Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

invitatia


8 raspunsuri la acest subiect

#1
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:32

Va rog sa-mi spuneti si mie invitatia pt familionul care trebuie sa soseasca aici in ce limba sa fie? Cine o citeste adica, si romanu' si strainu', sau cum? Noi ne-am gandit s-o facem in engleza. Ce ziceti? Piatra lunii

#2
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:35

Romanul [^] Invitatia ii trebuie cand iasa din Romania, acolo e buba. Odata iesiti, Dumnezeu cu mila si pe-aci le e drumul. Si odata intrati in Austria sunt liberi ca pasarile cerului. Nu-i mai intreaba nimeni nimic pana in Dk, cand ii veti intreba voi daca le e foame sau sete... LAURA

#3
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:30

La noi aici nu exista formulare tip de invitatie.Asa ca am facut-o noi,una in engleza si una in romana, sa fim siguri.E vreo problema daca e scrisa de noi, si nu e tip? (n-ar trebui,ca daca n-avem de unde, asta e).

#4
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:55

Daca nu aveti invitatie tip trebuie sa o legalizati la un notar pe cea in engleza si pe urma tradusa si legalizata in Romania. Ca sa fiu f clara cea in engleza legalizata in Danemarca si traducerea romaneasca sa fie facuta de un traducator autorizat si legalizata la notar...Daca danezii nu accepta varianta in engleza la legalizat tare mi-e ca faceti o invitatie in daneza si o sa cautati in Romania traducator autorizat de daneza :( cele bune, päpä

#5
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:08

fratele meu a venit in Cipru ( nu e nevoie de viza shi-tzi baga betze-n roate la greu la vama in romania) shi am scris eu o invitatzie in romana shi in engleza fara legalizare fara nimic, shi i-a facut capu patrat la vama ca trebuia invitatzie tip, shi avea 14 ani copilu, l-a shi speriat ca nu-l lasa sa plece. in cipru nu l-a intrebat decat daca are bilet de intoarcere. biankita

#6
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:09

Danezii nu legalizeaza acte la notar, asa ca nu putem decat sa trimitem invitatiile doar cu semnatura noastra, si sa speram ca nu vor fi probleme. Aici totul e f. simplu, fara copii, legalizari, traduceri autentificate, etc.

#7
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:18

trebuie sa aiba asigurare de sanatate shi ceva bani la ei, ii intreaba la vama in invitatzie da detaliile tale, adresa unde vor sta, shi faptul ca iei asupra ta cheltuielile lor in Danemarca pe perioada sejurului. fa invitatzia mai "oficiala " , nu ca pe o scrisoare personala. biankita

#8
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:53

Daca au asupra lor cecuri de calatorie s-au bani lichizi cite 500de euros pt fiecare persoana in parte nu-i mai cere "minunea " de invitatie ,deci trebuie sa faca dovada la vama ca fiecare persoana are minim suma aceasta in buzunar indiferent sub ce forma ,daca nu invitatia trebuie sa fie "ca la carte" altfel trebuiesc bine umplute buzunarele vamesilor si nici asa nu sint sigura ca merge!!! Aura&Luca

#9
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 06 august 2003 - 15:08

Gata, m-am lamurit. MI-a dat prin cap sa sun si la consulatul roman (imi daduse prin cap dar n-am sunat, am zis ca politia daneza tre' sa stie mai bine, ca pe ei ii intereseaza mai curand decat pe romani,dar e invers)- si asa am aflat ca-mi vor trimite ei prin e-mail invitatia tip, in romaneste, o completam si o trimitem inapoi, ei o legalizeaza si apoi ne ducem la Copenhaga : (( dupa ea. Plus taxa de legalizare normal. Mare nebunie, bine macar ca mi-a dat prin cap cat de cat la timp, of , ce simplu e la danezii astia nu atatea copii,legalizari si alte de-astea. In fine, asta e, multumesc de raspunsuri oricum!! Piatra lunii


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -