Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita mea se trezeste noaptea. Nu mai pooot!


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Sylvie

Sylvie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 august 2003 - 16:12

Dragi parinti, Puiul meu de patru ani si patru luni se trezeste si acum in fiecare noapte. Nu vrea decat cel mult putina apa (am scos lapte, suc si alte fandoseli) dar mai ales vrea sa o simta pe mami langa ea. Nu are cosmaruri, din cand in cand mici fobii ca orice copil, insa o vrea pe mami noaptea si gata. Cat a fost bebeu, am suportat cu stoicism situatia, trezitul de 3-4 ori pe noapte era constant, am aplicat inca de pe atunci toate sfaturile si metodele descrise prin carti sau auzite de la doctori si prieteni, insa acest obicei nu a disparut nici acum. Imi este foarte greu sa fac fata situatiei, sunt o mamica care munceste minimum 10 ore pe zi, am functie de raspundere si solicitari mari si simt cum am ajuns la limita oboselii[bang]. Nu va mai spun de cearcane...zici ca am funduri de pahare la ochi. Altfel fetita mea e OK, vioaie si guraliva, e dezvoltata normal pentru cei patru anisori ai ei, merge la gradinita, de vreun an mananca bine si a luat in greutate si inaltime. Am uitat sa va spun ca in ciuda faptului ca "o obosim" destul de mult - inot, role, etc. - tot se trezeste noapte de noapte.... Daca vreunul dintre voi a mai trecut prin asa ceva si a rezolvat situatia va rog sa imi scrieti. Apreciez orice sfat, orice metoda care la voi a functionat. Va multumesc, Silvia (mamica de Irina)

#2
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:06

Sylvie, s-a mai discutat despre asta, poate gasesti ceva care ti se potriveste http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=8895 [pup] D.

#3
Sylvie

Sylvie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:42

quote:
Originally posted by descintec
Sylvie, s-a mai discutat despre asta, poate gasesti ceva care ti se potriveste http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=8895 [pup] D.
Draga Descantec, multumesc frumos pentru link, am citit tot. Am aplicat si eu deja o serie din recomandarile citite: obositul copilului pana la epuizare, citit muulte povesti inainte de culcare, adormitul cu mamica, lampita de veche in camera, iconita, papusa mascota, cam toate, ce mai. Dintre toate principile pe care le aveam re. cresterea copilului, numai la culcatul in camera separata nu am renuntat, desi am fost de atatea ori tentata..... Scenariul este urmatorul: irina merge la culcare in camera ei, mami citeste povesti, mami atipeste inaintea Irinei, apoi adoarme si Irina, Tati extrage mami din camera copilui si muta mami in patul conjugal unde dorm amandoi pana cand auzim (pe la 3 - 4.00) in aparat binecunoscutele tipete: Maaami, Maaaaaaaaaaaaami, care nu se opresc pana cand Mami nu coboara in camera copilului, ii da apa, pupa copilu' si-l linistste sau il cearta (uneori! ca re si ea saraca nervii zob) apoi copilul adoarme, lui mami ii ia ceva mai mult pana adoarme din nou, de unde este iarasi extrasa dimineata de catre Tati ca sa se pregateasca pentru servici. Daca reusesc sa ma mut singura inapoi la mine in dormitor dupa trezirea de noapte, invariabil va urma un nou racnet pe la 6-7 dimineata, taman cand se apropie ora la care suna desteptatorul. Oricum, multumesc! O sa citesc inca o data sfaturile de pe Forum, poate mi-a scapat ceva....imi cer scuze ca am re-deschis subiectul fara sa fi verificat inainte. Silvia[mamica] Silvia

#4
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:46

Sylvie, al meu are 4 ani si 7 luni si avem aceleasi probleme. Se scoala noaptea des si vrea ba apa, ba pipi! E si caldura de vina. Aseara s-a culcat la miezul noptii si nu s-a mai trezit pana la 6 dimineata (sau nu l-am mai auzit eu[:D]), cand n-a mai vrut sa adoarma de loc![bang][bang][bang] Da' am fost fericita ca am dormit si eu 6 ore la rand!!!! De obosit e obosit frant seara, doarme bine cam 3 ore si apoi incepe foiala! Si viseaza ce se intampla ziua! E super cand viseaza ca merge cu bicicleta, sa vezi atunci ce da din picioare![:D] Asta e! Speram ca timpul le rezolva pe toate! Claudia

#5
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:28

si eu am avut problema asta..nu mai stiu pina la ce virsta..Eu as mai avea o idee, nu stiu daca tzine si daca o poti aplica, da' cine stie..Seara invat-o sa adoarma singura. Dupa poveste, mangaiat, pupacit, las-o sa adorma fara tine. Asa, poate nu se mai trezeste sa te caute. Lasa-i un lucru de al tau (la mine esarfele mele erau miraculoase, pina cind adormea Stef se mingaia pe obraji si le amushina intr-una:))) si o jucarioara draga, care sa aiba grija de ea. Esti tare daca reusesti! [cool] D.

#6
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:59

quote:
Originally posted by descintec
si eu am avut problema asta..nu mai stiu pina la ce virsta..Eu as mai avea o idee, nu stiu daca tzine si daca o poti aplica, da' cine stie..Seara invat-o sa adoarma singura. Dupa poveste, mangaiat, pupacit, las-o sa adorma fara tine. Asa, poate nu se mai trezeste sa te caute. Lasa-i un lucru de al tau (la mine esarfele mele erau miraculoase, pina cind adormea Stef se mingaia pe obraji si le amushina intr-una:))) si o jucarioara draga, care sa aiba grija de ea. Esti tare daca reusesti! [cool] D.
[:-)))][:-)))][:-)))] Crina, esti bestiala!!!! Eu am incercat, da' n-a mers! Si ma verifica toata noaptea daca mai sunt langa el! Sa vezi ce palme imi trage![:D] Cand era mai mic, il mai pacaleam cu un urs de plus, il pipaia pe ala si era multumit, dar acum nu mai merge. Daca gasiti o solutie, spuneti-mi si mie, ca dau o bere (Crina, la tine deja sunt datoare una, n-am uitat)! Claudia

#7
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 05 august 2003 - 19:23

Clau, baga-i niste fenobarbital![:D] P.S. cred ca asta va fi declarata "solutia anului" D.

#8
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 05 august 2003 - 19:39

quote:
Originally posted by descintec
Clau, baga-i niste fenobarbital![:D] P.S. cred ca asta va fi declarata "solutia anului" D.
Crina, noroc cu dintii aia, ca altfel... [:D] Nu-i dau nimic, doar, poate, in caz de forta majora, peritol, la recomandarea pediatrului, atunci cand e gripat de moare! Si atunci, ma voi gandi bine! [:D] Fenobarbital n-am luat in viata mea, cu atat mai mult nu-i voi da puiului! [pup], Claudia

#9
Sylvie

Sylvie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:51

quote:
Originally posted by descintec
si eu am avut problema asta..nu mai stiu pina la ce virsta..Eu as mai avea o idee, nu stiu daca tzine si daca o poti aplica, da' cine stie..Seara invat-o sa adoarma singura. Dupa poveste, mangaiat, pupacit, las-o sa adorma fara tine. Asa, poate nu se mai trezeste sa te caute. Lasa-i un lucru de al tau (la mine esarfele mele erau miraculoase, pina cind adormea Stef se mingaia pe obraji si le amushina intr-una:))) si o jucarioara draga, care sa aiba grija de ea. Esti tare daca reusesti! [cool] D.
Descantec, Claudia, va multumesc mult pentru sfaturi. Am incercat cu lucrusoare de-ale mele lasate in patutul ei, insa reactia fost Mami, eu te vreau pe tine, nu esarfa/rochita ta! Jucarioara draga are de la 1 an si ceva - papusa Dinuta mare cat ea si moale ca o perna - dar daca Mami nu apare si ea in ecuatie, degeaba...Nu stiu sincer ce truc sa mai incerc, tot ce pot sa fac este sa ma resemnez si sa astept vremurile in care Irina nu se va mai trezi noaptea tipand dupa mine. Culmea e ca intelege cat de obosita sunt si ii pare rau ca se trezeste. E un copil tare bun altfel, singura noastra problema e ca am ramas cu "cordonul ombilical" inca netaiat[|)]. Va pup, aveti niste copii super amandoua, sa va traiasca si sa fie fericiti si sanatosi![flo][flo][flo] Silvia

#10
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:54

Si noi am avut aceasta problema, doar ca eu am cedat si i-am mutat patutul in camera noastra. Avea 2 ani si jumatate cand dormea singura in camera ei. S-a imbolnavit si am dormit amandoua la spital.De atunci, noapte de noapte eram ca si tine, Sylvie. Cand ti-era lumea mai draga incepea sa tipe dupa mine. Ma mutam in camera ei;ea adormea dar eu nu . Dupa cateva luni, la capatul puterii i-am dus patutul la noi in camera,unde doarme si acum desi are 5 ani.Asa am reusit da dorm si eu noptile linistita. Dar si asa sunt nopti in care "face prezenta", la modul:"Mami,esti aici?" In momentul in care-mi aude vocea se culca din nou. Dar, din pacate nu este o solutie tocmai buna, avand in vedere ca suntem totusi trei suflete in acea camera.Mai sper ca atunci cand ii voi amenaja camera pentru scoala o voi obisnui sa doarma singura.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -