Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

lectii de engleza...heeelp!


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Taty

Taty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 23:09

Buna, fetelor! Am fost solicitata sa dau niste lectii de engleza unei studente spaniole la filologie-engleza. Ea are mai multa nevoie de conversatie caci in rest se descurca, dar tocmai aici e [bang] caci spaniolii au un accent destul de puternic la care renunta f. greu sau deloc atunci cind vorbesc alte limbi! Dati-mi, va rog, un sfat: cum pot s-o fac sa mai uite de limba ei materna, sa pronunte cuvintele cu gura deschisa, etc...poate e putin stupid ce intreb, dar ea nu are la cine altcineva apela iar eu, desi vorbesc bine, nu sunt buna la predat! Tatiana

#2
zazzie78

zazzie78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:21

Pai vorbeste cat poti de mult numai in engleza cu ea, cu un foarte puternic accent englezesc. Pronunta si pune-o sa repete imediat. Ia-i casete cu lectii in limba engleza si pune-o sa le asculte si sa repete. N-o sa scape de tot, insa poate ca o sa se inteleaga macar ce spune. Roxana

#3
Taty

Taty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 04 august 2003 - 21:56

Multumesc,Roxana! E adevarat ca la inceput m-a ingrozit cum pronunta![bang] Acum, dupa o saptamina merge deja mai bine si nu o las sa treaca mai departe pina nu zice corect un cuvint. Si, avansam!!!! [flo] Tatiana

#4
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 05 august 2003 - 06:45

Pot sa iti spun ca si eu am avut o chestie de asta de facut in China, insa eram putin mai libera... fetita cea mare avea 9 ani si m-a ajutat si ea o gramada si pe cea mica nu o proiectasem inca. Ce am facut eu? O chemam pe tipa la mine si ne programam cate un subiect pe zi pe care il trancaneam intr-una si o corectam de cate ori zicea ceva gresit. Ce faceam??? Mergem in oras la cumparaturi, la piata, in parc, la coafor, sau daca stateam acasa, faceam treaba pe la bucatarie si ea statea cu caietelul alaturi si comentam fiecare chestie pe care o faceam... Apoi, discutam despre copii, despre vreme, despre filme, chiar urmaream un film si opream mereu caseta ca sa comentam fraze, expresii, etc. A ajutat-o foarte mult. Acasa ii dadeam sa vada un film si mai discutam despre el, o puneam sa invete cuvinte dintr-un anumit domeniu pe care il aveam in plan a doua zi, si cam asa au decurs lectiile. Incearca si tu daca ai posibilitatea... Multa bafta si noroc, Mamamariana

#5
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 august 2003 - 20:20

Accentul non-englezesc este chestiunea cea mai delicata in invatarea limbii pentru ca el nu dispare nici chiar la cei mai experimentati vorbitori. Se va observa oricand dupa diferenta intre doi vorbitori de limba engleza care este cel nativ si care e cel alogen. Important este doar sa o faci sa vorbeasca corect, clar, sa stie destul idiom (slang) sa incerce sa gandeasca in engleza si prin urmare sa foloseasca constructiile gramaticale, semantice si topica limbii engleze. Daca este o persoana tanara, si asa pare, lucrurile vor merge mai bine. Daca are ureche muzicala vor merge si mai bine. trebuie sa asculte foarte multe stiri in engleza si muzica. Ajuta. Alte metode sunt, natural, "conversation and listening"-ul. cat de mult se poate. Succes.

#6
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 august 2003 - 05:53

Taty, poate printre materialele didactice ar trebui sa incluzi si un Dictionar Vizual? exista asa ceva, eu am cumparat la vreo 30 de dolari, are o mie de pagini si este absolut covarsitor in informatie. eu nu stiu ce ma faceam fara el ca sa ma perfectionez la engleza. succes :)

#7
Taty

Taty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 07 august 2003 - 01:49

Multumesc fetelor! E greu, dar progresam (incet-incet)! Of! Parca nu-mi mai amintesc de inceputuri, cind nici eu nu stiam prea mult...probabil ca ma va ajuta experienta mai tirziu cind imi voi dadaci copii! Pina una-alta, un ban in plus (si se pare ca o sa vina si cu franceza la iarna....acolo distractie!!![bang]) Va pup! Tatiana


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -