Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credit ipotecar


22 raspunsuri la acest subiect

#1
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 04 august 2003 - 16:08

A avut cineva de a face cu acest tip de credit? Deocamdata cel mai avantajos mi s-a parut cel de la Raiffeisen Bank. Au perioada mai mare de rambursare - 20 de ani. Si sub nici o forma nu vreau sa iau in lei, se plateste o rata dubla fata de valuta. Care are informatii despre un astfel de credit si poate sa-mi mai dea ceva amanunte?! Va multumesc Camelia si bebe Rares http://community.web...m/user/cameliac ``````````` Just hope ```````````

#2
ioanau

ioanau
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 august 2003 - 16:19

"Informatii" este un termen foarte general, spune-mi exact ce vrei sa stii. Pentru informatii generale poti sa dai o cautare pe site-urile bancilor din Romania si o sa gasesti la fiecare banca informatii despre conditiile de creditare. Eu am o prietena care a luat credit ipotecar de la BCR si spune ca acolo au cele mai bune conditii (a mai incercat la Alpha Bank, la ING si cred ca si la Raiffeisen). Ioana

#3
bebi

bebi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 04 august 2003 - 16:32

In functie de venitul net al familiei, te poti orienta spre o anumita banca. Imi trebuie mai multe detalii. Pot sa-ti spun ca la Alpha Bank perioada maxima de rambursare este de 25 ani, asigurarea este gratuita, avansul este de 25% din suma. Rata dobanzii este variabila sau fixa in functie de optiunea clientului. Da-mi mai multe detalii Love is all around

#4
carmendraghici

carmendraghici
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 august 2003 - 16:46

"La ALPHA BANK veti beneficia de facilitati care sa raspunda necesitatilor d-voastra. Credite care sa va ajute sa va atingeti scopurile propuse. Credite pentru locuinte în valuta: Oricine câstiga un salariu indexat în valuta poate sa solicite un credit pentru achizitionarea, construirea sau renovarea propriei case. Creditul este cunoscut sub numele ALPHA 810 Housing . Creditul este pe termen lung. Banca va finanta pâna la 70% din valoarea achizitiei-constructiei. Dobânda plus rata nu pot depasi 50% din venitul net al solicitantului." Atat scrie pe site-ul Alpha Bank despre credite. Si pe mine ma intereseaza un astfel de credit asa ca orice informatie este binevenita. Carmen

#5
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 04 august 2003 - 17:12

Incearca si la BCR;dau valuta,e pe 20 de ani,rata e fixa,in max max 3-4 saptamani e totul rezolvat;

#6
Karla

Karla
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 august 2003 - 17:17

Am auzit ca si Banca Germana are oferte bune in acest domeniu. Daca stie cineva detalii le vreau si eu..

#7
zazzie78

zazzie78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:02

Cel mai avantajos e cu BCR, au costurile cele mai mici (asigurare, evaluare dosar, evaluare casa, etc.). Basca, se misca cel mai repede. Din iunie tot umblam dupa credite ipotecare, am incercat initial cu Volksbank pentru ca aveau avansul cel mai mic (20%), insa din cauza asta ne-au cerut giranti (ce tampenie!). Am trecut si pe la Raiffeisen, insa dobanda este mai mare decat la BCR, la Alpha tot asa. Inarmati-va, totusi, cu rabdare si tarie, veti avea nevoie! Bafta! Roxana

#8
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 august 2003 - 19:00

La Egnatia Bank (fosta BNP-Dresdner Bank) creditul ipotecar se acorda in EUR si USD, este de min. 10.000 USD, rambursabil in max. 10 ani. Rata nu trebuie sa depaseasca 40% din veniturile nete ale familiei (se iau in considerare veniturile ambilor soti, incluzand si alte venituri impozabile in afara salariilor, dividende etc). Este un comision care se plateste o singura data la semnarea contractelor. Atentie la Raiffeisen unde se plateste anual la soldul creditului!!! Lucru care nu se observa in brosuri. Daca vreti amanunte trimiteti-mi un mail. Gabi

#9
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 august 2003 - 23:47

Fratele meu si-a cumparat apartament cu credit la BCR si spune ca au conditii avantajoase(cele mai bune, spune el); ce stiu eu e ca la 8.000 $ plateste rata fixa 100 $ timp de 10 ani. Mie mi se pare foarte bine, dar nu cunosc ofertele celorlalte banci. [pup] Missiday

#10
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 05 august 2003 - 01:49

La B.C.R. mi-au spus perioada maxima de 15 ani si o dobanda, la valuta, de 9,1%. La 6.000 de euro trebuia sa dau pe luna 60$ si trebuia sa am impreuna cu sotul un salar de 8 milioane. La Raiffeisen au perioada de rambursare 20 de ani si dobanda 8,5%, la 8.000 euro rata e de 69,43%. Cu salarul nu e problema. Partea cu asigurarea locuintei si a celui care imprumuta e gratuita si aici, la fel ca si partea cu evaluatorul din partea bancii. Avansul e la amandoua de 25% la valuta. Cam asta mi s-a spus azi. Mami Camelia si bb Rares http://community.web...m/user/cameliac ``````````` Just hope ```````````


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -