si Somn usor! marina
Marina, am fost la dr. si nu numai la unul! Cred ca mai aveau putin si ma trimiteau pe mine la medic![:D] Toti mi-au spus acelasi lucru: este un copil sanatos, destept, curios, plin de energie si care-si incarca bateriile fffff repede![bang][bang][bang] Poti crede ca la febra 40, Alex al meu zburda prin casa ca si cum nu ar avea nimic????? Daca nu pun mana pe el sau nu s-ar schimba culoarea buzelor, nici nu as realiza! Si mi-au mai spus dr.-ii ca unii copii au nevoie de mai putin somn ca altii, unii se pot scula de mai multe ori noaptea...etc., si atata vreme cat nu este somnambul e totul ok, nu are sens sa-l drogheze! Asa ca...[:D]... somn usor pentru cine poate, eu, sincer, va invidiez! [:D] Claudia


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -