Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

certificate de nastere - USA


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 01 august 2003 - 19:07

Rugaminte pentru fetele din State - Am doi veri minori in Statele Unite care au certificatele de nastere in romaneste si au nevoie de ele traduse si legalizate. Chestia asta se poate face numai in Romania sau poate fi facuta si in State? Multumesc anticipat pentru raspuns! Cu drag, Elena & Maria Bucuria

#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 august 2003 - 19:11

Cred ca se poate si in State. Noi desi am avut tradus certificatul de casatorie ne-am dus la Secretary of State, de acolo de unde se ia permisul de conducere si aia acceptau traducerea din Romania decat daca luau legatura cu firma respectiva din Romania dar dura prea mult sau traduceam certificatul aici. Drept pentru care ne-au dat ei o lista cu firmele care traduc din alte limbi. Oana_B

#3
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 01 august 2003 - 19:14

Oana, please poti sa imi spui cam ce fel de firme sunt astea? E destul de urgenta situatia si sunt disperata sa ii ajut ca trebuie sa inceapa scoala. Ei stau in San Jose, Ca. Multumesc mult. Elena & Maria Bucuria

#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 august 2003 - 20:11

Firmele pe care le dau ei sunt firme particulare ca si in Romania. E putin diferit de la stat la stat, am cautat dupa oficiile Secretary of State si nu am gasit, am impresia ca acolo se cheama altfel. Ma gandeam ca daca ar putea sa faca un drum pana la primaria lor, City Hall sa intrebe acolo, am gasit adresa: San José City Hall 801 North 1st Street San Jose, CA 95110 (408) 277-4000 (phone) (408) 277-2277(fax) (24 hrs a day, 7 days a week Uite si linkul oficial al primariei: http://www.ci.san-jose.ca.us/ Imi pare rau ca nu stiu mai mult sa te ajut, [pup]ici, Oana_B

#5
corales

corales
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 22:07

Elena, incearca www.berlitz.com au locatii in toate statele din America. Eu i-am folosit in urma cu 10 ani pentru tradus o diploma romaneasca, sunt foarte buni si iti dau inclusiv documentul notarizat/legalizat. Au fost un pic cam scumpi, dar cred ca in general serviciile astea vin cu un pret destul de mare.

#6
lexi

lexi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 01 august 2003 - 22:11

Eu am tradus singura certificatul de nastere, dupa care l-am legalizat la un notar de la banca unde aveam conturile deschise. Fara nici o taxa, fiind inclus in serviciile oferite de banca (Bank of America, in cazul meu).

#7
corales

corales
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 august 2003 - 22:17

Da, Lexi, se poate si asa, dar cine stie la ce le trebuie lor, unele locuri nu iau decat traduceri oficiale, ca in cazul meu facultatea.

#8
elena2001

elena2001

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 01 august 2003 - 22:44

Majoritatea notarilor publici( romani) sunt si traducatori autorizati; insa cred ca e greu de gasit unul in San Jose, ar trebui ca verii tai sa incerce sa gaseasca unul in San Francisco sau Sacramento. O solutie mai sigura ar fii Consulatul Roman din Los Angeles dar distanta este cam mare, cam de sase ore din cate stiu eu iar programul lor este de la 9-12. Dar merita incercat, poate se poate rezolva totul prin posta.....Asa ca dati-le un telefon...Bafta!!! Irina

#9
ancadm

ancadm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 01 august 2003 - 22:45

Din cite stiu eu in L.A. este un consulat al Romaniei. Poate i-ar ajuta sa sune acolo si sa intrebe daca stiu despre ceva firme unde sa poata traduce si legaliza actele (mai aproape de ei). Daca nu sigur pot trimite actele la consulat si ei le vor traduce si legaliza - se plateste o taxa. Anca.

#10
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 02 august 2003 - 15:47

Ladies, va multumesc din suflet pentru promptidudinea raspunsurilor.Am sa le comunic pe toate sa isi aleaga varianta cea mai accesibila. Inca o data multumiri![flo] Cu tot dragul, Elena & Maria Bucuria


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -