Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

microbii care duc la pierderea sarcinii


16 raspunsuri la acest subiect

#1
lilie

lilie
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 15:03

Dragi membrii, sunt un membru nou si as dori sa va spun ce mi s-a intamplat. Ne dorim f tare un copilas si am ramas insarcinata in mai. totul a mers bine pana cand am aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie la 5 sapt si 3 zile su avand 9 sapt jumatate. Am fost la Doctorul Pop (ala cu ecograful cred ca ati auzit de el) care mi-a spus ca e nasol adica trebuie sa-l dau afara ca era oprit in evolutie si cauzele ar putea fi in primul rand unul din microbii toxoplasmoza, listeria, clamidia, etc. Inainte sa stiu ca sunt insarcinata mi-am facut analize de sange pentru acesti microbi si mi-a iesit listeria. cand am aflat ca sunt insarcinata (la 2 zile dupa ridicarea analizelor) am fugit la doctorul meu (Lemnete - Polizu) care m-a criticat ca am dat banii degeaba pe analize si sa le uit. am facut cum a spus el doar ca am pierdut sarcina. La Babes mi-am facut intreruperea si doctorita mi-a spus dupa ce a vazut analizele ca listeria a fost cauza si se putea trata daca stiam din timp. CE sa mai am avut ghinion cu Lemnete - adevarul ca m-a mai dezamagit de cateva ori si tot la el m-am dus. asa imi trebuie. Intrebarea mea este: daca ma tratez de listeria ar trebui sa-mi fac probleme pentru sarcini viitoare? Multumesc lacra

#2
alinuche

alinuche

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:10

Buna Lilie, imi pare rau ca ai pierdut sarcina. ce valoare ai avut la listeria? mie mi-a iesit 1/320 (nu sunt inca insarcinata). Am vrut sa fac tratament ca sa reduc titlul la 1/160 dar toti doctorii la care am fost mi-au zis ca nu e nevoie de tratament. Se rezolva in sarcina. Cu toate astea, am facut tratament, dar nu stiu daca mi-a scazut titlul ca nu am mai refacut analiza alinuche

#3
lilie

lilie
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:28

Multumesc de raspuns. Analizele le-am facut la babes dar nu-mi amintesc sa fii vazut valori acolo. Era doar listeria pozitiva si era specificat ca necesita tratament etiologic (care nu stiu ce inseamna). cert e ca acum iau ampicilina si dupa aia imi voi repeta analizele. Si mi-e mi-a spus doctora care mi-a facut analizele ca se putea rezolva si in timpul sarcinii daca stiam. eu am dat semnal de alarma la doctor dar el chiar a fost foarte agresiv la subiect.

#4
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:28

Imi pare tare rai pentru sarcina pierduta. Nu te pot ajuta cu un raspuns referitor la listerie dar pot sa-ti spun ca si eu am pierdut o sarcina tot cu Lemnete tot in 5 saptamani dar nici nu am mai trecut pe acolo. ma trata cu aspirina...............(serios nu glumesc si eu ma chinui de 8 ani sa am un bebe). Monica

#5
lilie

lilie
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:34

nu ma surprinde ca te trata cu aspirina la cat de superficial e uneori. o foarte buna prietena a mea era sa moara si ea si copilul pt ca luase 30 litri de lichid si era in 7 luni si cand s-a dus la el i-a spus sa mearga acasa sa stea in pat ca nu are nimic. Bineintels ca era super rau si a fost o cezariana cu vreo 6 medici care a rezultat cu o fetita de 1.300kg. din fericire au supravietuit ambele cu chinuri bineinteles dar nu cred ca vrea nimeni sa treaca prin asa ceva din cauza unui doctor.

#6
alinuche

alinuche

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:50

Cat costa anliza asta la Babes? Ultima data am facut-o la Cantacuzino, dar e cam departe de serviciul meu. La Babes ar fi mult mai aproape. Mie mi-a zis medicul de familie ca si daca faci tratament si iti scade valoarea (la negativ am inteles ca se ajunge foarte greu) poti sa te infectezi la loc foarte usor. Din cauza asta nu prea se omoara medicii sa dea tratament .

#7
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 18:05

Sarcinile pierdute pana - n trei luni de cele mai multe ori se datoreaza unor anomalitati cromozomiale . Problema toxoplasmozei , listeriei , rubeolei se pune in cazul in care pierderea de sarcina s - a produs dupa trei luni de zile . Deasemenea , medicamentatia de orice fel in cazul avortului spontan nu va poate ajuta cu absolut nimic . Iata de ce analizele pe care le faceti de zori nu va vor spune niciodata cu siguranta care sunt cauzele avortului spontan in primele saptamani de sarcina .

#8
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 01 august 2003 - 12:16

Listeria se trateaza destul de usor. Tratament cu Ampicilina ( cel putin eu asa am luat cand eram insarcinata ) timp de 10 zile. Titrul trebuie neaparat scazut la 1/160, pentru ca altfel este periculos pentru bebe. Trebuie evitate toate produsele lactate nepasteurizate si chiar si laptele pasteurizat trebuie fiert, ginecologul meu imi spusese ca a citit un studiu care releva ca si in laptele pasteurizat s-a gasit bacteria asta, asa ca eu am fiert totul, am spalat totul foarte bine si am ocolit branzeturile toata sarcina. In carti spune ca listeria devine periculoasa incepand cu luna a 6-a de sarcina, atunci cand placenta devine mai permisiva si bacteria poate ajunge la bebe. Are efecte mult prea devastatoare pentru a fi neluata in seama. Din pacate putini medici din ziua de astazi recomanda aceasta analiza femeilor insarcinate. Eu am nascut mai devreme din cauza listeriei, luna a 8-a, dar bebe e ok. Eu mi-am mentinut titrul la 1/160. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#9
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 01 august 2003 - 15:18

Fetele, listeria asta e periculoasa daca te infectezi pe perioada sarcinii, sau si inainte, adica e periculoasa oricum? Sau e ca si toxoplasma si altele, pe care daca le-ai facut cica te-ai imunizat? Parca n-am prea inteles exact. Piatra lunii

#10
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 01 august 2003 - 15:39

Buna,fetelor si eu sunt un nou membru si eu am avut aceasta problema cu listeria.Mi-am facut analiza la Cantacuzino,in sapt 6 de sarcina, la recomandarea doctoritei si mi-a iesit titrul de 1/320.Imediat mi s-a recomandat Ampicilina, 10 zile si titrul a scazut la 1/160.Ea a spus ca nu e nici o problema ca se pot pastra sarcini si cu titrul mai mare dar problema au fost cei din jur,care m-au terorizat pur si simplu incercand sa ma faca sa "vad" consecintele faptelor mele, riscurile de a avea un copil cu malformatii, mi-au sugerat posibilitatea de a aface avort...mai ales ca la 8 saptamani si la 12 saptamani am avut 2 episoade de sangerari masive, am fost internata la Giulesti,am luat tratament pe tot timpul sarcinii....mi-a fost forte frica...astfel incat am trecut printr-un adevarat cosmar.La 16 sapt am facut echo 3D la doc POP care mi-a spus ca totul e normal si bebe se dezvolta bine si astfel le-am inchis gura la toti care se pricepeau pana atunci la medicina....!Acum sunt in 19 saptamani si totul e foarte bine, nu am mai avut probleme, sangerari sau dureri...am o viata normala si spaima cu listeria a trecut!Fiti optimiste! O alta problema de care m-am lovit a fost un triplu test,facut la un laborator -IDS, care a iesit.......GRESIT! Nu va spun cat am plans si cat am suferit, pt a se dovedi pana la urma ca nu e nimic!L-am repetat la spitalul Giulesti si bine am facut! Nu ascultati de ce va spun unii si altii, aveti incredere in medicul vostru!!!!!Aveti incredere in voi, in ceea ce simtiti si in bebelusul vostru! PUPICI!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -