Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Observatie Regulament


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 august 2003 - 14:43

In primul rand, vreau sa atrag atentia asupra unui aspect!!! Acest mesaj se vrea o “observatie” – cel mult poate fi vazut ca o “critica constructiva”! Deci rog pe toata lumea sa nu priveasca randurile de mai jos la modul personal! NU am postat niciodata decat daca am considerat ca interventia mea poate ajuta sau incuraja! NU am intrat niciodata intr-o disputa si mi se pare firesc sa respect opinii sau atitudini diferite de ale mele – tocmai in asta constand – dupa mine - frumusetea de a fi OM!!! Si acum sa intru in subiect! Cred ca nu contesta nimeni necesitatea unui regulament, insa cred ca sunt cateva puncte care ar merita discutate! In primul rand as vrea sa va atrag atentia asupra punctului 12! 12. Toate mesajele intra in proprietatea lui Desprecopii.com Odata cu publicarea pe acest forum, toate mesajele/contributiile intra in proprietatea intelectuala a Desprecopii.com. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a le publica pe site sau in orice alta forma de publicatie autorizata de Desprecopii.com Sunt de acord ca DC este unic, dar nu cred ca va doriti o unicitate de genul “democratiei originale” din Romania! Este singurul forum in care aportul membrilor – de orice fel – devine automat proprietatea intelectuala a site-ului! Nu e un lucru cu care sa ma mandresc – insa am ceva experienta de forumista – aici si aiurea – si pe NICI UNUL din forumurile pe care am fost vreodata NU se specifica asa ceva, ba dimpotriva! Si dincolo de faptul ca proprietarii site-ului/forumului nu-si pot asuma responsabilitatea pentru ce posteaza mii de membri, cred ca este si o dovada de respectare a intimitatii personale! Pe DC in timp s-au adunat o groaza de povesti, oameni care au fost la greu si-au usurat sufletul in fata unor prieteni virtuali! Pare fara granite internetul – dar e surprinzator cum se gasesc oamenii si se recunosc! NU, nu sunt paranoica, insa oamenii aceia au avut incredere si nu mi se pare cinstit sa-i dezamagim! Sunt convinsa ca in cazul in care este cerut acordul formal al autorului unui post, va fi obtinut – iar daca acesta refuza – inseamna ca are motive intemeiate si alegerea lui trebuie respectata! Si inainte de a-mi raspunde – va rog sa recititi fraza de la inceputul mesajului! Ca de obicei, Numai bine la bebici, mamici si burtici![flo]

#2
Grace

Grace

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 01 august 2003 - 15:23

Corect gindit!!!! Inainte de a-si rezerva dreptul sa publice "....in orice alta forma de publicatie autorizata de Desprecopii.com" ar trebuie sa aiba si acordul autorilor. [flo] [flo] [flo] pt. toti. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...

#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 01 august 2003 - 15:27

As dori sa respund acestui mesaj: Mai intai o obesrvatie la acest paragraf: "Sunt de acord ca DC este unic, dar nu cred ca va doriti o unicitate de genul “democratiei originale” din Romania! Este singurul forum in care aportul membrilor – de orice fel – devine automat proprietatea intelectuala a site-ului!" Acest tip de mesaj nu este deloc unic! Multe forumuri in limba olandeza si engleza (mai ales forumurile serioase americane) au astfel de observatii, chiar mult mai dure decat a noastra! Pot da linkuri la cerere daca este nevoie! Apoi o remarca importanta: Masura de mai sus nu este un afront la proprietatea intelectuala a membrilor acestei comunitati ci din contra o protectie a acesteia! Fiecare membru care isi deschide inima pe acest forum (extrem de citit) o face in mod constient si deliberat. Evident ca mesajul pus pe forum devine in mod automat public iar intrarea lui in proprietatea intelectuala a lui www.desprecopii.com nu face decat sa apere interesele si viata privata a acelui membru. "Sunt convinsa ca in cazul in care este cerut acordul formal al autorului unui post, va fi obtinut – iar daca acesta refuza – inseamna ca are motive intemeiate si alegerea lui trebuie respectata!" Perfect adevarat! Aceasta este si intentia noastra! Mai mult decat atat am acordat in general mare atentie utilizatorilor care ne-au rugat sa stergem anumite mesaje, sa le schimbam numele de utilizator pentru a le ascunde identitatea etc. Deci concluzionez: regula 12 este o regula in sprijinul comunitatii desprecopii.com si ramane valabila! Atentionam cu aceasta ocazie pe toti membrii comunitatii ca punand un mesaj pe acest forum el este automat citit de mii de oameni! Si amintim tuturor celora care sunt inscrisi pe forum si la scrisoarea bi-lunara ca datele lor personale sunt protejate cu atentie de www.desprecopii.com si nu sunt distribuite altei instante!

#4
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 01 august 2003 - 17:58

Laudabila initiativa "Regulamentului". Sa speram ca va fi citit si respectat. Necesitatea acestui regulament cred ca s-a facut simtita mai ales dupa ultimele dispute de pe forum. Am credinta ca unele persoane se vor simtii vizate si pe viitor nu se vor mai inghesui la acuzatii mai mult sau mai putin pertinete avand in vedere masurile ce se vor lua. Afronturile aduse prin intermediul acest forum nu au facut decat sa tensioneze spiritele mai colerice care din pacate sau lansat in polemici pline de jigniri. Unii au facut pe justitiari gratuit uitand caracterul educativ al acestui site. Un limbaj academic nu ar trebui sa contina cuvinte "grele" care nu au o baza solida, adevarata. Felicitari pentru Regualamet. Cred ca in mare parte este acoperita aria de reglementare si probabil viitorul ne va confirma acest lucru. Conversatii cat mai mai frumoase, cat mai civilizate si cat mai utile tuturor. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://community.web...m/user/bebetica

#5
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 august 2003 - 19:30

adevarul este ca era nevoie de un astfel de regulament. Ma bucur ca exista, nu l-am citit cuvint cu cuvint, recunosc, dar am citit ideile principale si sint de acord cu ele. Numai bine! GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

#6
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 08 august 2003 - 20:11

12. Toate mesajele intra in proprietatea lui Desprecopii.com Odata cu publicarea pe acest forum, toate mesajele/contributiile intra in proprietatea intelectuala a Desprecopii.com. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a le publica pe site sau in orice alta forma de publicatie autorizata de Desprecopii.com Fara suparare, nu mi se pare nimic "nelalocul" lui. DC este o o forma de publicatie pe internet. Si, oricarui ziar ai trimite o scrisoare iti este publicata fara a ti se mai cere apoi acordul, nu ?! In momentul in care lipesti plicul (postezi mesajul), ti-ai dat deja acest acord! Indiferent daca trimiti vreo poezie, o scrisoare in care ceri ajutorul, sfatul, sau critici vreun articol. Ca si la ziar, admin. site-ul au dreptul - si obligatia, cred eu - de a selecta mesajele publicate. E simplu! Nu exista nici o incalcare a dreptului de propriertate intelectuala!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -